Eile algasid kohalikud valimised ja pühapäeval peeti Kärdla sadama restoranis üks viimaseid valimisdebatte – valimistulemused selguvad juba nädala lõpuks.
Kaks ja pool tundi kestnud sisuka debati korraldas MTÜ Ühine Hiiumaa ja seda sai ning saab jätkuvalt vaadata ka veebis.
Kutsed väitlema saatis laiali ühingu kõneisik Margit Kagadze, kes osales debatil samanimelise valimisliidu ühe esinumbrina, teine oli Omar Jõpiselg. Debatil väitlesid Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esindajatena Reili Rand ja Liisi Mäeumbaed, Reformierakonna esinumbrid Aivar Viidik ja Riho Rahuoja, Keskerakonna esinumbrid Inge Talts ja Antti Leigri ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esinumber Tõnis Paljasma.
Debatil ei osalenud Erakond Isamaa ja Eesti 200 esindajad. “Mina olin võistlustel. FC Hiiumaa võitis Saaremaad 2:1. Ajalooline hetk!” vastas Isamaa esinumber Georg Linkov eile Hiiu Lehe päringule, miks nende valimisnimekirja esindust kohal polnud. Sama info said korraldajad peale debati lõppu.
Isamaa teine esinumber Annely Veevo ütles Hiiu Lehele eile, et tema debatil osaleda ei saanud. “Saatsin eelmisel esmaspäeval selle info edasi Georgile [Linkov],
Andrusele [Ilumets] ja Tiidule [Harjak] küsimusega, kes läheb. Margitile andsin teada päev enne, et mina ei saa osaleda, kui ta küsis uuesti, kes Isamaast tuleb,” lisas Veevo.
Margit Kagadze ütles, et Eesti 200 esindaja soovis debatil osaleda Zoom keskkonnas, kuid seekord sellist võimalust ei olnud.
Debatti juhtis Arno Kuusk, kes tõstis lauale osavaldade ehk valla tulevase valitsemisperioodi juhtimisstruktuuri küsimuse, tulevaste koalitsioonipartnerite valiku ehk nimekirjadeülese koostöö teema, hariduse ja ettevõtluse
teema ning viimasena taristud ehk kuidas peaks vallast saama võrdväärne partner riigile.
Kaks ja pool tundi kestnud debatt oli huvitav algusest lõpuni ning andis hea pildi nii valimisnimekirjade eesmärkidest, võimule pürgimise meetoditest kui ka mõne
kandidaadi isikuomadustest.
Eilseks oli valimisdebati ülekannet veebis vaadanud üle poole tuhande inimese. Kogu debatt on järelvaadatav ja kõige lihtsam on ülekande linki leida aadressilt https://yhinehiiumaa.ee/debatt/
Valimised algasid veaga
Eile kell 9 viperusega alanud elektrooniline hääletamine põhjustas olukorra, et vabariigi valimiskomisjonil tuli kinnitada, et kõigi kell 9 e-hääletanute hääled läksid arvesse.
Valijarakendus kuvas esimestele hääletajatele hääletamise lõppetapis väära lause, et tegu on testhäälega ja valimiste periood pole veel alanud. Viga parandati kell 9.11. Selleks ajaks oli e-hääletada jõudnud 900 inimest. Kõigi nende e-hääled läksid arvesse.
Vigase info põhjus oli serveris, kuhu oli valesti sisestatud aeg, kaua seda teksti kuvada. “Tekst oli mõeldud neile, kes saavad valijarakenduse kätte varem kui kell 9,” selgitati juhtunu põhjusi veebilehel valimised.ee
Samas kinnitati, et e-hääletajad, kes jõudsid hääletamisel lõpuni ehk QR-koodini, võivad olla veendunud, et nende hääl läks arvesse, sest QR kood kuvatakse ainult juhul, kui e-hääl on jõudnud serverisse kohale. Kui hääletajal siiski on kahtlus, on tal võimalus uuesti e-hääletada ja seejärel 30 minuti jooksul nutitelefonis EH kontrollrakendust kasutades oma häält kontrollida. Samas on antud ka juhised, kuidas seda teha.
Paindlik jaoskonna valik
Sellest aastast ei ole valija enam seotud ühe, elukohajärgse valimisjaoskonnaga. Valimispäeval saab valija hääletada ükskõik millises oma elukohajärgses valimisringkonna hääletamisruumis. Selle võimaluse tagab elektrooniline valijate nimekiri, mis asendab seni jaoskondades kasutusel olnud pabernimekirjad.
Esmaspäevast kuni neljapäevani on igas vallas ja linnas avatud vähemalt üks valimisjaoskond, kus saab hääletada väljaspool oma elukohajärgset valimisringkonda.
Reedel, laupäeval ja pühapäeval saab hääletada ainult oma elukohajärgses valimisringkonnas.
Kodus hääletamine toimub valimisnädala reedest pühapäevani. Taotlust selleks saab esitada telefoni teel reedel ja laupäeval kell 12–20 ning pühapäeval kell 9–14.
Valimiste periood koondub ühte nädalasse. Esmaspäevast laupäevani saab hääletada nii pabersedeliga jaoskonnas kui ka elektrooniliselt. Pühapäevasel valimispäeval toimub ainult pabersedeliga hääletamine. Uuendusena saab valija pühapäeval jaoskonnas pabersedeliga hääletades oma e-hääle veel ära muuta.