Iga inimene väärib tähelepanu ja iga inimene väärib mälestamist. Mis saab veel suurem kingitus olla, kui meelespidamine ja tänuavaldamine, mis tuleb südamest.
Kui kevadel sai hiidlasele Ivo Männile tehtud ettepanek valmistada mälestuspink tuntud ja tunnustatud Raplamaa metsamehele, endise Vardi metskonna staažikale metsaülemale Toomas Ehrpaisile, ei mõelnud ta kaua: “Loomulikult teeme selle ära, Toomas on pinki väärt!”
Mõte Toomase pingist
Kuna Toomas oli olnud kogu vabariigis tuntud metsamees, tekkis mõte, et ka üldsus võiks teada selle mehe elust ja
tegemistest.
Just siis teatas telemees Vahur Kersna uuest teleprojektist “Iga pink räägib loo” ja olime kindlad, et Ehrpaisi lugu peaks jutustama just mälestuspink.
Pikalt ei tulnud otsida ka paika, kuhu pink paigutada. Idee autorina pakkusin Ivole välja, et see peaks olema iidses Varbola linnuses, kus Toomas veetis palju päevi.
Ehrpais oli seal abiks 1967. aasta nn sajandi tormi kahjude likvideerimisel, linnuse võsast puhtaks raiumisel ja paiga väärtustamisel. Just seal sai 16 aastat tagasi alustatud populaarseid Varbola puupäevi, millest Ivo Mänd juba 15 aastat osa võtnud.
Muuseas, kunagi ainsa hiidlasena puupäevadel puuskulptuure valmistanud mees on nüüdseks linnusesse puule uut hinge sisse puhuma meelitanud nii oma tütre Triinu, Maire Põldma perega, Rita Altmetsa, Silver Treimanni jt.
Hiiumaale
tööst välja puhkama
Kuigi Toomas Ehrapisi tegemised piirdusid Harju- ja Raplamaaga, oli ta tihedalt seotud ka Hiiumaaga. Sai ju abikaasa Helge valitud just selt saarelt ning kui ta tahtis metsaülema töödest-tegemistest puhata, oli selleks parim paik ikka hiidlaste maa–Hiiumaa.
Toomas oli tulihingeline oma riigi heaolu ja Eesti metsa eest võitleja. Ta võitles totrate metsareformide vastu ja eks mõned võitlused said ka võidetud. Kuid oli ka olukordi, kus väärika metsamehe mõtted kohta ei leidnud. Kõige kurvemaks tegi teda muidugi metsavahtide koondamine ja hiljem metskondade likvideerimine. See kõik tõi muidu alati naeratava ja muheda metsamehe meeltesse tuska.
Oma elu jooksul suutis ta teha väga palju, ka metsameeste dünastia jätkus ning tema mõlemad pojad, Tanel ja Taavi, kes samuti kõik oma suvepuhkused Hiiumaal veedavad, on oma elu sidunud metsaga.
Tanelist sai isa mantlipärija metsaülemana ning Taavist tulihingeline erametsade majandaja ning raievõistluste maailmameister. Kõigest sellest saab kuulda ka sel laupäeval eetrisse minevas pingisaates.
Toomase elu pingi sees
Kõik see tuli panna mälestuspingi sisse ja Ivo Mänd mõtles pikalt, kuidas pink toomaselik saaks. Kõige õigem lahendus oli panna Toomas ise elusuuruses pingi sisse. Nii seisabki ta nüüd kiin ühes, kuusetaimede istutusämber teises käes pingi keskel. Kahel pool hoiavad pinki üleval lind ja inimene. Just nendega oli Toomas Ehrpaisil kõige suurem side.
Oli ju tema eluülesandeks metsa uuendamine ja töö inimestega. Neid mõlemaid ta oskas ja kindlasti teeks ta seda kõike edasi, kui mitte ootamatu saatuselöök poleks kümme aastat tagasi teda teispoolsusse viinud. Tänavu juulis oleks ta saanud 65aastaseks, kuid kellegi hooletus elektritöödel viis armastatud inimese meie keskelt.
Pink tehti jalaka- ja tammepuidust – keskel olev Toomas Ehrpaisi kujutav skulptuur ja pildist välja, vasakule jääv inimesekujutis on jalakast, istmeplangud ja linnukujutis tammest.
Pingi valmistamine käis Ivo Männil ööd ja päevad ning kuigi saate lindistuse päev tuli lausa minutitega lähemale, ei tekkinud hetkekski kahtlust, et meister õigeks ajaks tööga valmis ei saa. Kuna pingi avamine oli planeeritud 15. puupäevade avamispäevale ja mingid edasilükkamised kõne alla ei tulnud, andis ta endast viimase… ja valmis see saigi.
Avamisel laulsid
saekoor ja Forestalia
Pingi avamisel tõmbasid Toomase auks saed käima kõik 32 skulptorit ja kõlas metsameeste koori Forestalia võimas laul. Pink jääbki Varbola linnusesse, et kõik saaks seal jalga puhata ning meenutada tulihingelist metsameest ja koosoldud aegu.
Mälestuspingi rajamisest sai teavitatud ka perekonda, kuid milline see tuleb, jäi esialgu saladuseks. Pingi avamisel ei varjanud Toomase pojad oma üllatust ning Taavi kinnitas koos Ivoga pingile sildi, millel kirjas saatesarja nimi ja tekst: “Üdini metsamees Toomas Ehrpais”.
Kui Vahur Kersna ja ta võttemeeskond augustikuu kaheksandal päeval iidsesse linnusesse jõudsid ning pink saate tarbeks avatud sai, ei varjanud telemees oma üllatust: “Vot see juba on midagi, pinkide pink… midagi nii massiivset ja vägevat ma veel näinud pole. Ja see paik pingi jaoks on super!”
Ja siis sai saate tarbeks pingil lugusid räägitud. Kes rääkis, seda saab näha juba laupäeva, 22. septembri õhtul ETV saates “Iga pink räägib loo”.
PIRET LINNAMÄGI