Connect with us

In Memoriam

Lahkus ettevõtja Mati Nurs (15.07.1943 – 25.12.2022)

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi aegade olnud juhtivatel kohtadel ja saare eluolu suunanud.

Pikaajaline poliitik ja taasiseseisvumise järel esimene Hiiumaa maavanem Tarmo Mänd ütles, et Mati Nurs oli mees, kellele aastal 1983 tehti ettepanek hakata juhtima tugeva Hiiumaa ehitusorganisatsiooni (KEK) loomist. „Mati koos oma meeskonnaga sai hakkama ja kasu oli sellest kogu saarele. Täna Hiiumaal sarnast organisatsiooni, mis suudaks ehitada suuri objekte, ei ole. Saime ka kriitikat, et hakkasime maale ehitama elumaju ja hooneid majandite abitootmistele. Iseseisvuse taastamise järel kasvasid just neist abi­tootmistest välja ettevõtted, mis tänaseni paljudele hiidlastele tööd annavad. Kui mina Hiiumaalt lahkusin, olime töökohtade ja elamis­pindade rajamisega jõudnud selleni, et Hiiumaal elas üle 12 tuhande inimese. Lisaks korteritele ehitati algkoole ja lasteaedu. See võimaldas saarele tulla noortel peredel. Määrav osa oli siin Mati Nursi juhitud Hiiu KEK-il,“ meenutas Tarmo Mänd.

Mati sõna oli selline, mis alati maksis, tema arvamusest inimesed hoolisid.

„Mati oli väga töökas, äärmiselt asjalik ja suure südamega mees, kes alati väljas Emmaste kandi ja Hiiumaa asjade eest. Mati sõna oli selline, mis alati maksis, tema arvamusest inimesed hoolisid. Väga kahju, kui sellised mehed lahkuvad, neist jääb alati tühi koht,“ ütles Hiiumaa volikogu liige ja kauaaegne poliitik Eiki Nestor.
15 aastat Hiiumaa Kodukandi­liikumist juhtinud Ester Tammis lisas, et Mati Nursi saab meenutada ainult hea sõnaga. “Tegemist oli väga sõnaka ja ettevõtliku mehega, kes kogukonna arengusse panustas väga palju. Mati oli ühiskondlikus elus ja piirkonna väärikas vanuses inimeste koondamisel ning ühistegevuste kavandamisel väga aktiivne ka peale seda, kui ta ettevõtlusest tagasi tõmbus ja pensionäripõlve pidas. Tema lahkumine tegi väga kurvaks,” lausus Tammis.

Mati lähenes vajalikele muutustele ettevõtja loogikaga – oluline oli leida optimaalne kaupluste arv Hiiumaa jaoks, et ettevõte tervikuna jääks püsima.

Hiiumaa Tarbijate Ühistut juhtinud Agu Kohari tuletas meelde aega, kui Mati Nurs oli Tarbijate Ühistu nõukogu esimees „Oli reformide aeg ja Mati lähenes vajalikele muutustele ettevõtja loogikaga – oluline oli leida optimaalne kaupluste arv Hiiumaa jaoks, et ettevõte tervikuna jääks püsima,“ meenutas Kohari.
Aastal 2005 Postimehes ilmunud intervjuus põhjendas Mati Nurs enda Hiiumaale jäämist ja saare ühe edukama ettevõtte, perefirma M ja P Nurst loomist lihtsalt: „Miks ma peaksin kodust ära minema, ma ju ikka hiidlane.“ Samas intervjuus väljendas ta veendumust, et poliitikat ja äri ei saa korraga ajada ning lisas: „Kui ma peaksin poliitikute moel kemplema ja tühja juttu ajama, siis millal saaksin vajalikke asju teha.“
Plastiktoos OÜ juhataja Jaan Brikker avaldas toona arvamust, et Mati on tubli mees juba ainuüksi selle­pärast, et saarel ette­võtlusega tegelema on hakanud ning meenutas Mati sõnu, kus ta ütles, et majanduslikult oleks hoopis kasulikum, kui tehas oleks Rohuküla kai peal, mitte Kärdlas. „Siinne ärimees maksab ju igale asjale märksa rohkem peale kui mandrimees,“ tõdes Brikken, hinnates Mati Nursi saare üheks mõjukamaks meheks, kes läbi aegade juhtivatel kohtadel olnud ja Hiiumaa eluolu omal moel suunanud.
Muude Hiiumaa teemade kõrval seisis Mati Nurs nõukogu liikmena Hiiumaa haigla püsimise eest. „Üldhaigla teenused Hiiumaale jäävad ja kui riik tagab teenuse, peab riik leidma ka teenuse osutamiseks vajaliku raha,“ lausus ta juba aastaid tagasi ja jõudis ära näha haigla põhjaliku uuendamise alguse eelmisel sügisel.
Aastal 2002 sai Mati Nurs Valgetähe V klassi teenetemärgi. Kevadel 2022 pälvis ta Tallinnas toimunud EY Aasta Ettevõtja galal elutööpreemia, mida on saanud vaid vähesed Eesti ettevõtluse tipptegijad.
Seejärel Kati Kuke kirjutatud ja Hiiu Lehes ilmunud loos võttis mees oma ettevõtja kogemuse kokku märksõnadega: pidev kasv ja investeerimine, töötajate väljaõpe, toodete kõrge kvaliteet ja tarnete täpsus, laenudest ja toetustest hoidumine. „Kui jääd ühe koha peale, siis hakkad kukkuma,“ lausus ta, nimetades ettevõtlust majanduse liikumapanevaks jõuks.
Hiidlased tunnustasid Mati Nursi väärikalt. Muuhulgas sai ta aastal 2021 Hiiumaa aasta isa tiitli, 2022. aastal paigaldas Emmaste osavald talle tänupingi.

Isa põhimõtted on alati olnud ausus ja täpsus.

Kati Kukk tõi oma loos välja sellegi, et ema-isa kõrval on kolm perepoega ettevõttega kokku kasvanud ja on seal praegugi ametis – Andres ja Argo vedude peal, Agur juhatajana. Agur Nurs tõstis esile isa laia haaret ja vanemate oskust olla järjekindel. Argo Nursi sõnul ei ole vanemad tema ega vendade valikuid otse suunanud, vaid lasknud oma otsused ise teha. „Isa põhimõtted on alati olnud ausus ja täpsus – neid ma püüan täita, ehkki kui isa on alati viisteist minutit varem kohal, siis mina jään tihti viisteist minutit hiljaks,“ ütles Argo kevadel 2022.
Ettevõtja tee nõuab sageli raskuste ja takistustega toime tulemist. „Lõpetasin koolis 7. klassi ja edasi käisin kolm aastat tööl, enne kui sain õppimisega jätkata, perel polnud raha,“ rääkis Mati Nurs EY Aasta Ettevõtja gala tutvustavas videos. Mälestus tema visadusest ja kogemustest keeruliste olude kiuste tippu jõuda jääb hiidlasi innustama.


Pühapäeval lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonnategelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi aegade olnud juhtivatel kohtadel ja saare eluolu suunanud.

Tänavu aasta algul pälvis Mati Nurs EY Aasta Ettevõtja elutööpreemia.

Vabariigi President on Mati Nursi teeneid tunnustanud Valgetähe V klassi teenetemärgiga.

Mati Nurs oli Hiiumaa suurima tööandja, pereettevõtte M ja P Nurst asutaja ja juhataja, viimasel ajal firma nõukogu esimees.

Mati Nurs ise on öelnud, et 1991. aasta lõpus asutatud pereettevõte on tema elutöö.

Nursi tähelend sai alguse juba aastaid varem, kui ta juhtis kohalikku KEKi ja edukalt. Ühiskondlikult tegev oli ta mitmes valdkonnas. Aastaid kuulus ta Hiiumaa Tarbijate ühistu nõukogusse, samuti Hiiumaa ettevõtjate liidu liige.

Mati Nurs oli konkursi Hiiumaa aasta isa patroon ja teda ennastki tunnustati selle austava tiitliga.

Äsja trükist ilmunud teoses „AEG. Teekond nimega mees“ saab sõna ka Mati Nurs. „Korda läheb see, kui midagi korda läheb,“ on selle lehekülgedel kirjas tema elukreedo.

Mati Nurs suutis korda saata väga palju, tema sõnad ja teod elavad edasi meie mälestustes.

Hiiu Leht avaldab sügavat kaastunnet Mati Nursi lähedastele.

HARDA ROOSNA

Vaata ka videot Mati Nursis, kui Eesti Aasta Ettevõtja 2022 laureaadist 

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Näib, et talvel enam pikka pidu pole ja suurt pakast enam ei tule. Välistada ei saa aga lühiajalisi ja teravaid külmalaineid. Eesolev nädal tuleb...

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Arvamus

Mäletan jutuajamist naabrinaisega eelmise aasta suve lõpus. Tere-tere, kuidas läheb, ei tea, mis see ilm ka toob.  „Ei, niisugust kuiva juunikuud ei mäleta, et...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...