Jälgi meid

ARVAMUS

ARVAMUS | Biosfääriala kui rohemootor

70ndatel aastatel alguse saanud idee, proovida maailma päästa heade eeskujude abil, vormis Inimene ja biosfäär programmi (Man and Biosphere MaB) uut tüüpi biosfääri kaitsealad, kus lisaks klassikalisele looduskaitsele püüti leida uusi majandusmudeleid, mis säästaksid loodusressursse, arvestaks kogukondadega ning põhineks teadusuuringutel ja heal haridusel.

Meie taasiseseisvumise koidikul (1988–1989) tundus, et sellist tüüpi ala võiks anda vabaduse tunnet kinnisesse ja läppunud nõukogude õhustikku ja pakuks võimalust UNESCO egiidi all endast märku anda vabale maailmale. Nii loodi mitmete teadlaste eestvõtmisel (eelkõige professor Hans Trass ja Tallinna Botaanikaaia direktor Jüri Martin) Lääne-Eesti saarte biosfäärikaitseala, mis kinnitati 27. detsembril 1989. aastal ENSV Valitsuse määrusega nr. 426.  Loodud kaitseala oli märkimisväärse suurusega – 1,6 miljonit  ha ning haaras Eesti suuremad saared – Saaremaa, Hiiumaa, Muhu, Vormsi, Ruhnu ja nendevahelise mere.  UNESCO tunnustas ala 1990. aasta märtsis.

Veel lugemist:

KUIDAS MA SIIA SATTUSIN?

Kakskümmend aastat tagasi istus värskelt Maaülikooli lõpetanud keskkonnakaitsja Tuuli Tammla Tartus raamatukogus ja lappas maakonnalehti, lootuses tööd leida. „Nii võib rääkida maakonnalehtede tähtsusest,“ naerab...

HOBI

Järgmisel aastal 60. juubelit tähistava Folkboot-tüüpi jahiga on seilanud nii olümpiamedalist kui ka Hiiumaa noored purjetajad, kes eelmisel nädalal läbisid Muhu Väina regati.

HOBI

Esimest korda Muhu Väina regatil võistelnud noorte hiidlaste meeskond folkboodil Tšaika sõitis regati lõpuni ja täitis sellega kuhjaga endale võetud eesmärgi.

UUDISED

Kui paari nädala eest hakkas Hiiumaa sotsiaalmeedias levima üleskutseid kirsse korjama tulla, siis küsiti isekorjatud kilo eest 4 eurot. Mõni aeg hiljem pakkusid kirsiaednikud...