Ministeeriumi plaanide kohaselt aastaks 2020 Kõpu internaatkooli riigikoolina Hiiumaal enam ei ole.
Kolmapäeval kohtus Hiiumaa delegatsioon Tallinnas haridus- ja teadusministeeriumi esindajatega, et aru pidada, mis saab Kõpu internaatkoolist.
Hiiu maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Ermo Mäeots rääkis, et osapooled, ministeerium, maavalitsus ning Kärdla ja Kõrgessaare omavalitsusjuhid kirjeldasid hetkeolukorda ja selgitasid oma seisukohti.
Mäeots vahendas Kärdla linna ja Kõrgessaare vallajuhtide seisukohta, et hariduslike erivajadustega õpilased peavad saama õppida kodusaarel ja parim võimalus praegu on selleks Kõpu internaatkool.
Kärdla linnavalitsus on juba ligi aasta pidanud ministeeriumiga läbirääkimisi ja valmis astuma samme, et see võimalus Hiiumaa erivajadustega õpilastele säiliks.
Kärdla linnapea Georg Linkov ütles, et nad püüavad igati päästa kooli, mis saare hariduslike erivajadustega lastele nii vajalik, kuid milles õpib liiga vähe õpilasi, et ministeerium sellega jätkaks. Oluline on tema hinnagul ka kvalifitseeritud õpetajate töökohtade säilimine Kõpu poolsaarel.
Ermo Mäeots tunnustas linnavolikogu ja -valitsuse plaane: “Kõpu kooli tulevikku planeerides mõeldakse õpilasekeskselt, see annab lootuse, et Kõpu koolis säilib hariduslike erivajadustega laste õpetamine ja hea
õpetajatekaader ning suurepärane hoonetekompleks saab tulevikus veelgi tõhusamalt Hiiumaa hariduselu vajadusteks rakendatud.”
Mäeots avaldas lootust, et lisaks Kärdlale ja Kõrgessaarele ka kõik teised saare omavalitsused selle mõttega kaasa tulevad.
Esmaspäeval pidaski Hiiumaa omavalitsuste liit koosoleku Kõpu koolimajas. Koosolekul osalenud linnapea ütles, et Pühalepa, Emmaste ja Käina vallajuhid otsust ei langetanud, vaid võtsid endale aega asja arutamiseks ja järelemõtlemiseks. Ka Kärdla linnavolikogu pole veel midagi lõplikult otsustanud.
Väikestele ülejõu
Kõrgessaare vallavanem Jaanus Valk ütles, et nemad Kõpu kooli ülevõtmisele ei pretendeeri kuna see on väikese omavalitsuse jaoks ülejõukäiv ülesanne. Kärdla linn võiks tema hinnangul kooli uueks pidajaks saada eelkõige loodetavale Hiiumaa ühisomavalitsusele mõeldes.
Ministeerium on koos koolipidamisega valmis üle andma ka heas korras koolihooned, kaks koolimaja, neist üks koos internaaditubadega, tööõpetuse maja ja kaks elamut.
Sellest, kust tuleb raha kooli ülalpidamiseks, juhul, kui kool läheb Kärdla linnale, Mäeots veel midagi öelda ei osanud, märkis vaid, et lahendusi alles otsitakse koostöös ministeeriumiga. Ka see, milline saaks olema kooli toimimisvorm: Kärdla ühisgümnaasiumi osa, eraldi linna allasutus, sihtasutus vms, selgub edaspidi.
Igal juhul kui niisugune tulevikustsenaarium teoks saab ja Kõpu kool Kärdla linnale üle antakse, kaasneb sellega ka kohustus neis hoonetes jätkuvalt hariduslike erivajadustega kooli pidada.
Suviti on Kõpu koolis toimunud mitmesuguseid laagreid, koolitusi, kokkutulekuid, peosaali on kasutatud sünnipäevadeks, peielaudade korraldamiseks jms.
Ermo Mäeots kinnitas, et hoonetekompleks peab ka edaspidi jääma kasutusse Hiiumaa hariduse hüvanguks, et tagada meie lastele parimad võimalused võimetekohaseks õppeks ja arenguks.
Hiiumaalt osalesid kolmapäevasel kohtumisel Kärdla linnavalitsuse komisjon koosseisus Ivo Eesmaa, Georg Linkov, Ermo Mäeots, Jüri Ojasoo, Tiit Harjak ja Elge Härma. Lisaks Kõrgessaare vallavanem Jaanus Valk,
kelle valla maadel kool asub.
Haridus- ja teadusministeeriumi poolt osalesid asekantsler Kalle Küttis, ministeeriumi nõunik Epp Rebane, koolivõrgu koordinaator Jürgen Rakkaselg, üldhariduse peaekspert Kadri-Ann Salla ja Tartust telesilla vahendusel riigivara osakonna juhataja Indrek Riisaar.