Jälgi meid

UUDISED

Kuninganna tänu tuli ehk tuleb ka kuninga tänu

VALDEK ALBER/MAALEHT
Maalehe kunstnikul Valdek Alberil valmis äsja Suurbritannia kuninga Charles III portree, 16 aastat tagasi sai ta Suur­britannia kuninganna portree eest Elizabeth II tänukirja.

Hiiu Lehele ütles Valdek Alber, et kui Elizabeth II portree lahendas ta realistlikus stiilis, siis Charles III kujutas ta nüüd saržilikumas, huumori­võtmes.
Alber meenutas, kuidas Suurbritannia kuningakoja ametlikul blanketil kiri saabus Maalehe toimetusse ja ütles, et see on tal siiani alles. Tänukirja oli allkirjastanud kuninganna sekretär, kes Tema Majesteedi nimel tänu vahendas.
“Minu meelest oli see formaalsus, mida nad tava­päraselt läbi viivad,” arvas Alber. Teisalt nõustus ta, et sugugi kõigil kunstnikel pole võimalust saada ühe kroonitud pea tänu osaliseks.
Alber, kes on aastaid Maa­lehe jaoks karikatuure joonistanud, aga on ka Hiiu Lehe Suvelehe kujunduse autor, ütles, et Maalehel on nüüd, Elizabeth II surma järel, kavas kuningannast kirjutada ja ka tema joonistatud portree uuesti ära trükkida.
“Nad tellisid mult Charlesi pildi ja siis nad mainivad selle [tänukirja] momendi ka seal ära,” rääkis Alber.
Küsimusele, mida ta kuningannadest-kuningatest ja monarhiast kui sellisest üldiselt arvab, vastas Alber, et “eks see natuke nagu keskajaks läheb ja tänapäeval sinna kollase seltskonnaajakirjanduse rubriiki kisub”. “Tänapäeval ei ole see enam nii tõsiselt­võetav, aga no kui vanast ajast on jäänud see traditsioon, et on Inglise kuningas [kuninganna], las ta siis olla – on mida vaadata ja arutada,” lisas ta, et midagi seesugust ta Eestis ette ei kujutaks. “Meil on siin presidendi valimisegagi probleeme, mis me siis kuningaga veel teeme.”
Tänukiri kuningannalt

Kuninganna Elizabeth II ja Edinburghi hertsog käisid Eesti tollase presidendi Arnold Rüütli kutsel Eestis riigivisiidil 19. ja 20. oktoobril 2006.
Maaleht kinkis riigivisiidi ajal kuningannale Valdek Alberi joonistatud Elizabeth II portree. Maalehe toimetusest öeldi tookord Hiiu Lehele, et võimalust portree otse kuningannale edastada ei avanenud ja kingitust vahendas Briti saatkond.
Peale Suurbritannia kuninga­paari Eesti visiiti saabus Valdek Alberile Buckinghami paleest kiri, milles kuninganna Elizabeth II avaldas talle südamlikku tänu. “Tema Majesteet on Teile väga tänulik selle kena ja sõbraliku teo eest,” oli öeldud kirjas. “See kiri saabub Teile koos parimate südamlike soovidega kuningannalt.”
Repro kingituseks saadetud portreest avaldas Maaleht oma 19. oktoobri 2006 väljaande esiküljel. Väiksemas formaadis ja ligi kuu aega hiljem ilmus see toimetuse loal ka Hiiu Lehes. Kärdlas
2019. aastal olnud Valdek Alberi saržide näitusel Elizabeth II portreed väljas polnud, kuna sinna valis autor hilisemad tööd, alates aastast 2009.

Veel lugemist: