Kuressaarest Kärdlasse jõudnud rändnäituse “Kodukoha kompass” koostajad kutsuvad kaasa mõtlema avaliku ruumi üle ning julgustavad kohalikke kogukondi ise panustama hea elukeskkonna loomisse.
Kärdla kultuurikeskuse sammassaalis äsja üles seatud Eesti Koostöö Kogu näitus on juba saanud hea vastuvõtu seitsmes Eesti väikelinnas, sest paneb süvenema avalikku ruumi meie ümber.
“Avalik ruum pole pelgalt teoreetiline mõiste, vaid kõigile kasutamiseks mõeldud keskkond, kuhu me siseneme iga kord, kui oma kodu uksest või väravast välja astume,” ütles näituse avamisel kuraator, Eesti Koostöö Kogu juht Kairi Tilga.
Väljapaneku keskmes on avaliku ruumi ja inimeste heaolu vahelised seosed. “Meie jaoks olid peamiseks kaks küsimust: ühelt poolt – mis teeb avalikust ruumist paiga, kus erineva tausta, huvide ja arusaamadega inimesed soovivad käia ja olla, ning teiselt poolt – kuidas see ruum mõjutab tervist, käitumist ja õnnelikkust,” rääkis kuraator.
Näituse avamisel osalenud Hiiumaa vallavanema asendaja Hergo Tasuja sõnul on põhjust heameelt tunda, kuna Hiiumaa on üks kümnest kohast, kus näitus üles pannakse. Lisaks on näitus hästi ajastatud, sest vallas on käsil nii üldplaneeringu koostamine kui arengukava uuendamine. “Usun, et see näitus annab palju mõtteainet selle kohta, mida saab ja tuleb elukeskkonna parandamisel arvestada,” nägi ta selle kaugeleulatuvat mõju.
Ideaaliks
on siduv keskkond
Aasta tagasi ringlemist alustanud näitus lähtub viimatisest Eesti inimarengu aruandest “Linnastunud ühiskonna ruumilised valikud”. Materjali koondasid stendidele urbanistid Teele Pehk ja Elo Kiivet, kujundas Mae Kivilo.
Kuraatori sõnul on kõige atraktiivsem osa näitusel täita kompass-kettal. Kasutades värvilisi pabertäppe, saab iga külastaja kompassi peal ära märkida enda valikud kaheksa alateema kohta. Näituse lõppedes annab täppide arv pildi siinsete elanike eelistustest ja murekohtadest. Tilga kinnitas, et kohalikes omavalitsustes, kus näitus üleval olnud, on selline tagasiside hästi vastu võetud.
Selgus ka, et kompassi kasutamise idee on laenatud Šotimaal välja töötatud tunnustatud vabavaralisest kaasamismetoodikast, mida kohandati Eesti oludesse sobivaks.
Hiiumaa valla arhitekt Kaire Nõmm andis teada, et veebis aadressil kultuur.hiiumaa.ee saab täita kompassiga sarnase küsimustiku ja hinnata valla kõigi piirkondade avalikku ruumi. See, et juba esimesel nädalal oli 72 vastajat, näitab Nõmme sõnul, et teema läheb inimestele korda. “Meie töös on need arvamused väärt sisendiks,” lisas ta.
Kui eelmistes kohtades esitleti näitust keskraamatukogudes, siis Kärdlas poleks see raamatukogu ruumidesse mahtunud. “Kuid me oleme ühe katuse all,” rõhutas Tilga.
Tema sõnul juhivad nad näitusekohtade valiku kaudu tähelepanu raamatukogude aina kasvavale rollile avalikus ruumis. “Raamatukogu on üks kõige demokraatlikum avalik ruum, koht kõigile, siduv keskkond. Sel põhjusel on neid peetud lausa vaktsiiniks epideemilise üksilduse ja vaimse tervise probleemide vastu,” rääkis Tilga.
Kärdla kultuurikeskuse juhataja Pilleriin Kannel leidis, et näitus sobib väga hästi sammassaali, kus on avar ja valge. “Hiidlastel on harjumus sees ja siia teatakse tulla näitusi vaatama,” lisas ta.
Kärdla linnaraamatukogu töötaja Kerli Varriku sõnul on Hiiumaa raamatukogudel ligi kaks tuhat lugejat. “Kõik on oodatud raamatukogusid kasutama ning ka seda näitust vaatama,” kutsus ta.
Näitus “Kodukoha kompass”
on Kärdlas avatud 10. septembrini, seejärel saab näitust näha Valgas ja Viljandis.