Keskkonnaamet lubab sel kevadel kalavarude kaitseks kormorane heidutada ja nende mune õlitada. Mune tohib õlitada laidudel ja Sindi kärestikul Pärnu jõel. MTÜ Hiiukala tegevjuht Tuuli Tammla ütles, et Hiiumaa rannakalurid on saatnud loataotluse kormoranimunade õlitamiseks Suur-Pihlakarel, Väike-Pihlakarel ja Kadaklaiul. Kõik kolm laidu asuvad kaitsealal. Tammla sõnul on ametiga kokkulepe, et otsus taotluse kohta tuleb 10. märtsiks.
Kormoranikolooniates piserdatakse kormoranipesades olevaid mune keskkonnale kahjutu õlilahusega kaasaskantava aiapritsi abil. Piserdamist tuleb korrata kolm-neli korda aprilli keskpaigast juuni lõpuni. Õlitada lubatakse vaid pesitsuspaikades, kus kormoranid moodustavad vähemalt 90% seal pesitsevatest lindudest ehk teisi pesitsevaid linde on väga vähe või polegi.
Keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra selgitas, et kormoran on Eesti looduse põline liik, kes aastakümneid tagasi jõulise tõrjumise tõttu siinkandis praktiliselt välja suri.
„Kormoranide naasmine meie loodusesse on igati tervitatav ja paljudel laidudel on nad kaitstavate liikide nimekirjas,“ selgitas Vakra. „Teisalt mõistame ka rannakalurite muret sellepärast, et püügikoormuse vähendamine pole kalavarude kaitseks piisavaid tulemusi andnud. Kuna kormoranid on üks survetegur kalade arvukuse taastumisel, siis võimaldame sellel aastal kormoranide ohjeldamist.“
Veel lugemist:
PÄÄSTE
Päästjad reageerisid pühapäeval teatele, et Kassari all on metssead läbi jää vajunud. Vaatamata päästjate pingutustele hukkus suurem osa loomi.
ULGUHIIDLANE
Nelja poja ja abikaasaga elab Kanepis, väikeses Põlvamaa alevis hiidlane Maarja Lihten. Pere ei teadnud enne kolimist Kanepi kohta suurt midagi. Nüüd, kolm aastat...
TOIT
Kilu on praegu ilus, suur ja värske ning kohe kutsub kokkama. Ene Reidma juhendamisel valmistame klassikat, mida pole palju nimetada üheks hiidlaste rahvusroaks. Pahlakilu...
KÜLALUGU
Kui Tahkuna ots ja tuletorn on vaieldamatult Hiiumaa üks tuntumaid paiku, siis poolsaare alguses leiab aga kesk metsa külasid, kus vaid mõni elanik.