Jälgi meid
Hiiumaa Glögikohvikute Päev 23.11-07.12

UUDISED

Hooldekodu kohatasud tõusid paarisaja euro võrra

Tohvri hooldekodus tuleb ka peale hooldusreformi maksta lisaks 15 kuni 300 eurot kuus ehkki on ka neid, kellele, nagu riik lubanud, piisab kohatasuks pensionist. 

Kõige väiksem juurde makstav summa on 15 eurot kuus ja kõige suurem u 300 eurot kuus.

Abivallavanem Liisi Mäeumbaed ütles, et Hiiumaal on tõepoolest nii neid teenusesaajaid, kes saavad 1. juulist koha Tohvri hooldekodus pensioni eest kui ka neid, kellel tuleb juurde maksta. „Lisaks kohatasule mõjutavad inimese panust muud kulud, näiteks kulud ravimitele, mis lisanduvad kohatasule,“ lisas Mäeumbaed.

 

Summad väiksemad

Anna-Liisa, kelle ema ja isa veetsid oma paar viimast eluaastat Tohvri hooldekodus, ütles, et ema suri varem, aga isa sai n-ö odavamal ajal olla hooldekodus kaks kuud. Erinevus oli nende jaoks märkimisväärne – kui enne maksid nad ühe vanema täishoolduse eest 1300 eurot kuus, siis peale hooldusreformi tuli isa hoolduse eest maksta vaid 160–190 eurot. „See oli nii palju vähem, et see nagu polnudki mitte midagi,“ ütles Anna-Liisa. 

Tema sõnul tulid nad varasemate kohatasudega toime tänu sellele, et neid on kokku kolm õde ja nende vanematel olid säästud. „Keegi ei saa mitte kusagil tasuta lõunaid ega öömaja, mitte kusagil, ei hotellis ega oma kodus – kõik maksab,“ ütles ta, et lisatasu vajadus on mõistetav.

„Olin kõigega väga rahul, ainult väga positiivsed mälestused on sellest,“ kiitis Anna-Liisa Tohvri hooldekodu teenust. „Ema ka ei nurisenud millegi üle, tal olid seal oma lemmikud ja teadis kõiki nimepidi, tal olid alati igasugused uudised – mul süda oli kogu aeg rahul, et mu vanemad on hooldatud.“

Kristinal elavad praegu Tohvri hooldekodus vanaema ja vanaisa. Vanaisa hooldekodukoha eest tuli enne hooldusreformi maksta umbes 500–700 eurot kuus, nüüd 100–200 eurot. „See on väga suur leevendus ja peale reformi läks ikka väga palju lihtsamaks,“ ütles Kristina.

Vanaema aga läks Tohvrile alles siis, kui hooldereform toimunud ja tema eest ei pea üldse juurde maksma. Kuna vanaema vajab ka hooldust vähem, saab ta hooldekodus olla vaid oma pensioni eest. 

„Mina olen Tohvri hooldekoduga väga rahul ja tundub, et vanaema ja vanaisa on ka rahul, kuigi algul oli neil raske sisse elada sellesse ellu,“ ütles Kristina. Tema sõnul on nüüdseks mõlemad juba harjunud ja täitsa rahul. 

 

Riik uurib hinnatõusu

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.

1. juulist lisati olenevalt hooldusvajaduse astmest Tohvri kohamaksumusele 200–230 eurot. Kui kõige väiksema hooldusvajadusega koht maksis seni 950 eurot, siis peale hooldusreformi 1150 eurot. Kõige rohkem hooldust vajavad kliendid maksid esimesel poolaastal hooldekodu kohatasu 1110 eurot, 1. juulist on nende kohatasu 1340 eurot. Summale lisandub mähkmete, ravimite ja muu taolise  maksumus.

Hiiumaa on tänu suurele hinnatõusule üks kuuest omavalitsusest, kus sotsiaalministeerium algatas järelevalve, et kontrollida, miks vallale kuuluva Tohvri hooldekodu kohatasusid nii palju tõsteti.

Tänavu 1. juulist hakkas kohalik omavalitsus osalema hooldekodu kohatasu maksmisel, kattes riigilt saadud toetusrahaga hoolduskulud st hoolduspersonali kulud. 

Ministeeriumil on kavas kontrollida ka seda, kas riigilt saadud toetust ikka kasutatakse hooldajate palgatõusuks. 

Abivallavanem Mäeumbaed ütles, et Tohvri hooldekodul on olnud keeruline leida kvalifitseeritud ja motiveeritud töötajaid. Põhjuseks hooldajate madalad palgad, võrreldes näiteks tervishoiuasutustes töötavate hooldajatega, kelle töötasu alammäära toetab sõlmitud kollektiivleping. Samas kehtivad hooldekodu hooldajale kõrgemad kutsenõuded. Kui tervishoiuasutustes töötavatel hooldajatel ei pea olema kutset, sest hooldajad töötavad haiglas koos õdede ja arstidega, siis hooldekodu hooldajatel peab olema kutsetunnistus. 

Tänavu 1. juulist tõsteti Tohvri hooldekeskuse nõukogu heakskiidul hooldajate palk tervishoiuasutuste hooldustöötajate alammääraga samaväärseks.  Mäeumbaed ütles, et tänu palgatõusule on hooldekeskus saanud tööle mitu uut noort hooldajat, kes on kas juba kutse omandanud või omandamas. 

Avalikel andmetel on Tohvri hooldekodus praegu 35 töötajat, kelle hinnanguline keskmine brutopalk on 1300 ja netopalk 1100 eurot. 

Esimese hüppe ülespoole tegid hooldekeskuse tasutud tööjõumaksud juba mullu kolmandas kvartalis, koos palkade kasvuga kasvas aga ka teenusepakkuja kahjum, jõudes eelmisel aastal 59 000 euroni. 

KOMMENTAAR

Kui palju tõstsite erahooldekodu kohatasusid tänavu 1. juulist, kui rakendus hooldusreform?

Samaaria Hiiumaa hooldekodu juhataja Ülo Kikas: Hooldekodu kohatasud suurenesid hooldereformi alguses 20 protsenti. Samaaria Hiiumaa hooldekodu ja paljud hooldekodud viisid hooldusreformi toel hooldustöötajate palgataseme vastavusse hooldaja töötasuga meditsiinitöötajate kollektiivlepingus. Kõrgemale tunnitasule lisandusid senisest suurem lisatasu töö eest ööajal ja lisatasu nädalavahetusel töötamise eest. See oli vajalik samm, et vähendada hooldustöötajate nappust hooldekodudes ja luua eeldusi üldhooldusteenuse kvaliteedi tõstmiseks.

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.
 

Veel lugemist:

PÄÄSTE

Päästjad reageerisid pühapäeval teatele, et Kassari all on metssead läbi jää vajunud. Vaatamata päästjate pingutustele hukkus suurem osa loomi.

ULGUHIIDLANE

Nelja poja ja abikaasaga elab Kanepis, väikeses Põlvamaa alevis hiidlane Maarja Lihten. Pere ei teadnud enne kolimist Kanepi kohta suurt midagi. Nüüd, kolm aastat...

TOIT

Kilu on praegu ilus, suur ja värske ning kohe kutsub kokkama. Ene Reidma juhendamisel valmistame klassikat, mida pole palju nimetada üheks hiidlaste rahvusroaks. Pahlakilu...

KÜLALUGU

Kui Tahkuna ots ja tuletorn on vaieldamatult Hiiumaa üks tuntumaid paiku, siis poolsaare alguses leiab aga kesk metsa külasid, kus vaid mõni elanik.