Jälgi meid
Tüür bänner

VARESE LOOD

Lehekuisel puisniidul

Koduse ajuti liigniiske puisniidu esimeseks kõrghetkeks on lodukannikeste (Viola uliginosa) õitsemine.

Kui nelja aasta eest sai siin kunagisel metsaheinamaa jäänukil puisniidukildu taastama asutud, siis näisid siin suuresti valitsevat just lodukannikesed, aga ka erinevad tarnad. Olid vast lillatavad välud!

Lodukannike on meie looduse suurima õiega kannike. Leebeima, III kaitsekategooria liik pealegi. Hiiumaa on Eesti vahest lodukannikese- rikkaim piirkond. Näiteks Siberi sirge ääres võib neid vohamas näha. Igatahes jah, mu lemmikkannike, ehkki lõhna tal eriti pole.

Puisniidu taastamine tähendas aga taimkatte muutumist. Tundub justkui lodukannikesi polegi kõikjal enam nõnda ohtralt, ka tarnu on nagu vähem. Valgusolude muutudes hakkavad hoopis enam laiutama kõrrelised. Nii et huvitav on näha, kuidas asjad edasi arenevad.

Lodukannikesed tunnevad end siiski ülimalt hästi madalas vanas kraavisängis, muutudes siin aina tihedamaks. Nõnda kulgeb siin justnagu sinakaslilla õiteoja.

Niitmise taastumise järel on üks suuremaid võitjaid pääsusilmad (Primula farinosa). Nad olid siin peagu välja surnud. Ent juba mõne aastaga külvavad ennast hoogsalt mitmele poole. Vahest kujuneb sesse paika peagi sootuks pääsusilmameri?

Niiskuse ja lubjalembese pääsusilma arvukus on puisniitude kadumise järel meil kõvasti alla läinud. Madal leherosett ei kannata niitmata kulurohu kuhjumist. Näis, kuidas pääsusilmadel siin rohukamara tihenemisel edaspidi minema hakkab. Va soo-kastehein oma laialiroomava matiga on laiguti neid juba välja tõrjunud.

Lehekuist õieilu pakuvad sel niidukillul ka kirjud püvililled (Fritillaria meleagris). Tunamullu Ahvenamaa puisniidul nähtud maleruudumustrilised tumepurpursed kellukad panid seda oma puisniidulegi tahtma. Nõnda mõne istutasingi. Kirju püvilill on Ahvenamaal looduskaitse all, ent algupäraselt siiski päris kodumaine pole. Arvatakse, et ta on Rootsi kaudu sisse toodud ning saarestiku laialehistel puisniitudel metsistunud. No igatahes väga tore metsistuja! Ja Ahvenamaa näitel pole karta, et ta agressiivselt kõike muud enda alla matma hakkaks. Nagu va karulauk seda teeb.

Niidukraavi joakese pervele olen istutanud aga soldanelle (Soldanella montana). See Alpi niiskete okasmetsade liik on kasvutingimuste suhtes üpriski nõudlik. Eks ma näe parajalt vaeva, et soldanellide samblast perve pealetungivatest lodukannikestest, härgheintest ja teistest natukesegi hõredamana hoida. Soldanellid on siin rahul, külvates end aina juurdegi. Üks ütlemata armas lill on soldanell. Ümarad nahkjad lehed püsivad talihaljaina ning lehekuul kerkivad nende kohale õievarred longus lillakassiniste narmaskellukatega. Sellel nurmenukuliste hulka kuuluval tegelasel jagub iselaadset meelipaeluvat sarmi, justnagu alpikannilgi. Alpikannidega pole mul tänini eriti hästi läinud, kuid soldanellid rõõmustavad meelt juba aastaid. Eriti tore, kui erakordsed lehekuuvihmad nende orus väikse joakese elustavad.
Soldanelliõied vaikselt soliseva veekardina taustal…

Veel lugemist:

VARESE LOOD

Olin arvanud, et Vaitka puisniit on alles sissejuhatus sellele päris Koiva puisniidule. Tegelikkuses me edaspidi enam sellist tammede “savanni” aga ei trehvanudki. Päris kaitseala...

VARESE LOOD

Vaitka puisniidu kohta on öeldud, et see on pigem justkui Lääne-, mitte Lõuna-Eesti. Jah, tõesti, sellega võib täitsa nõus olla. Ent siiski on see...

VARESE LOOD

Sel 23. mai õhtul jäin oma puisniidulapile natukese liiga pikalt istuma. Esimesed õitsvad pääsusilmad tahtsid nautimist ja üldse. Päike loojus. Lindude sidin ja esimeste...

UUDISED

Esimene šaakal tuvastati Eesti looduses 2013. aastal, kährik 1938. aastal. Eesti metsad nägid metssea­põrsaid taas ringi sibamas alles 1930. aastatel, enne seda oli see...