Lauka-Reigi piirkonna neljandat külade kokkutulekut peeti laupäeval põnevas kohas – heakorrastatud Suur-Kurisu neeluaugu kõrval.
Selleks, et üsna võssakasvanud koht peopaigaks sobiks, tehti esimene talgupäev varakevadel, enne Teeme Ära suurtalgusid ja ka samal ajal. Koristati suur hulk risu ja lõigati võsa, hiljem niitsid külainimesed neeluaugu ümbrust veel mitu korda ja nüüd on see looduse imetegu vaatajale täies ilus näha.
Kuigi praegusel veevaesel ajal vuliseb seal vaid ojanireke, on põnev mõelda, et suurvetega täitub sügav auk ääreni ja vahel jõuab vesi välja teelegi.
Külarahva jõududega ära tehtud suurest tööst andis ülevaate ka kurisu ehk neeluaugu kõrvale üles seatud fotonäitus ja kokkutulekul meisterdati kaltsutitte ehk kurisu näkki.
Üks põhjus, miks pidu just Kurisu külas peeti, on see, et tänavu möödub 400 aastat küla esmamainimisest.
Heinarullidest mööbel
Peoplatsi, neeluaugu kõrval asuva Sepa talu heinamaa sisustamiseks olid korraldajad vaimukalt kasutanud heinarulle, millest oli ehitatud nii töötubasid, näituseruume kui lastebatuut. Siinsamas oli õhtuseks peoks üles seatud lavakoht ja helitehnika. Kõrgel lepaladvas lehvis kohaliku külaseltsi LauRe lipp.
Keset peoplatsi sätitud laudade ääres istusid ja meenutasid noorusaega eakad külainimesed. Alfred Sülla, kes pärit siitsamast Kurisult, rääkis oma noorusaja külaelust ja meenutas muusik Margus Kappeli isa Johannest, kes oli olnud “väga tore mees väga lahkest perest”.
Laua taga käis ka äge ristsõna lahendamine. Nimelt olid korraldajad oma küla tutvustamiseks seadnud kõigis kolmes korraldajakülas, Kurisu, Heigi ja Metsakülas, iga talu teeotsa väikese infotahvli talu ajaloost. Mõnel kõrval ka vanavaranäitus. Sealt leidnuks kõik õiged vastused kätte, kuid paraku oli selleks vaja külavahel üsna pikalt jalutada ja nii eelistasid mõned nuputajad vastuseid eakamate külaelanike käest välja peilida.
Koduaiakohvikud
Eriti toredad olid koduaedadesse seatud avalikud kohvikud. Üks kokkadest, Valentin Barinov ütles, et tema küpsetas igasse kohvikusse suure kalapiruka.
Allakirjutanul õnnestus külastada ühte kohvikut, Metsakülas asuvat õpetajate Krista ja Märt Rannasti kodus. Seal polnud Valli kalapirukast küll enam lõhnagi järel, ainult kiidusõnad. See eest sai tasuta maitsta väga häid magusaid küpsetisi ja, üllatus-üllatus, osta superhead sushit.
Põnev oli vaadata näitust kunstniku- ja skulptorihingega majaperemehe töödest ning jalutada Rannastite kaunis koduaias.
Järgmine katse veel ühte kohvikusse pääseda lõppes nurjumisega, aiapostil istuv noormees ütles, et oli küll kohvik, aga nüüd läks ema peoplatsile laulma ja kohvik on juba kinni. Pidu jätkuski kohalike isetegevuslaste etteastetega peoplatsil.
Külade kokkutulekule oli loengut pidama kutsutud päris-nõid Viktoria Betlem, kuna küladepäeva selleaastane teema oli “Sõna vägi”. Päeva peakorraldaja oli Velli Barinov, kes ise nõiakostüümi kandis, selgitas, et teema sai valitud põhjusel, et kõigis kolmes korraldajakülas on elanud inimesi, kelle sõnal olevat olnud eriline jõud.
Ellen Petjärv keetis peolistele hiigelkatlas maitsvat suppi, sööjaid ja kiitjaid oli palju – kokkutulekule registreerus ligi 300 inimest. Korraldajate hinnangul oli peolisi poole tuhande ringis, kuna peoplatsist pisut kõrvale jäänud registreerimislauda ei märganud kaugeltki kõik.
Päeva korraldasid kohaliku külaseltsi liikmed ning Kurisu, Heigi ja Metsaküla külade elanikud.