Jälgi meid
Hiiumaa Glögikohvikute Päev 23.11-07.12

PERSOON

Salme – suur Hiiumaa kuulsus

Nii nimetas Hiiumaal sündinud Salme Valgemäed tantsujuht ja tantsude looja Ülo Luht tema 100. sünni­aastapäevale pühendatud tantsupeol Tahkuna tuletorni juures.
“Me kogunesime siia Tahkunasse, kuna täna sada aastat tagasi sündis tantsu­kingad jalas Hiiumaal tüdruku­tirts, kellele ema-isa panid nimeks Salme – ta on Hiiumaa suur kuulsus,” avas peo Kuljuse kunstiline juht Ülo Luht. “Me tuleme siia, et olla temaga sada aastat hiljem ja vaadake ülespoole – ta on seal koos meiega,” rääkis Luht taeva poole viibates.
Tantsuplats oli silutud Tahkuna tuletorni aia taha, peaaegu et mere kaldale. Salme Valgemäe lemmikutele, mereteemalistele tantsudele, moodustas see eriti teemakohase tausta.
Ilusat ilma, kauneid rahvarõivaid ja meeleolukaid tantse nautis hulk rahvast, kes tänas tantsijaid pikkade aplausidega.
Kahe- ja pooletunnisel kontserdil tantsis viis ansamblit, Kuljuse segarühm ja Kuljuse naisrühm, tantsuansambel Tuisuline, segarühm Taidelaid ja naisrühm Kohvilähkrid, kokku 67 tantsijat. Publikule pakuti vaatamiseks 17 tantsu, millest 6 olid Salme ja Ott Valgemäe ning 2 Salme Valgemäe looming.
Salme Valgemäe juhendamisel Kuljuses tantsinud ja hiljem tantsujuhina koostööd teinud Jüri Padu ütles, et ta pole midagi nii ilusat ammu-ammu kogenud: “Ainult kaasa võib tunda nendele inimestele, kes seda täna ei näinud. See miljonivaade siin ümberringi, sellised tantsuriided, selline muusika – uskumatu, kohe pisar tuli silma,” ütles Padu.
“Salme nimel tahaksin teid kõiki tänada väga-väga-väga ilusa sünnipäevapeo eest – suur tänu Helle-Marele, Ülole, Monikale ja Mai-Liisile, kõigile tantsijatele, kõigile pealtvaatajatele – suur tänu! – ma arvan, et ema on õnnelik!” ütles Salme ja Ott Valgemäe tütar Tiiu Maksan peo lõpul.
Päeva juhtisid Helle-Mare Kõmmus ja Ülo Luht, kes iga tantsu vahel rääkisid lugusid Salmest ja Otist. Meeleoluka kontserdi lõpuks tehti ühispilte koos Salme ja Ott Valgemäe laste Tiiu ja Jüriga ning jagati aplausi ja juubelduste saatel vastastikku tänukingitusi ja kallistusi. Muuhulgas said külalisrühmade tantsijad Helle-Mare Kõmmuselt igaüks purgitäie samal hommikul värskelt keedetud vaarika-õunamoosi ja suure saia.
“See, mis Tahkuna tuletorni jalamil toimus, oli õnnelike inimeste kokkutulek – tantsijaid ja pealtvaatajaid ühendasid Salme ja Ott läbi oma loomingu ja töö tantsijatega ning suur armastus rahvatantsu vastu. See oli imeline!” tõdes Kõmmus.
Sama kontserti saab näha 19. oktoobril Paide spordihoones Valgemäede tantsu­peol.
Jüri Padu: Nad olid lihtsalt “Salmeott”
Jüri Padu meenutas oma õpetajatepaari ning tunnistas, et tegelikult olid nad lahutamatud ja salamisi nimetati neid ühisnimetajaga “Salmeott”. “Nende koostöö oli… nad olid lahutamatu paar – neid ei saagi teistmoodi võtta kui “Salmeott”. Ka kogu nende looming tuli koosloominguna – üks andis emotsiooni, teine vürtsi, Ott oli rohkem karakteriga, aga Salmel oli rahvapärane tantsukool – nad olid lihtsalt “Salmeott”,” rääkis Padu.
Ta meenutas, kuidas Salme Valgemäe rahvatantse lihvis. “Mäletan, kui oli mõni tõsisem kontsert, käisime Kuljusega mööda ilma, siis oli Salme kasvõi põliti maas ja vaatas, et tüdrukute jalad kerkiks täpselt ühekõrgusele ja kõik oleks viimase peal,” rääkis Padu. “Temale oli täpsus tähtis ja Ott samal ajal andis selle vürtsi.”
Jüri Padu tantsis Kuljuses 1967.–1971. aastani, ajal, mil õppis tollases tipikoolis, praeguses Tallinna tehnika­ülikoolis. Tantsimise ta lõpetas, aga koostööd Salmega tegi hiljemgi, kui juhatas 15 aastat Hiiu Kaluri rahvatantsuansamblit. Suhtlesime siis Salmega kogu aeg, käisime rühmaga tal kogu aeg juubeleid pidamas ja kui vaja, aitasime mõnes asjas,” meenutas Padu.

Veel lugemist: