Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Käina ujula seotud kloori tase kerkis üle normi

Käina ujula külastajate silmad said kahjustada – selgub, et silmi ärritava seotud kloori hulka basseinivees mõjutavad pesemata basseiniminejad.
Ujula külastaja Kristina kirjutas esmaspäeval sotsiaal­meedias, et Käina ujulas käies said tema pereliikmete silmad kahjustada. Ta lisas terviseameti kommentaari, et normidele mittevastavus puudutab basseinivee kloori taset.
Veel seisis  postituses: “Vastav seade on tellitud, kuid millal see paigaldatakse, pole teada. Hetkeseisuga ootame Käina ujula selgitust puuduva teavitustöö osas.”
Postitust illustreeris ekraani­pilt terviseameti veebi­lehelt, kus oli näha, et 16. jaanuaril on mõlema basseini veekvaliteedi mõõtmise tulemused olnud normist väljas.
Käina spordikeskuse juhataja Hannes Maasel kinnitas Hiiu Lehele, et ujula basseinide veekvaliteeti kontrollitakse regulaarselt: “Kontroll sisaldab väga mitmeid vee kvaliteedikomponente, aga üks näitaja – seotud kloor – on tõepoolest kippunud viimasel ajal olema veidi üle normi.” Maaseli sõnul on seotud kloori üle normi olnud 0,1–0,2 milligrammi liitri vee kohta.
Silmi ärritab seotud kloor
Terviseameti selgitusel on vaba kloor see osa vees olevast kloorist, mida algselt vette lisatakse ja millel on suur desinfitseerimisvõime, et hoida vesi puhas ja selge ning mis ei ole veel reageerinud vees leiduvate orgaaniliste ainetega. Vaba kloor ei põhjusta naha ega silmade ärritust.
Seotud kloor on see osa kloorist, mis on reageerinud vees olevate ammooniumiühenditega, mis omakorda tekivad näiteks higist, uriinist, surnud naharakkudest, bakteritest, päevituskreemist jm. Seotud kloori nimetatakse ka klooramiinideks – just need tekitavadki nn kloorihaisu, mis ekslikult arvatakse olevat tingitud liigsest kloorist. Klooramiinid põhjustavad silmade, naha ja hingamisteede ärritusi.
Uus filtersüsteem tellitud
Praegu puhastavad Käina ujula vett automatiseeritud dosaatorid läbi liivafiltrite. Maasel ütles, et dosaatorid on äärmiselt tundlikud. “Nüüd jõuangi ühe probleemini – kui basseinikülastaja end ei pese, tõuseb seotud kloori näitaja momentaalselt, sest seadme automaatika ütleb, et vesi tuleb puhastada,” selgitas ta, et kõigil ujula külastajail tuleb end enne basseiniminekut korralikult pesta.
Mida suurem on basseini koormus ja vee reostumine, seda enam lisavad auto­matiseeritud dosaatorid veele kloori, et tagada vee puhtust. Kloori sisaldust vees mõjutavad muidugi ka muud tegurid, näiteks see, kas basseini veevahetus on piisav ja veepuhastus­süsteemid on hooldatud ja töökorras.
Spordikeskuse juhataja väitis, et kõikuva veekvaliteediga on kõigil veekeskustel suuri probleeme ja lisas, et probleemi kõrvaldamiseks on spordi­keskus tellinud kaasaegse UVfiltersüsteemi nii väikesele kui suurele basseinile.
Ultravioletseadmete müügiga tegelev firma MIRIDON OÜ selgitab oma kodulehel olevas tooteinfos, et UVseadmete tööpõhimõte on järgmine – UVlamp kiirgab valguskiirgust lainepikkusel, mis on surmav mikroorganismidele nagu bakterid ja viirused. UVseade steriliseerib vett kasutamata selleks kemikaale. UVseade ei mõjuta vee lõhna- ega maitseomadusi.
Uus filtersüsteem läheb maksma üle 19 000 euro ja see paigaldatakse juba sel kuul.

Veel lugemist:

UUDISED

Hiiumaa ainus, aastal 2003 valminud ujula läbib suve jooksul remondi, et septembris oleks vett täis bassein taas ujumishuvilistele avatud. Käina ujula suure basseini plaaditud...

TRANSPORT

Jaanuarist hakkas kehtima maakonnaliinide uus sõiduplaan, tänu sellele saab nüüd tasuta bussiga mugavalt Käina ujulat külastada. Liiniga number 657, mis väljub Kärdla bussijaamast esmaspäevast...