Jälgi meid

METSAKÖÖK

METSAKÖÖK | Aprikoosi meenutav kevadekuulutaja

Kuldvõti, taevasilm, pääsulill, käolill, kanavarvas või hoopistükkis piimapisar – just nii põnevate hellitusnimedega on rahvasuus osutatud meie niitude heale lapsele nurmenukule!

Nurmenukkudest saab näiteks fritüüri abil maitsva suupiste. | Kaisa Kääramees

Seda korjavad kevadeti paljud, kuid enamasti ei teata, et nurmenukust saab teha palju muudki kui kuuma tervendavat jooki. 

See pehmete kuldkollaste õienupukestega varajane tärkaja pakub unikaalset mesimagusat aroomiteraapiat, kergitades hellalt pinnale kaunimad mälestused lapsepõlvest. Toona sai neid lapseliku õhinaga sületäite viisi koju memmele rõõmuks taritud. Oli ja on ka praegu leebe nurmenukk üks esimesi ravimtaimi, mida lapsed omapäi mekkimas ning noppimas käivad. 

 Rahvapärimuses on nurmenukk ilu ja graatsia sümbol. Tema varre pikkuse järgi on lausa ilma prognoositud. Pikad varred andsid aimu sajurohkest suvest, lühikesed ennustasid aga seejuures põuda! Usuti veel, et nurmenuku kellukakujuliste õienuppude alla poevad vihma eest peitu haldjad. Ööbik lõõritavat aga vaid seal, kus nurmenukk õitseb.

Kanda kinnitab nurmenukk kõige meelsamini niitudel, parkides, karjamaadel ning ka hõredamatel metsaalustel. Lisaks kohtab teda tihti ka koduaedades või põllul. Eelistab ta kasvuks kuivemat lubjarikast mulda. Õitsemise aeg jääb mai ja juuni esimese poole vahele.

Korjatakse ning säilitatakse nii taime õisi, lehti kui ka juuri. Õisi ja lehti võib nii kuivatada kui ka sügavkülmutada. Juured kaeva üles ning kuivata peale taime õitsemist. 

Nurmenuku lehed sisaldavad P- ja E-vitamiini ning  niivõrd palju C-vitamiini, et piisab päevas vaid ühe lehe söömisest, et vajalik päevane annus täita. 

Arvatakse, et nurmenuku õitest ja lehtedest keedetud tee aitab kehast kahjulikke aineid välja viia, mõjub hästi närvilisuse, külmetushaiguste ning peapöörituse korral. Peale selle omistatakse talle higistamaajavat, põletikuvastast, stressimaandavat, tujutõstvat, mäluparandavat ning hüperaktiivsust leevendavat toimet. Nurmenuku õitest valmistatud tõmmist kasutatakse palaviku alandamiseks, kurguvalu leevendamiseks ning köha raviks.

Enne tarvitamist ole kindel, et sul ei esineks vastunäidustusi nurmenuku ürdi, eriti aga juurte toime osas.

Nii nurmenuku lehed kui ka õied on meeldivalt magusa, aromaatse, kergelt aprikoosi meenutava maitsega ning sobivad imehästi erinevatesse roogadesse.

Lehti ja õisi kasuta üheskoos võilille, naadi, maltsa või vesiheinaga kosutavas kevadsuvises salatis, mõnusas külmas supis, lisandiks omletis või lisa üks vitamiinirikas peotäis hommiku smuutisse. Lehti võid hautada teiste roheliste leht- või köögiviljadega. Õisi lisa kaunistuseks magustoitudele ning jookidele või keeda neist maitsvat siirupit. Õisikuid woki köögiviljade ning nuudlitega!

Mõnusaks peolaua snäkiks korja väiksemaid nurmenuku lehti ning õiekobaraid, mis võivad olla ka ära õitsenud. Pese kõik hoolikalt üle ning aseta nõrguma. Valmista jahust, veest, soolast ja piprast taignalaadne segu. Soovi korral lisa veel põnevaid maitseid, näiteks suitsutatud paprikat või mõnd kodumaist ürti. Aja õli pannil kuumaks, kasta lehed ning õisikud tainast läbi ning aseta kuumale pannile. Prae mõlemalt poolt kuni taigna kiht on saavutanud kuldse jume. Seejärel aseta need majapidamispaberile õlist nõrguma. Juurde valmista mõnus koorene dipp suviste ürtide, soola, pipra ning sidrunimahlaga. Kaunista kuldsete nurmenuku õitega.

Lisaks kulinaarsele mitmekesisusele, saab nurmenuku õitest valmistada õlitõmmist, mis avitab päikesest tingitud või muude põletuste korral. Taimeleotis mõjub toonikuna ning leevendab punetust. Juureleotist kasuta aga juuste kasvu soodustamiseks. 

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.
 

Veel lugemist:

KUIDAS MA SIIA SATTUSIN?

Kakskümmend aastat tagasi istus värskelt Maaülikooli lõpetanud keskkonnakaitsja Tuuli Tammla Tartus raamatukogus ja lappas maakonnalehti, lootuses tööd leida. „Nii võib rääkida maakonnalehtede tähtsusest,“ naerab...

HOBI

Järgmisel aastal 60. juubelit tähistava Folkboot-tüüpi jahiga on seilanud nii olümpiamedalist kui ka Hiiumaa noored purjetajad, kes eelmisel nädalal läbisid Muhu Väina regati.

HOBI

Esimest korda Muhu Väina regatil võistelnud noorte hiidlaste meeskond folkboodil Tšaika sõitis regati lõpuni ja täitis sellega kuhjaga endale võetud eesmärgi.

UUDISED

Kui paari nädala eest hakkas Hiiumaa sotsiaalmeedias levima üleskutseid kirsse korjama tulla, siis küsiti isekorjatud kilo eest 4 eurot. Mõni aeg hiljem pakkusid kirsiaednikud...