Connect with us

Uudised

Moskvas avati hiiu kunsti näitus

www.estemb.ru
“Hiiumaa – üksilduse rõõm” – nii lüürilist nime kannab eile Moskvas avatud seitsme Hiiumaa kunstniku näitus.
Näitus on kuni 3. aprillini üleval kaasaegse Bolšoi Palaševski 10 asuvas kunstigaleriis King`s Gallery ja rändab sealt edasi Eesti Vabariigi Moskva suursaatkonda aadressil Malõi Kislovski 5. Saatkonda jääb näitus üles mai lõpuni.
“Ma ei tea, kelle poolt selle näituse idee tuli, aga sain kohe aru, et see on väga-väga suur asi. Moskva on ikkagi nii suur kultuurikeskus, et meie oleme vaid väike piisake selles kultuurimeres. Samas on see suur võimalus ennast näidata,” ütles näituse üks autoreid, fotograaf Toomas Kokovkin.
Kummardus
Soosterile
Näituse kujundaja Ott Lambing märgib näitusetutvustuses, et hiiu kunst Moskvas võiks olla tänukummardus selles suurlinnas tegutsenud hiidlasest kunstnikule Ülo Soosterile (1924-1970).
Lambing loodab, et Moskva vanem põlvkond mäletab veel Soosterit, kes mõjutas avangardset kunstielu Moskvas aastatel 1957-1970.
Kokovkin lisas, et kui ka Soosterit ei mäletata, siis 60ndatel Moskvas tegutsenud kunstnikud-avangardistid, kelle 1962. aastal Maneežis avatud näituse Hruštšov isiklikult laiali peksis, on vanemal põlvkonnal kindlasti meeles.
Tänapäeva Moskva kultuuri­ringkonnad on Hiiumaaga seotud eelkõige läbi noorte andekate vene muusikute, kes korraldavad kaht paralleelset muusikafestivali: noortele vene muusikutele mõeldud festivali Moskvas ning rahvusvahelist festivali Hiiumaa Kojutulek ehk Hiiumaa Homecoming. Esimene toimub tänavu viieteistkümnendat, teine seitsmendat korda.
Nii ongi näituse üks korraldajaid oboemängija Dmitri Bulgakov, kel suur osa ka Hiiumaa Kojutulekufestivali saamisloos. Oma panuse annavad ka Hiiu maa­valitsuse osakonnajuhataja Ermo Mäeots, kes ka siinse festivali korraldamisega tihedalt seotud, ning Toomas Kokovkin.
Esimese näituse pidulikuks lõpetamiseks 3. aprillil ja teise pidulikuks avamiseks 5. aprillil sõidavadki Moskvasse lisaks Hiiu maavanema kohusetäitja Piret Sedrikule ka Ermo Mäeots, autoritest Toomas Kokovkin ja Ott Lambing.
Hiiumaa
läbi looja pilgu
Näitusel on esindatud foto-, maali- ja vaibakunst, kokku 30 tööd, mille autorid Toomas Kokovkin (1960), Ott Lambing (1955), Tiit Leito (1949), Liia Lüdig-Algvere (1950), Märt Rannast (1955), Valev Sein (1964) ja Tiiu Valdma (1946).
Kokovkin tunnistas, et tema jaoks oli tööde valik keeruline, kuna autorid leppisid kokku, et näitavad Moskvas Hiiumaad läbi enda loomingu. “Samas oli selles minu jaoks teatud vastuolu, sest ma tahtnuks näidata oma fotosid, mis on tehtud mujal ja mida ma pean loominguliselt olulisemaks,” märkis ta. Nii sündis kompromiss ja näitusele läks üheksa hiidlaste kaksikportreed.
“Näitus on tihe tervik, milles leidub viiteid omakultuurist, saare müstilisest loodusest ja inimesest ning see jätkab Hiiumaa kunstnike ühisnäitusi väljaspool Eestit,” lisab Lambing näituse bukletis. Seal on ka kirjas, et eelnevalt on toimunud Hiiumaa kunstnike ühisnäitused Soomes (1989, 1990, 2008), Rootsis (1989), Saksamaal (2011) ja Leedus (2012).
Moskva näituse koostasid Ott Lambing, Liia Lüdig-Algvere ja Tiiu Valdma, kujundas Ott Lambing.
Tööde valik on aastatest 2000–2012, eskponeeritakse 15 fotot, 12 maali ja 3 vaipa.
Näitust toetavad LEADER programm, Eesti Vabariigi suursaatkond Moskvas, Eesti kultuurkapital, Hiiu maavalitsus, Hiiumaa loov­isikute vabaühendus HiKu ja kultuuriarengu fond
Vozvraš­tšenije.

Veel lugemist:

Nööbist kinni

Kes tohib Hiiumaa vallavalitsuses kasutada kütusekaarti? Kas osavallavanematel on kütusekaart? Kas varasemalt (enne Aivar Viidiku juhtumit – R.V) on täheldatud kaartide väärkasutamist? Kuidas on...

Persoon

Kärdla linna haljastuse eest hoolitsevad Mai Sinilaid ja Sirje Voitka lähevad lausa hoogu, kui hakata arutama teemal, mis teeb Kärdlast Kärdla või milline on...

Digileht

Hiiu Leht 03. aprillil Eiffeli eelkäija sai 150 Ohtlike jäätmete ringil jäi ruumist puudu Kas osavallavanemal peaks olema kütusekaart? Kaks naist loovad Kärdlas ilu...

Arvamus

Kui President Alar Karis 11. oktoobril 2021. aastal ametisse astus, ütles ta oma kõnes: „Minu üheks ideaaliks on tark rahvas.“ Seda kuuldes tundsin, et...