Connect with us

Uudised

Fakte kohaliku omavalitsuse valimistelt

Kohaliku omavalitsuse valimised on lõppenud ja uus volikogu valitud – tulemusi saab kokku lüüa nii- ja naapidi.

E-hääletuse võitis Hiiu maakonnas ülekaalukalt Sotsiaal­demokraatlik Erakond. SDE kogus Hiiu maakonnas kokku 561 e-häält, mis moodustab maakonnas antud e-häältest 26,7 protsenti. Reformierakond kogus 243 e-häält ehk 11,5 protsenti, EKRE 111 ehk 5,3 protsenti, IRL 75 ehk 3,6 protsenti ning Keskerakond 60 e-häält ehk 2,9 protsenti.

Kolm maavanemat, seitse vallavanemat
Hiiumaa vallavolikogusse valitute hulgas on kolm endist maavanemat ja seitse endist vallavanemat. Maa­vanema ametis on olnud
Mänd, Hannes Maasel ja Riho Rahuoja. Vallavanema tööülesandeid on eri aegadel täitnud Reili Rand, Omar Jõpiselg, Tiit Paulus, Üllar Padari, Ants Orav, Jaanus Valk ja Ilmi Aksli.

“Tegelik” esindatus

Seekordsetel valimistel võis igaüks valida vabalt ringkonna, kus kandideerida. Ringkondade järgi jagati mandaadid nii, et Kärdla sai kaheksa, Käina viis, Püha­lepa neli, Kõrgessaare piirkond kolm ja Emmaste kolm mandaati.

Kui aga võtta aluseks valitu niiöelda kodune koht, on kõige paremini esindatud Käina. Käinast on volikogu esialgses koosseisus kuus saadikut, viis on Kõrgessaarest, neli Kärdlast, neli Pühalepast ja neli Emmastest.

Kuna Emmastest pärit Reili Rand jätkab vallavanemana, kasvab Kärdla esindatus ühe saadiku võrra. Juhul, kui Liis Remmelg jätkab vallavanema nõunikuna, tuleb volikogusse veel üks Kärdla esindaja. Siis on Kärdla “esinduses” kuus saadikut.

11 nullimeest ja -naist

Hiiumaal oli kohaliku omavalitsuse valimisel 11 kandidaati, kes ei saanud ühtegi häält. Niiöelda nulliringi tegi viis valimisliidu Kodusaar kandidaati, kolm Isamaa ja Res Publica kandidaati, kaks Keskerakonna ja üks valimisliidu Ühine Hiiumaa kandidaat.

Kogu Eestis oli seekordsetel valimistel 11 804 kandidaati, neist nullimehi ja -naisi oli 139 ehk kandidaatide üldarvust ligi 1,2 protsenti.
Kõige rohkem oli mitte ühtegi häält saanud kandidaate Lääne-Virumaal – 39, teisel kohal oli Harjumaa 30 ja Ida-Virumaa kolmas 17 nullhäälega.
Neljas maakonnas – Lääne­maal, Raplamaal, Saaremaal ja Valgamaal – polnud mitte ühtegi hääleta jäänud kandidaati, üks null häält saanu oli Võrumaal.

Veel lugemist:

Juhtkiri

Miskipärast on eestlase kuvand selline, et tahab ikka ise hakkama saada. Ei lähe abi küsima enne, kui ikka juba viimane häda käes on. „Ah,...

Arvamus

Aja, võimaluste, raha, inimeste, usalduse, talendi ja loodusressursside raiskamisest. Meeleolud Euroopas on ärevad. Sõda Ukrainas on viinud rahu-illusiooni. Lisaks pole me täielikult ületanud koroona...

Muku

Hiiumaa Muinsuskaitse Seltsi (HMS) äsja ilmunud Toimetised V on justkui seiklusraamat, mis viib aastatetaguse maailma sündmuste keskele ja mida kätte võttes tahaks kõik korraga...

Ahto ilmajutud

Eeloleva nädala ilm tuleb selge ja kõrgrõhkkonna servas üha soojeneva loomuga. Põud näib jätkuvat. Nädalavahetusel on küll vihmahood võimalikud, kuid need on pigem kohatised....