Eesti Kultuurkapital ootab 11. aprilliks kandidaate maakondlike ekspertgruppide koosseisudesse järgnevaks kaheks aastaks.
Hiiu maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Ermo Mäeots rääkis, et ekspertgrupi viimastesse koosseisudesse on esitatud nii vähe kandidaate, et mingit valikuvõimalust polegi tekkinud.
Kandidaate saavad esitada maakonna kultuuri- ja spordialade ühendused ning organisatsioonid.
Mäeots pani südamele, et kõik MTÜd ning kultuuri- ja spordivaldkonnaga seotud asutused püüaksid leida sobiva kandidaadi ja esitada selle nõutud kuupäevaks. “Olen üpris veendunud, et sobivaid isikuid, kes teemat valdavad, on piisavalt,” ütles Mäeots.
Ekspertgruppi kandideerijalt oodatakse oma maakonna kultuuri- ja spordielu head tundmist ning väga head orienteerumist vähemalt ühes järgnevatest valdkondadest: kirjandus, helikunst, kujutav ja rakenduskunst, arhitektuur, näitekunst, audiovisuaalne kunst, rahvakultuur ning kehakultuur ja sport.
Uutest kandidaatidest moodustatakse Hiiumaa ekspertgrupi üheksas koosseis.
Viimase nelja ekspertgrupi koosseisu kuulusid: aastatel 2005–2007 Toivo Pruul, Maili Uibo, Ene Urman, Kristiina Vessar ja Ene Eimre; 2007–2009 Kristiina Vessar, Toivo Pruul, Helgi Põllo, Margit Kääramees ja Ly Meldorf; 2009–2011 Ly Meldorf, Heli Tuisk, Margit Kääramees, Ille Savioja ja Artur Valk ning 2011–2013 Artur Valk, Maili Uibo, Antti Leigri, Karin Kokla ja Arno Kuusk.
Ermo Mäeots selgitas, et ekspertgrupi koosseis nimetatakse kaheks aastaks ja üks isik ei saa olla järjest enam, kui kahe koosseisu liige, vahepeal peab olema vähemalt üks periood vahet.
Mäeotsa arvestuste kohaselt on enim koosseise ekspertgrupis töötanud Toivo Pruul, Helgi Põllo, Margit Kääramees ja Maili Uibo.
Küsitakse rohkem kui on jagada
Ekspertgrupi ülesanne on Kultuurikapitali nõukogu poolt maakonna kultuurivaldkondadele eraldatud raha jaotamine esitatud taotluste alusel, aga ka omal algatusel.
Näiteks tänavu on Hiiumaa ekspertgrupil jagada saare kultuuri- ja spordielu toetamiseks u 80 000 eurot neljas jaotuses. Aasta esimene jaotus oli väga taotlusterohke, kokku esitati neid 100 ja küsiti toetusi kogusummas 70 792 eurot.
Toetuste taotlemises on tänavu ka uut – juriidilistelt isikutelt võetakse jaanuarist alates taotlusi vastu ainult elektrooniliselt, vaid läbi Eesti Kultuurkapitali kodulehe.
Eesti Kultuurkapital taasloodi 1994. aastal, selle maakondlikud ekspertgrupid paar aastat hiljem.