Connect with us

Elu

Jogurtitops peab pakendisse minema tühjalt, kuid ei pea olema puhtaks pestud

Kadri Aljas, Hiiumaa valla jäätme­spetsialist ütleb, et jogurtitops peab pakendisse visates olema tootest tühi, aga ei pea olema täiesti puhtaks pestud.
Kui keegi paneb pakendikonteinerisse jäätmeid, mis ei ole pakend, siis sellise konteineri sisu põletatakse olmeprügina või viiakse prügilasse ja kõik teised, kes on konteinerisse pakendeid pannud, on justkui täiesti tühja tööd teinud.

Lisaks sellele peab omavalitsus kogu selle protsessi kinni maksma, sest tootjavastutus ei kehti enam. Sestap, kui ma loputan või pesen pakendi puhtaks, siis see on hea, aga ei ole kohustuslik ja sellest olulisem on, et pakend jõuaks õigesse konteinerisse. Hiiumaa valla jäätmespetsialisti Kadri Aljase sõnul tasub pakendite sorteerimisel meeles pidada järgmist:

  • Ma ei pea pakendite mater­jalidel vahet tegema ega kindlalt teadma, kas seda saab ringlusesse võtta. Kui ma ostan asja, mis on pakendatud, siis ma juba maksan selle eest ka. Kui ma panen pakendid avalikus kogumispunktis pakendi­konteinerisse, siis ma ei maksa selle eest, kui panen oma kinnistul asuvasse pakendi­konteinerisse, siis natuke maksan, aga kui ma panen olmeprügi hulka, siis maksan selle eest üsna kõrget hinda. Näiteks 140 liitrise pakendikonteineri tühjendamine maksab 50 senti, samas 140 liitrise olmeprügi konteineri tühjendamine maksab 4,99 eurot.
  • Ma tohin pakendikonteinerisse panna iga pakendi, mis teisi ära ei määri. Tühjaks tehtud, aga pesemata jogurtipaki võin, aga toodet sisaldavat jogurtipakki ei või, sest jogurt voolab pakist välja ja määrib teised pakendid ära.
  • Ma saan mõjutada tootjate käitumist. See tähendab, et kui tarbijad annavad tarbitud pakendid sorteerituna tagasi, siis on tootjate kulud suuremad ja see sunnib neid vähem pakendama ja paremaid pakendeid kasutama. „Paremaid“ tähendab muuhulgas lihtsamini tühjendatavaid ja sorteeritavaid. Tootjatel ei tohi ükskõik olla, mis pakenditest saab ja just sellega saame neid mõjutada. Näiteks saan ma eelistada neid tootjaid, kes toodavad pakendivaba kaupa. Mõjutama peaksin sellepärast, et see on keskkonnale ehk siis meile kõigile kasulik.
  • Kui ma viin tühja pakendi avalikku pakendipunkti ja panen õigesse konteinerisse, siis liigub konteineri sisu pakendiorganisatsioonile. Ma ei tohi igasuguseid teisi jäätmeid (biojäätmed, vanapaber, segaolmejäätmed jne) pakendi­konteinerisse panna. Pakendijäätmetel on tootjavastutus – see tähendab, et nende konteinerite sisu edasine saatus on nende tootjate vastutada, kes oma tooteid pakendisse pannud on. Pakendite eest ei vastuta eraisik ega kohalik omavalitsus.

Veel lugemist:

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Hooandjas käima lükatud kampaaniaga soovib Kärdla kool kokku saada 6500 eurot, et soetada uus klaver, mille maksumuseks on 9900 eurot.  Kärdla kooli õpetaja Raili...

Uudised

Hiljuti Transpordiameti poolt välja antud pressiteatest lähtub, nagu oleks Kõpu tuletorni külastatavus aastaga kukkunud 7000 inimese võrra. Peale Hiiu Lehe eelmise nädala artiklit selgus,...