Connect with us

Ahto ilmajutud

ILM 3. märts-7. märts:

Talv tuleb tagasi. Foto: Ahto Veensalu
Käesolev nädal on valdavalt möödunud selgelt, kuid päikeseline kevadidüll saab mõneks ajaks läbi ning oodata on tuult ja lumelisa.

Reedel (3.03) tekib Rootsi kohal pisike, aga kuri osatsüklon, mis võtab kursi otse Eesti kohale. Öö on veel selgem ja sajuta, vihmasadu jõuab Hiiumaale õhtul ning on enamasti mõõdukas. Tuul puhub öösel ja hommikul loodest ning on mõõdukas. Pealelõunal pöördub lühiajaliselt läände ja seejärel taas loodesse ning hakkab tugevnema. Vahetult enne keskööd on Hiiumaa lääneosas loodetuule puhanguid 23…28 m/s. Õhusooja nii öösel kui päeval 0…3°C.

Laupäeva (4.03) öösel liigub madalrõhkkond üle Eesti. Hommikuks on kese juba ületanud Eesti lõunapiiri. Selle vahetus läheduses pöördub kogu Eestis õhuvool loodesse ja algab külmema õhu sissetung. Sadu jätkub ja tugevneb ning läheb üle lörtsiks, öö teises pooles juba lumeks. Õhtuks suurem sadu lõppeb. Öösel puhub tormine loodetuul, Hiiumaa lääne- ja põhjaosas on puhanguid 23…29 m/s. Päeval tuul aegamisi nõrgeneb. Õhutemperatuur langeb öösel 0…-2°C juurde ja jääb samasse vahemikku ka päeval. NB! Keerise keskme üleminekul otse üle Eesti sõltub ilm, eelkõige tuuleväljad väga otseselt trajektoorist. Seekord on Hiiumaa väga piiripealne, kuid viimased mudelid näitavad juba paar päeva, et ka Hiiumaa lääne- ja põhjaserv jääb tormisesse alasse. Juhul, kui tsüklon otsustab kalduda veidi lääne või ida poole, siis on ka tuul pisut nõrgem.

Pühapäeval (5.03) madalrõhkkond eemaldub, kuid jääme selle kaugesse serva. Ilm on enamasti pilves, kohati võib näha päikest, samas on kergeid lumehooge. Põhjakaare tuul nõrgeneb veelgi. Õhutemperatuur on ööpäevaringselt -1…-4°, öösel kui juhtub pikem selginemine olema, langeb mõne kraadi võrra madalamale.

Esmaspäeval (6.03) kujuneb vahetult Eesti idapiiri taga uus, väheaktiivne madalrõhkkond, mis jääb üsna ühele kohale tiirlema. Hooti sajab lund. Põhjakaare tuul tugevneb pisut, puhanguid on rannikul 8…12 m/s. Meieni jõuab väga külm õhumass ning õhutemperatuur on öösel -5…-8°, päeval , -3…-6°C. Kus öösel taevas pikemalt selginema juhtub, võib langeda alla -10°C.

Teisipäeval (7.03) oleme sellesama madalrõhkkonna kaugemas servas. Lumehoogude võimalus on suurem öösel. Puhub nõrk ja muutliku suunaga tuul. Õhutemperatuur langeb öösel -4…-9°C, kus pikemalt selge, seal alla -10°C. Päeval on külma -3…-7°C. Näib, et talv on tulnud selleks, et vähemalt mõneks ajaks, jääda. Uuel nädalal lisandub veel lund ja saab ka tuult ja külma.

Jooksvat ilmainfot jälgi Facebookist: Hobisünoptik/ilmavaatleja Ahto

Veel lugemist:

Teema

Nüüdsest saab Hiiumaal minna iseseisvalt ämmaemanda vastuvõtule, perearst saab määrata koduõenduse ning haiglas olijatele on võimalik pakkuda sotsiaaltöötaja tuge.  Iseseisvat ämmaemanda vastuvõttu seni haiglas...

Galerii

Laupäeval Käinas toimunud Hiiumaa kevadlaadale tõi ilus ilm kokku 43 erinevat müüjat. Laada korraldanud Hiiumaa Tarbijate Ühistu juhi Kaja Antonsi sõnul läks laat igati...

Uudised

Kui volikogu istungitel on tavapäraselt rohkem küsimusi opositsioonil, siis seekord pommitas vallavalitsust kriitiliste küsimustega äsja osavallavanema ametist vabastatud reformierakondlane Aivar Viidik. Aivar Viidiku sõnavahetused...

Uudised

Möödunud laupäevast alates tegutseb Kärdlas mittetulunduslik ühendus, millele asutajad andsid nimeks Kärdla Linna Selts. Tegu on seltsiga, mille liikmed toetuvad omaalgatusele ja seavad eesmärgiks...