Connect with us

Uudised

Kompostrite pildistamise palve põhjustas protestilaine

Foto: Harda Roosna. Kuigi elame haja­asustuses ja peame lambaid, on toidujäätmete komposter nagu ka segaolmejäätmete konteiner hädavajalikud tarbeesemed.
Vald hakkas koguma infot, kuhu hiidlased oma biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed panevad, sest jäätmevedajale antakse neid üle vaid 133 kinnistult, kuigi kokku on saarel jäätmetekkekohti üle 4000.

Vallavalitsuse palve, esitada kinnitus biojäätmete kompostimise kohta ja võimalusel lisada pilt kompostrist või kompostikastist, tekitas sotsiaal­meedias protestilaine.
„Selle uue nõudega ületab vald privaatsuse piire,“ kommenteeris Maia Jõpiselg sotsiaalmeedias. Hiiu Lehele selgitas ta, et tema kriitika on suunatud korralduse ja informeerimis­protsessi pihta. Biojäätmete kaardistamise asemel kogub vald tema hinnangul isikuandmeid.
Ta leiab, et valla kogutud andmeid võib kasutada nii andmete andja kasuks kui kahjuks ning igasugune ülereguleerimine tekitab pigem probleeme, mitte ei lahenda neid. See, millise lepingu kinnistuomanik prügiveo ettevõtjaga sõlmib, peaks olema igaühe enda otsustada.
Hiiumaa vallavalitsuse jäätme­spetsialist Kadri Aljas ütles, et lause, millele Jõpiselg viitab, tuleneb õigusaktidest ega saa suuremat õigusjõudu selle allkirjastamisega. See teavitab isikut kohaliku omavalitsuse õigusest ja kohustusest teha järelevalvet. “Kindlasti ei tähenda see seda, et ametnik teeb seda suvalisel ajahetkel omavoli alusel. Järelevalvet tehakse õigusakti nõuete rikkumise kahtluse tekkimisel,” selgitas Aljas.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...