Connect with us

Uudised

Koduta loomad said turvakodu

OÜ Dagovet osutas hoiukodu teenust vallale varemgi, kuid Hiiumaa loomakliinikul nappis selleks ruume ja neid tuli võtta kliiniku patsientide arvelt. Nii otsustas vald soetada konteineri loomade hoidmiseks ja otsida teenusepakkuja. Kolmest Hiiumaa veterinaarist, kellele pakkumiskutse saadeti, soovis teenust osutada vaid OÜ Dagovet.
Turvakodu ja selle asukaid tutvustasid loomakliiniku töötajad, õed Maris Kriggulson ja Maarja Berkmann. Marisel on veterinaari haridus ja Maarjal loomaarsti abilise kutse.
Eritellimusena sisustatud konteineris, mis kannab ilusat nime “Hiiumaa koduta loomade turvakodu”, on kaks ruumi. Ühes riiul loomapuuride jaoks, teises sobiliku mööbliga sisustatud kassikorter ja nende kahe vahel duširuum loomade pesemiseks. Kumbki ruum on esikust eraldatud ruutsõrestikuga rauduksega, millest loom läbi ei pääse ning konteineri saab korralikult lukustada. Selles võisid veenduda ka valla esindajad ja ajakirjanik, kes kolmapäeval käisid konteinermajaga tutvumas ning ust seestpoolt enam lahti ei saanud. Õnneks oli osa delegatsioonist väljas­pool ja võtme sai ulatada avatud aknast.
Praegu on konteinermajas kaks väga arglikku kassi, kellest üks peitus mängumajja ja teine lebas ennast korrakski liigutamata oma puuri kõrval sissetulijaid jälgides. Maarja rääkis, et sellele kassile olevat inimesed kurja teinud ja selleks, et ta kunagi veel inimesi usaldama hakkaks, võib kuluda mitu kuud kuni aasta. Hoiukodus on see ka keerulisem, kuna loom ei ole inimesega pidevas kontaktis. Kui keegi, kes oskab seda kassi aidata, ta enda juurde võtaks, õnnestuks see ehk kiiremini.
Kolmas hoiukodus olev kass koos seitsme pojaga on praegu loomakliiniku ruumides. Kõigile poegadele on tulevane kodu leitud, ka emakassi koos ühe pojaga võtab keegi enda koju lemmikloomaks.
Aasta algusest on turva­kodust läbi käinud 15 kassi,
koeri seni veel mitte. Kõik kassid pole olnud n-ö eksinud, on olnud ka üks juhus, kus omanikul aidati oma loomale uus kodu leida.
Üldiselt jõuavad Hiiumaal jooksu pääsenud loomad üsna ruttu omaniku juurde tagasi, abiks otsingutel sotsiaal­meedia, aga ka maakonnaleht.
Maris Kriggulson ütles, et kui 14 päeva täis saab, siis loom kohe hukkamisele ei lähe. Ehkki omavalitsusel teda kauem hoida kohustust pole. Kui omanikku selle aja jooksul leida ei õnnestu, püütakse loomale leida uus kodu. Vajadusel loom kastreeritakse või steriliseeritakse valla kulul, aga mõni loom tuleb ka magama panna.

Veel lugemist:

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Hooandjas käima lükatud kampaaniaga soovib Kärdla kool kokku saada 6500 eurot, et soetada uus klaver, mille maksumuseks on 9900 eurot.  Kärdla kooli õpetaja Raili...

Taskuhääling

Saatekülalise Eiki Nestoriga tuleb muuhulgas jutuks Kõpu radar, osavallad, pasunapuhumine, Riigikogu peokutse, ühistransport ning see miks ta 30 aastat kodust ära oli.