1567st fotovõistlusele “Kultuurimälestised Vikipeediasse” saadetud fotost pääses 64 finalisti hulka viis fotot Hiiumaalt. Neist neli on Hiiumaa mudeliklubi pildistatud ja parimate hulka valis žürii mudeliklubi pildi “Reigi kirik”.
See, millise koha täpselt foto pälvis, saab mudeliklubi esindus teada täna Tallinnas, kui arhitektuurimuuseumis auhindu kätte antakse.
Hiiumaa mudeliklubi üks eestvedajaid Andres Laanejõe meenutas, et foto sai tehtud ühel suveõhtul pärast seda, kui nad tulid Lauri Valdmanniga Kõrgessaarest Kööna auku pildistamast. “See oli just enne õhtut. Mõtlesime, et päike hakkab vaikselt minema, et me ei saa enam head fotot – see oli viimane aeg pildi tegemiseks,” meenutas Laanejõe.
Seekord otsustasid nad kiriku jäädvustada rakursist, mida varem polnud kasutanud – nad saatsid kaamera õhku üle maantee asuvalt põllult. Tulemuseks kaunis pilt, millel tumedast puudesametist ümbritsetud erevalge kirik ja taamal õhtuvalguses läikiv meri.
Žürii annab välja esimese, teise ja kolmanda koha auhinna, lisaks kümmekond eriauhinda. Ülemaailmsele fotovõistlusele Wiki Loves Monuments 2013 saadetakse kümme paremat žürii valitud pilti.
LEADER toetas
Eestimaal sai aerofotondus kiire hoo sisse kuskil seitse aastat tagasi, pakub Laanejõe. Hiiumaa mudeliklubi teeb aerofotosid eelmisest aastast. “Algul tegime pilte väikestelt lennukitelt, aga kui juba pildi kätte saad, tekib isu teha veel paremaid, aga väike lennumasin ei kanna suurt fotoaparaati ära,” rääkis Laanejõe.
Suure lennumasina soetamiseks taotles klubi toetust Hiidlaste koostöökogult. Suurema fotoaparaadi taeva alla viiv kuuemootoriline multikopter Y6 soetatigi klubile LEADER-programmi toel ja väga sõbraliku hinnaga – 4600 euroga. “See on tõeline säästuvariant ja väga hea sõbrahind, kuna nende tootja on meie väga-väga-väga-väga hea, ja veel kümme korda väga hea tuttav,” selgitas Laanejõe. Ta tõi võrdluse, et välismaal algavad niisuguste kaamerakandjate hinnad 15 000 eurost. Ka peegelkaamera ostu toetas LEADER-programm. Kümme protsenti mõlema ostu maksumusest panustasid MTÜ Hiiumaa Mudeliklubi liikmed.
Liikmemaksude maksjaid st täiskasvanud liikmeid on 22, aga täieõiguslikeks klubilasteks peetakse ka klubi tehnikaringide 48 last. 2009. aastal asutatud klubi on ka Eesti lennuspordiföderatsiooni liige.
Aerofotondus pole sugugi lihtne hobi, ehkki pealtnäha võib see nii paista – enne tuleb tükk aega harjutada, kuni piloodi ja operaatori koostöö hakkab ladusalt sujuma. Piloot juhib lennukit vastavalt operaatori soovile, kes jälgib kaamerasilmast paistvat pilti kas ekraani või videoprillide abil. Praeguseks on oskajaid, kelle kätte julgeb kaamera ja multikopteri usaldada, juba kümmekond.
Jagavad meelsasti
Mudeliklubilased pole kadedad ja kuna LEADER-programm neid toetas, jagavad nad aerofotosid sümboolse hinna eest või lausa tasuta. Äsja pakkus klubi pilte turismiliidu trükiste jaoks. Kui aga mõni ettevõtja klubilased näiteks oma majutuskohta pildistama tellib, ostetakse teenistuse eest akusid, mis päris kallid. Laanejõe selgitas, et akusid on vaja selleks, et saaks Hiiumaal ringi sõita ja korraga rohkem pilte teha enne, kui tuleb minna tagasi koju akusid laadima.
Tehnikaringis saavad lapsed käia tasuta. “Kärdla linn on andnud meile ruumid täiesti tasuta, oma teadmised saime me vene ajal täiesti tasuta – me ei saa ju selle eest raha võtta,” on Laanejõe veendunud. Kahtlemata on ta tõeline oma ala entusiast, kellele meeldib lastega töötada. Tema seisukoht on, et lastega tuleb tegeleda sel ajal kui nad on väikesed, sest siis pole see kallis. Kallis on siis, kui laps kasvab suureks ja oma kätega mitte midagi teha ei oska, arvab Laanejõe. Ja lisab, et ainult arvutioskustest elus kohe kindlasti ei piisa.
Veel sel aastal on mudeliklubilastel plaanis teha demopäev Kärdlas. Keskväljakule seatakse üles ekraan ja Y6 saadetakse fotokaga linna kohale tiirutama. Kui keegi näeb ekraanilt näiteks oma kodumaja või mõnd ilusat vaadet, võib ta operaatorile märku anda või ise nupule vajutada – klõps! ja oledki pildi omanik.
Laanejõe tõdes, et väga hea tunne on, kui Hiiumaa mudeliklubi tehtut märgatakse. “Oi, me kilkasime, kui auhinnast kuulsime – meile meeldib, et kui me pilte teeme, et me siis ka ise pildil püsiksime – meile on oluline, et meid nähakse, et me ei nokitse ainult omaette,” kinnitas Andres Laanejõe.
Sama palju rõõmu kui auhind fotokonkursilt, valmistas talle ka see, kui ta tänavu noorte poolt parimaks ringijuhiks valiti.