Jälgi meid

TEEMA

EESTI FILM | Ojaküla kinotall tähistab eriseansiga filmi „Värvilised unenäod“ linastuse 50. aastapäeva

14. augustil korraldab Ojaküla kinotall filmi „Värvilised unenäod“ eriseansi koos vestlusega, milles osalevad Kristiina Hellström, Tiit Maran ja Tõnu Õnnepalu.

Filmivõtted Kaleste külas | Enn Säde, Eesti Filmi Andmebaas

Hellström ja Maran veetsid Värviliste unenägude võtete ajal suve Kalestes, sest Hellströmi ema Virve Aruoja oli koos Jaan Toominguga filmi režissöör ja Marani isa Rein filmi operaator. Õnnepalu on oma Kalestes veedetud ajaga kogunud hulga legende sellest ajast. 

Värvilised unenäod jõudis vaid lühikeseks ajaks kinolinale aastal 1974 ning keelati peatselt, sest nõukogude tsensorite arvates oli see arusaamatu. Väikese Kati mängukaaslasteks maal vanaema juures on nii külapoisid kui kogu loodus – loomad ja lilled, tuul ja kivid. Kati loitsib välja päikese ja hõljub lilleväljade ja kogu ilmamaa kohal. Tegelikkuse ja võlumaailma vahel ei ole siin piire. Kas sama mäng on ka linnakodus võimalik? Kati võlumaa võtted toimusid Hiiumaal Kaleste külas, kuhu üheks suveks saabus kohale kunstiinimeste killavoor. 

Kati osatäitja Katrin Zilinska, vanaema osatäitja Helene Pihel, ees helioperaatori assistent Simo Vasard. | Enn Säde, Eesti Filmi Andmebaas

Filmimees Mart Raun kirjeldas Värvilisi unenägusid kui Eesti filmikunsti kõige originaalsemat ja rabavamat teost, mis suudab esile manada lapsepõlve emotsioonid. Operaator Rein Marani poeg Tiit Maran, kes lapsena võtetel kaasas oli, arvab et võibolla jõuab legendaarse filmi sõnum alles täna vaatajatele päriselt kohale.

Ojaküla kinotalli eestvedajad on Jaan Murumets ja Aiki Roht-Murumets, kes alustasid Kõpus Eesti filmikunsti tutvustamist aastal 2011 Leader programmi abil soetatud filminäitamise tehnikaga. Alates 2016. aastast näitavad nad filme oma suvekodu juurde kuuluvas mõisatallis, kus korraldavad ka kohtumisi filmitegijatega. Tänavu suvel näidati värskeid Eesti filme Nähtamatu võitlus ja Nii ta on, mõlemal korral koos Kõpus suvitavate filmitegijatega. Aiki Roht-Murumets ütles, et filmiõhtute kaudu on tekkinud Kõpu poolsaarel elavate inimeste koostöö ja teadmine üksteise olemasolust: Selle üle me rõõmustame ja mõtestame Ojaküla kinotalli olemasolu.

 

Kell 20 algaval seansil näidatakse ka Eesti film 100 raames valminud lühikest dokumentaalfilmi, seejärel filmi Värvilised unenäod, millele järgneb vestlusring.

Veel lugemist:

UUDISED

Kõndisime paar nädalat tagasi koos mandrilt saabunud sõbrannaga Kärdla kalmistul. Vana osa põlised lehtpuud, vabrikuaegsed raudristid, palju hoolitsetud rahupaiku, tuttavad nimed hauakividel... Ühtäkki küsis...

LOODUS

Novembri kohta öeldakse porikuu ja räägitakse mustast maast ning kaamosest. Tegelikult ei ole see kuu nii hall ja troostitu midagi. Sest november on sammalde...

KIRI SAARELT

Ametlikult on Sri Lanka olnud riigi nimi alates 1972. aastast. Nimi pärineb sanskritist, kus Sri tähendab "sädelev" või "hiilgav" ja Lanka "saar". Varasemalt on...

UUDISED

Traditsiooniliselt on ka sel aastal hiidlased Tallinnas peetaval käsitöölaadal rohkelt esindatud.