Läinud aastal tegi äike Eestis parajalt hävitustööd, mõjutades otseselt tuhandeid kodusid ja tekitades märkimisväärset rahalist kahju. Kuna tänavune äikeseperiood on juba alanud, on õige aeg meelde tuletada, kuidas ennast ja oma kodu äikesekahjude eest kaitsta.
Telia eelmise aasta kokkuvõttest selgub, et vahemikus 2017. aasta maist kuni septembrini tehti klientide poolt 4600 äikesega seotud pöördumist. Telia tehnikud sooritasid mullusel äikeseperioodil aga ühtekokku ligi 1500 väljasõitu klientide juurde, et kahjusid hinnata ja likvideerida.
“Ainuüksi eelmisel suvel vajas väljavahetamist üle 5000 ruuteri ja digiboksi, mis olid äikese poolt tekitatud ülepingest kahjustada saanud. Rahaline kahju ulatub aga sadadesse tuhandetesse eurodesse,” tõdes Telia Eesti tehnilise toe osakonna juht Reimo Känd.
Ka sel kevadel on äike juba oma jälje maha jätnud. Täpsemalt algas käesoleva aasta äikesehooaeg Telia jaoks 16. aprilli varahommikul Hiiumaal, kus äike seiskas lisaks Kärdla pritsumaja torni kellale terve hulga Telia klientide teenused.
“Meie andmetel sai äikese tõttu häiritud u kahesaja Telia kliendi teenus. Tagajärgede likvideerimiseks saatsime Hiiumaale appi tehnikute lisajõude nii mandrilt kui Saaremaalt. Kokku tuli välja vahetada kümnete klientide seadmeid nii kodudes kui ettevõtetes,” sõnas Känd.
Äikese poolt koduseadmetele tekitatud kahjustused võivad olla väga erinevad, alustades sellest, et läbi on vaid ruuteri port. Sealt edasi on juba terve ruuter läbi kärsanud või on lisaks ruuterile ka digiboks kahjustatud. Halvemal juhul võib kahjustatud olla nii ruuter, digiboks kui teler. Telia tehnikud on kokku puutunud ka juhtumitega, kus peale pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.
Oluline on teada, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme soetamise kulud enda kanda.
Seadmetest olulisem on loomulikult hoida iseenda ja lähedaste elu ning pidada kinni äikeseaegsetest ohutusnõuetest: äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest, sest äike lööb harilikult kõrgeimasse objekti ning ära kasuta elektroonikaseadmeid.
Raigo Neudorf
AS Telia Eesti