Connect with us

Uudised

Madis Vilgats: Armastus muusika vastu on edasiviiv jõud

Harri Rospu
1. oktoobril on kolmas üleeestiline muusikapäev, mille raames toimub enam kui 200 kontserti. Tänavusel muusikapäeval tuleb Hiiumaale kontserte andma rahvusooper Estonia sümfooniaorkestri tuubamängija Madis Vilgats koos pianisti Jakob Teppoga.
Kui vana olid muusikakooli minnes?
Madis Vilgats: Muusikakooli läksin kümneaastasena, aga tuubat hakkasin mängima, kui olin 15aastane, seega olen tuubat mänginud kokku juba 17 aastat.
Kuidas jõudsid muusikaõpingute juurde?
Muusika vastu on mul alati huvi olnud. Eks noorena oli eesmärk võib-olla mõnevõrra teine: oli lihtsalt tore mängida ja müra tekitada. Juba väikesena tagusin kodus kõiksuguseid potte ja panne. (naerab) Muusikakooli jõudsin pooljuhuslikult, kui ühel hetkel tekkis mu kodukohas Paliveres võimalus pille õppida. Loomuliku jätkuna valisin esmalt trummid ja õppisin ühe aasta neid. Teisel aastal vahetasin eriala trompeti vastu, ent siis kolisime Paliverest ära ja muusikaõpingutes jäi väike vahe sisse. Mõne aasta pärast astusin uuesti muusikakooli ja siis juba tuuba erialale.
Miks just tuuba?
Alguses tahtsin tegelikult saksofoni mängida, sest kujutasin ette, et see tagab mulle suure populaarsuse. (naerab) Siis aga küsiti sisse­astumiseksamitel, kas oleksin huvitatud tuuba mängimisest ning kuna olin ka varem mõelnud, et tuuba on selline naljakas ja eriline pill, siis olin nõus.
Kas tuuba vastu on endiselt sama suur armastus nagu esimestel päevadel?
Esimestel päevadel tegelikult ei olnud nii suurt armastust, sest eks need alguse aastad on keerukad ja ei lähe nii lihtsalt. Ega ei saa nii, et võtad pilli kätte ja kohe tuleb mingi lugu sealt välja, vaid peab üpris palju tööd tegema selleks, et pilli ilu esile tuleks. Armastus tekkis tuuba vastu hiljem, siis kui juba olid mingisugused oskused ja sain aru kui ilusasti selle pilliga võib mängida.
Kuidas motiveerisid end neil raskematel aegadel, kui midagi välja ei tule?
Selleks, et välja tuleks, on vaja harjutada iga päev. Kindlasti on ka motivatsioonikriise, neist ülesaamiseks tuleb leida ka muid hobisid ja elu tasakaalus hoida. Põhiliselt aitab rasketest hetkedest üle armastus muusika ja pillimängu vastu, mis on minu jaoks edasiviiv jõud ega lase lõplikult nii-öelda “labidat nurka visata”.
Kui palju peab iga päev harjutama?
See on väga individuaalne ja sõltub sellest, mis pilli mängid. Mina tavaliselt harjutan umbes üks kuni poolteist tundi iga päev lisaks tööle ja orkestriproovidele. Kui aga on kontsert tulemas või mingid tähtsamad ettevalmistused, harjutan ka rohkem.
Tuuba on päris suur pill – kui palju see kaalub ja mis eas tuubat õppima saab hakata?
Tuuba kaalub kuskil 10 kilo, mõned suuremad kuni 15 kilo.
Õpinguid alustatakse üldiselt 14–15aastaselt, aga see sõltub palju ka lapse kasvust. Samas tänapäeval on juba ka väga palju väiksemaid mudeleid, millega saab soovi korral varem alustada.
Kas teile meeldib rohkem mängida soolokontserte või orkestris?
Mulle meeldib mõlemat teha. Mingil määral on see natuke erinev, kuna näiteks orkes­t­ris on minu pilli materjaliks bassihääle mängimine ja rütmi hoidmine, mistõttu mul peaaegu mitte kunagi ei ole orkestrirepertuaaris soolosid või meloodiaid. Seega soolopartiide mängimine tasakaalustab jälle seda poolt. Mulle meeldib väga mängida soolosid, kus saab ise viisihäält mängida.
Millised on lemmik­heliloojad ja -muusikud?
Mängida meeldib mulle sellised teoseid, kus on kasutatud rohkelt vaskpille, nagu näiteks Šostakovitš, Tšaikovski, Mahler ja Bruckner. Meeldib mängida ka barokkmuusikat ja kaasaegset muusikat, ka kergemaid ja lõbusamaid teoseid, näiteks midagi Piazollalt. Ise kuulan väga erinevat muusikat levimuusikast klassikani. Kui tahan kodus muusikat kuulata, siis kõigepealt otsin ja proovin pool tundi, mis asi mulle parasjagu meeldib. Aga üldiselt meeldib mulle väga eriilmeline muusika, nii rokk-, džäss- kui ka pop-muusika.
Kas klassikalise muusika kontserdiks peab omama mingeid erilisi eelteadmisi või võib ka lihtsalt niisama tulla kuulama?
Kindlasti võib ka lihtsalt niisama tulla kuulama. Klassikaline muusika on kõikidele, absoluutselt kõikidele, seetõttu võib seda kuulata ka ilma igasuguse eelneva teadmise ja kogemuseta.
Millist muusikat mängite 1. oktoobril Hiiumaal ja kellega koos lavale astud?
Mängin koos Jakob Teppoga, aga selle, mida me Hiiumaal mängime, jätame veel saladuseks ja üllatuseks. (naerab) Kindlasti võin öelda, et mängin midagi sellist, mida on tore kuulata ja tore mängida.

Küsis Paula Toomel

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa osavallad müüvad maha vara, mida endal vaja pole. Pakkumisel on nii kortereid, laoruume, elamumaad ja tootmismaad kui ka maatulundusmaad. Eelmisel aastal korraldas Hiiumaa...

Arvamus

Viimase (19.04) Hiiu Lehe juhtkiri tõi välja, et kohaliku omavalitsuse volikogu valimiseni on jäänud poolteist aastat ning näha on, et soovitakse kaaklema hakata. Tagamaa...

Digileht

Hiiu Leht 23. aprillil Osavallad müüvad edukalt maad Miks võetakse liinidel alt maha madalaid kadakaid? Hiiumaa tüdruk naases Küproselt pronksmedaliga Eurovalimised 2024 | Anti...

Uudised

Kärdla muusikakooli õpilane Arabella Mürk (13) tõi Küprosel korraldatud 6. rahvusvaheliselt muusikaolümpiaadilt pronksdiplomi. Rahvusvaheline muusikaolümpiaad peeti Küprose kuurortlinnas Ayia Napa ning kestis see kolm...