Jälgi meid
Hiiumaa Glögikohvikute Päev 23.11-07.12

ARVAMUS

ARVAMUS | Biosfääriala kui rohemootor

70ndatel aastatel alguse saanud idee, proovida maailma päästa heade eeskujude abil, vormis Inimene ja biosfäär programmi (Man and Biosphere MaB) uut tüüpi biosfääri kaitsealad, kus lisaks klassikalisele looduskaitsele püüti leida uusi majandusmudeleid, mis säästaksid loodusressursse, arvestaks kogukondadega ning põhineks teadusuuringutel ja heal haridusel.

Meie taasiseseisvumise koidikul (1988–1989) tundus, et sellist tüüpi ala võiks anda vabaduse tunnet kinnisesse ja läppunud nõukogude õhustikku ja pakuks võimalust UNESCO egiidi all endast märku anda vabale maailmale. Nii loodi mitmete teadlaste eestvõtmisel (eelkõige professor Hans Trass ja Tallinna Botaanikaaia direktor Jüri Martin) Lääne-Eesti saarte biosfäärikaitseala, mis kinnitati 27. detsembril 1989. aastal ENSV Valitsuse määrusega nr. 426.  Loodud kaitseala oli märkimisväärse suurusega – 1,6 miljonit  ha ning haaras Eesti suuremad saared – Saaremaa, Hiiumaa, Muhu, Vormsi, Ruhnu ja nendevahelise mere.  UNESCO tunnustas ala 1990. aasta märtsis.

Veel lugemist:

PÄÄSTE

Päästjad reageerisid pühapäeval teatele, et Kassari all on metssead läbi jää vajunud. Vaatamata päästjate pingutustele hukkus suurem osa loomi.

ULGUHIIDLANE

Nelja poja ja abikaasaga elab Kanepis, väikeses Põlvamaa alevis hiidlane Maarja Lihten. Pere ei teadnud enne kolimist Kanepi kohta suurt midagi. Nüüd, kolm aastat...

TOIT

Kilu on praegu ilus, suur ja värske ning kohe kutsub kokkama. Ene Reidma juhendamisel valmistame klassikat, mida pole palju nimetada üheks hiidlaste rahvusroaks. Pahlakilu...

KÜLALUGU

Kui Tahkuna ots ja tuletorn on vaieldamatult Hiiumaa üks tuntumaid paiku, siis poolsaare alguses leiab aga kesk metsa külasid, kus vaid mõni elanik.