Keskmine töötuse määr ajavahemikus jaanuarist aprillini on Hiiumaal olnud 6,1 protsenti, mis on üks madalamaid näitajaid Eestis.
“Hiiumaa on endiselt väga madala töötuse määraga piirkond,” tõdes Töötukassa Hiiumaa osakonna juhataja Jana Tammeveski maakondade näitajaid võrreldes.
Töötukassa andmetel ulatus aprilli lõpus Eesti keskmine töötuse määr 8,5 protsendini, registreeritud töötute arv oli ligikaudu 56 000. Võrdluseks – jaanuari lõpus olid vastavad näitajad 8,6 protsenti ja veidi üle 56 000.
Kõige madalam, 5,7 oli töötuse määr Jõgevamaal, järgnes Hiiumaa 6,0 protsendi ja Saaremaa 6,2 protsendiga. Kõige kõrgem, 14,2 protsenti oli töötuse määr Ida-Virumaal, järgnes Valgamaa 10,4 protsendiga.
Selle nädala alguse seisuga oli end Hiiumaal töötuna registreerinud 267 inimest, mida on seitsme võrra vähem kui märtsi lõpus, mil neid oli 274, ent ligikaudu 30 protsenti rohkem kui aasta eest samal ajal – 204.
Tammeveski ütles, et praegu töötukassa Hiiumaa osakonnas arvel olevatest klientidest on saare elanikeregistris 251 klienti, neist pikaajalisi töötuid on 87, seega rohkem kui kolmandik.
Juhataja sõnul saavad nende klientidest pikaajalised töötud väga erinevatel põhjustel. Pikaajaliste töötute aktiviseerimiseks ja probleemide lahendamiseks teeb töötukassa tihedat koostööd nii Hiiumaa valla kui tööandjatega.
“Eelmisel aastal töötuna arvele tulnud klientidest, kes on varasemalt olnud mitteaktiivsed, on kuue kuu jooksul tööle rakendunud 41 protsenti, Eesti keskmine näitaja on samal ajavahemikul 29 protsenti,” tõi Tammeveski näite töötulemustest.
Töökohti leidub
Praegu on töötukassal vahendada 53 töökohta Hiiumaal, osa neist hooajalised, osa tähtajatu lepinguga.
Töötukassa kogemus on näidanud, et üks suurimaid probleeme töökohtade täitmisel on seotud transpordiga, mis teeb keeruliseks vahetustega töötamise. Samuti on takistuseks inimeste suured palgaootused, mis erinevad pakutavast palgast ning sageli ka saadavate toetuste ja palga vahekord, mis ei motiveeri tööle minema.
Jana Tammeveski soovitab tööandjatel tööpakkumisi vahendada läbi e-töötukassa, sest nii on võimalus leida endale töötajaid üle terve Eesti. Vajadusel saab töötukassa pakkuda tööandjatele personaliotsingu teenust, proovitööd, tööpraktikateenust (vastavalt vajadusele) ja koolitusvajadusega klientidele koolitust.
Tammeveski: Tõusuprotsent üksi ei anna õiget pilti
Pühapäeva, 7. märtsi õhtul oli ETV saate “Aktuaalne kaamera” eetris lõik töötuse kasvust viimase aasta jooksul. Uudisloos võrreldi märtsi alguse andmeid 13. märtsiga 2020 ja leiti, et viimase aastaga on töötute arv tohutult kasvanud Harjumaal ja Hiiumaal, kus oli aastane töötute arvu kasv 81 protsenti.
10. märtsil ütles Tammeveski Hiiu Lehele uudist kommenteerides, et ainuüksi töötuse tõusuprotsent kriisieelse ajaga võrreldes ei anna Hiiumaa töötuse kohta õiget pilti. Põhjuseks, et statistikas on kajastatud elukoha maakonda ehk kirjas on ka need töötud, kes on end arvele võtnud kusagil mujal, kuid kelle sissekirjutus on Hiiumaal.
“Töötus on küll viimase aasta jooksul kasvanud, kuid võrreldes eelmise kriisiga ei ole me oma töötute arvuga jõudnud isegi mitte poole peale ja samuti on vabu töökohti olnud endiselt saadaval,” ütles Tammeveski märtsi algul. “Töötuse määr enne kriisi oli Hiiumaal maakondadest kõige madalamal ja on ka praegu kahe kõige madalama töötusega maakonna seas – olukord ei ole üldse nii hull, nagu protsendiline tõus näitab.”
HARDA ROOSNA