Hiiumaa jalgpall on kahe hooaja vahel teinud olulise arenguhüppe, ent see on alles teekonna algus, kinnitavad asjaosalised.
Sügisel lõppenud jalgpallihooajal oli võistlustules kaks meeskonda, Kärdla Linnameeskond (LM) kolmandas ja Kärdla LM Dagöplast neljandas liigas.
“Kokkuvõttes panen hooajale hindeks tubli kolme – eesmärgid ei saanud täidetud, sest tulime kolmandas liigas viiendale kohale, aga plaanisime lõpetada esikolmikus,” hindas jalgpallifännist Kärdla linnapea
Georg Linkov.
Kuna kõikides liigades toimusid ümberkorraldused ja lisandus esiliiga B-tasand, tõusis Kärdla LM siiski teise liigasse. Nii nagu eelmise hooaja eel vargsi loodeti.
Positiivse poole pealt saab välja tuua Martti Puki pronksmedali Eesti meistrivõistlustel FC Flora meeskonnas. Sander Laur tuli Floraga B1 vanuseklassis Eesti meistriks ja meie 1996. aasta poisid saavutasid B7 mängudel teise koha.
Muutused hooaegade vahel
Oluline on, et sel hooajal osaletakse taaskord noorte meistrivõistlustel 2001. aastal ja hiljem sündinute vanuseklassis. “Kuigi poisid on väga tublid ja arenevad silmnähtavalt, nii taktikaliselt kui ka tehniliselt, siis suuri illusioone ma ei loo,” ütles noortetreener Kaljo Pihlamets ja lisas, et võitudest olulisem on sel aastal kogemuste hankimine.
Ühest küljest tingib seda ka asjaolu, et võistkonnas on vaid viis poissi sünniaastaga 2001, ülejäänud aasta-paar või isegi kolm nooremad. See on väikeste piirkondade paratamatus ent ei võta mängulusti – suvel osaletakse esimesel suuremal turniiril Saaremaa Cup ja jalgpalliliiduga koostöös viiakse läbi jalgpallilaager.
Ka täiskasvanud jalgpallurite puhul segab mure meeskonna komplekteerimist. “Mängijatega on samad mured nagu tervel Eestil inimestega üldse – ära lähevad Eestist,” ütles Hiiumaa jalgpallimeistrivõistluste korraldaja Tõnis Saarnak ilma keerutamata.
Eesmärgid algavaks hooajaks
Kärdla LM puhul olid asjaosalised eesmärgi sõnastamisel samal arvamusel. “Et Kärdla linnameeskond ei jääks teises liigas peksupoisiks,” soovis Saarnak. “Oluline on tasemega kohaneda ning eesmärk liigasse püsima jääda,” lisas meeskonna treener Kaupo Valting.
Teise liiga lõuna-läänetsoonis mängib 14 meeskonda. Kui eelmisel hooajal viisid sõidud pealinna ja Lääne-Eestisse, siis nüüd tuleb neljal korral sõita Tartusse ehk reisimisega peab harjuma.
Kärdla LM Dagöplast jätkab neljanda liiga läänetsoonis, kus pallib kaheksa tiimi. Kui Linkov arvas, et see meeskond peaks tulema esiviisikusse, siis Valting loodab enamat.
“Poisid on aasta jagu kogemusi hankinud, nüüd on aeg tulemusi näidata,” ütles ta ja seadis sihiks jõuda esikolmikusse. Samas on selge, et kerge pole, sarnased plaanid on ka teistel.
Liigahooaeg, mis algas pühapäeval, kestab kuus kuud. Sellele pakub vaheldust 21. juunil läbi viidav Hiiumaa–Saaremaa maavõistlus, kus terve päev veedetakse mustvalge palli ja rohelise muruga.
Päev hiljem peetakse Hiiumaa meistrivõistlused, seekord ka naistele, ja 29. juunil on Eesti–Läti 100+ jalgpallipäeva puhul meil külas lätlased, kellega palliplatsil mõõtu võetakse.
Laevalt staadionile
Hooaja stardipauk on juba kõlanud. Linkovi rõõmustas, et MTÜ Hiiumaa Jalgpall korraldatud hooaja avaüritus parvlaeval Muhumaa jõudis välismeedia vahendusel ainuüksi Saksamaal ja Austrias u 90 miljoni potentsiaalse silmapaarini. “Jalgpall on osa hiidlaseks olemisest ja osa meie identiteedist – kõik need poisid, kes elu jooksul Hiiumaa eest mänginud, hoiavad ka tulevikus tugevalt kokku,” kinnitas ta.
Kuigi hooaeg on juba
alanud, jõuab liigajalgpall pika talve tõttu saarele alles kuu lõpus. 27. aprillil mängib Kärdla LM linnastaadionil Tartu FC Santosega, päev hiljem võõrustab duubelmeeskonda FC Haiba.
Parvlaevale tuli spetsiaalselt vutti vaatama 82 pealtvaatajat, Kärdla linnameeskond ootab neid pikisilmi ka staadionile. “Mängijad on meie oma poisid ja pealtvaatajate toetus neile väga oluline,“ innustas Linkov huvilisi ka staadionile tulema.
Tõnis Saarnak arvas, et inimest ei saa staadionile tulema sundida, aga kui ta armastab jalgpalli ja Hiiumaad, on see parim koht, kus olla üks osa meie identiteedist.
HERGO TASUJA