Kui seni võttis Hiiumaal koroonaviiruse proove ainult PERHi kiirabibrigaad, siis eilsest saab proovi anda ka nn drive-in-meetodil ehk sissesõidulaboris.
Hiiumaa haigla juhatuse liige Riina Tamm rõhutas, et proovi saab anda ainult perearsti saatekirjaga ja kutse saanud isikult ning proov võetakse autos istujalt.
Haigestumisel peavad inimesed esmalt helistama oma perearstile, kes hindab patsiendi koroonaviiruse testimise vajadust vastavalt terviseameti protokollile. Kui perearst peab testimist vajalikuks, siis vormistab ta digitaalse saatekirja. Saatekirja saanud patsiendile helistab seejärel spetsiaalne testimiskeskus ning lepib inimesega kokku täpse testimise aja ja koha. Kutse saanud inimesel tuleb autoga sõita Hiiumaa haigla polikliiniku ette, mitte parklasse. Ninaneelu proov võetakse autost saatekirja omavalt inimeselt isikut tõendava dokumendi alusel.
Eile alustati testimisega kell 13. “Tahtsime alustada kella üheksast, aga kuna on esimene päev ja inimestel perearsti saatekirju nii vara veel pole, alustasime hiljem,” selgitas Tamm.
Edaspidi võtab Hiiumaa haigla sissesõidulabor koroonaviiruse proove tööpäeviti kella 9–15ni. Hiiumaa haigla ainult võtab analüüse ja saadab need Synlabi laborisse. Ka analüüside vastuseid haiglasse ei saadeta, testi tulemuse saab inimene teada telefoni teel ühe tööpäeva jooksul ja vastus läheb digilukku.
Uus analüüsivõimekus on loodud Hiiumaa kriisikomisjoni algatusel ja Hiiumaa haigla korraldamisel.
Patsientidele, kellel on vaja teha testi, aga kes ei saa autoga liikuda, teeb testi kiirabibrigaad. Ka sel juhul tuleb esmalt ühendust võtta oma perearstiga.
Proove võtab ka kiirabi
Koroonaviiruse proovi saab jätkuvalt anda ka, kutsudes telefonil 112 endale Hiiumaa kiirabi. Sel juhul otsustab telefoni 112 vastuvõtja, kas inimeselt on põhjust proovi võtta ja vajadusel saadab välja kiirabibrigaadi.
PERHi Hiiumaa kiirabibrigaad võttis esimese koroonaviiruse proovi 12. märtsil. PERHi nõukogu liige Agris Peedu ütles, et kokku on kiirabi sellest ajast Hiiumaal võtnud kümme proovi.
Teiste patsientide tulemuste kohta neil info puudub, aga 20. märtsil toimetas PERHi transpordibrigaad Hiiumaalt Lääne-Tallinna Keskhaiglasse ühe Covid-positiivse patsiendi.
Eile seesama patsient, 83aastane Hiiumaa naine suri.
“Sügav kaastunne kõigile lähedastele. See on emotsionaalselt väga raske hetk ja ääretult kurb päev. See näitab, et me peame jätkama võitlust viiruse levikuga,” ütles ameti kriisistaabi meditsiinijuht
dr Arkadi Popov eile. “Peame olema valmis, et selle viiruse tagajärjel võib Eestis surra veel inimesi, mistõttu on lähikontaktist hoidumine eakate ja krooniliselt haigete puhul erakordselt oluline. Hoiame oma eakaid ja nõrgema immuunsüsteemiga inimesi – inimestest eemale hoidmine on eelkõige just nende jaoks kriitiliselt tähtis.”
Amet: teste rohkem, info kiirem
Terviseamet annab viirusesse nakatunute info välja maakonnapõhiselt rahvastikuregistris märgitud elukoha järgi. Selles loetelus on seni kirjas 26 Hiiumaa elanikeregistris olevat prooviandjat, kellest 16 elab siis ilmselt mandril. Seoses uue testimisvõimaluse avanemisega hakkab nüüd tõenäoliselt kasvama ka Hiiumaal testitute arv.
Terviseamet teatas, et nüüdseks tehakse kogu Eestis teste juba rohkem, keskmiselt 1000 testi päevas.
Ka andmete kogumise süsteemi täiendati, alates eilsest läks amet üle terviseinfosüsteemi päringutele. Terviseameti kriisistaabi juht Ragnar Vaiknemets ütles, et üleminek aitab andmeid edaspidi kergemini koguda.
Eile hommikuks oli Eestis koroonaviirus diagnoositud 538 inimesel, teste on kokku tehtud 7090. Kahe ööpäevaga lisandus enim positiivseid analüüsivastuseid Harjumaal (59), Saaremaal (54) ja Tartumaal (10). Vanusgruppide vaates on ligi veerand (23 protsenti) positiivselt testitutest vanemad kui 60 eluaastat.
Eileõhtuse seisuga vajab Eestis uue koroonaviiruse tõttu haiglaravi 29 patsienti, neist 7 on intensiivravis ning 6 on kriitilises seisundis.