Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Andmebaas aitab elukutset valida

Tänapäeva maailmas on tuhandeid põnevaid ja huvitavaid ameteid. Kuidas leida see õige?
Üks peamine noorte kutse- või kõrgharidusest välja­langemise põhjus on vale erialavalik. Isegi siis, kui koolitee on lõpuni käidud, põrkutakse üha enam probleemiga, kuidas tööturul hakkama saada ning õpitud eriala töömaailmas kasutada.
Karjäärinõustajana olen märganud, et tihtilugu ei oma noored kooli sisseastumisel ettekujutust õpitavast erialast ning oskavad seda hiljem tulevase elukutsega veel vähem siduda. Nad ei tea, mida üks või teine ameti­esindaja igapäevaselt tööl teeb, milliseid vahendeid kasutab ning milliseid teadmisi ja oskusi on eelnevalt vaja. Seepärast otsustas SA Innove luua Euroopa sotsiaal­fondi toel andmebaasi, mis aitaks noortel mõista, mis neid tulevikus seoses valitud ametiga ees ootab. Uue
Rajaleidja ametite andmebaasi abil on lihtsam teha elukutsevalikut ning õpingu­plaane.
Mida uuest andmebaasist leiab?
Rajaleidja ametite andmebaas (www.rajaleida.ee) annab ülevaate erinevatest ametitest, sh töö iseloomust, töötajale vajalikest teadmistest, oskustest ja isikuomadustest, töökeskkonnast, haridusest ja väljaõppest, töövõimalustest, oodatavast sissetulekust ja soodustustest ning lähedastest ametitest.
Andmebaasis on ühtse struktuuri järgi koostatud 150 ametikirjeldust ja 124 kutsealakirjeldust, mis koostatud koostöös eriala- ja kutse­liitudega. Lisaks saab 150 ametitundmise küsimustikuga proovile panna oma teadmised eri elukutsete kohta. Andmebaasi illustreerib pildi- ja videomaterjal. Elektrooniline haridustee
aitab mõista haridus­süsteemi ja planeerida edasisi õpinguid. Samuti leiab andmebaasist lood, kus konkreetsel ametikohal töötavad inimesed räägivad oma rõõmudest ja väljakutsetest.
Maakonna karjäärinõustaja annab nõu
Kui noor leiab andmebaasist huvipakkuva ameti, kuid pole siiski kindel, kas see elukutse talle sobib, tasub nõu pidada karjääri­nõustajaga. Seega tasub Hiiumaa noorel tulla julgesti HUPSi ning vaadata koos karjäärinõustajaga andmebaasist sobivaid ameteid, et siis juba edasi koos analüüsida, kas see amet sobib noore isikuomadustega ning millised on noore võimete ja huvidega sobivad elukutsed.
HUPSi karjäärikeskus tegutseb Kärdlas aadressil Uus 2b. Keskus on avatud kl 9–17, soovitav on eelnevalt aeg kokku leppida. Teenus on kuni 26aastastele noortele tasuta.
Infospetsialist Kati Vaht ütlebki, et kõige olulisem on noorel teada, et tema
kodukohas on keskus, kuhu ta võib minna, et saada nõu ja tuge elukutsevalikuks.

ÜLLE SOONIK
karjäärinõustaja

Veel lugemist: