Connect with us

Uudised

Oleme saare publikuga alati rahul

Kammermuusikafestivali Hiiumaa Kojutulek/Homecoming lõppedes andis Hiiu Lehele intervjuu festivali peakorraldaja Moskva muusik Dimitri Bulgakov.
Kuidas jäite rahule tänavuse festivali publikuga?
Dmitri Bulgakov: Me oleme alati saare publikuga rahul, aga tänavu oli festivalikülalisi rohkem kui varasematel aastatel. Meile meeldib siin mängida ja kui poleks head publikut, siis see festival ei saakski toimuda. Tänan kuulajaid, kelle jaoks kutsusime tänavu siia palju külalisesinejaid ja oli meeldiv näha, et publikule meeldis. Seekord oli kohal ka päris palju meie endi tuttavaid, kes soovisid kuulata meie muusikat ja saarega tutvuda.
Kas tänavuse festivali võib lugeda kordaläinuks?
DB: Püüan mitte hinnata esinemisi, aga mulle tegi eriti rõõmu kontsert Kärdla muuseumis. Saime seal esitada uut muusikat, mängida Tüüri teost, mida varem on esitatud vaid ühel konkursil. Erkki Sven Tüür kinkis meile noodid, mille üle on siiralt hea meel. See on raske teos ja mul on hea meel, et esitajad siiski võtsid selle ette; esialgu kartsime, et see teos ei pruugi sel festivalil kõlada.
Pühapäevase kontserdi jaoks seadsime versiooni Joseph Haydni teosest “Seitse sõna ristil” just spetsiaalselt Hiiumaa kontserdi jaoks kümnele instrumendile. See oli raske teos ja peame veel harjutama, sest loodame seda teost veel esitada. Kohavalik, Reigi kirik, oli Haydni teose jaoks õnnestunud, esitus oli südamlik. Muidugi me kuulame veel Reigis tehtud helisalvestust ja võib olla muudame midagi, kuid üldiselt tabasime nii kohavaliku kui koosseisuga märki. Enne kontserti harjutasime siin mitu päeva, pikki tunde. Mul oli isegi kahju, et muusikud ei saanud randa minna, aga õnneks olid nad pärast kontserti kõik rahul. Idee Reigi kirikus esineda tuli minult, aga teose valis Roman Mints. Soovisin, et koht, kus sellist teost ette kanda, oleks hästi vaikne, kaugel linnast. Ja minu üllatuseks ühtivad ka Haydni heliteose ja Reigi kiriku vanus.

Millal hakkate järgmist festivali kavandama?
DB: Planeerime esmalt festivali toimumisaja ja siis vaatame, kes esinejaist on sel ajal vabad. Umbes pool aastat enne kontserti hakkame mõtlema repertuaari peale. Ka kõik muusikud, kes festivalil esinevad, annavad oma panuse ja teevad ettepanekuid repertuaari kohta. Mina ei dikteeri, igaüks kes esineb, pakub midagi. Üksi ei suudaks ma midagi – me kõik anname oma panuse, nii Pavel Strugalev, Roman Mints kui Maria Maretskaja, kes hoiab kogu aasta siin festivalituld, et see ei kustuks. Ja siis jõuab kätte aeg, kui kõik esinejad mulle külla tulevad. Ma pean end võib olla teenimatult selleks, kellele külla tullakse, aga Hiiumaa on niivõrd armas koht ja mulle on oluline siinsete inimeste suhtumine meisse. Siin saarel on asju, mida ma tean paremini kui teised esinejad. Olen näinud udus Kõpu majakat ja tean, kuidas see siis välja näeb, olen käinud paadiga Hiiumaa laidudel. Ma armastan seda saart.

Veel lugemist:

Galerii

Traditsiooniliselt 1. mail peetava Kärdla päeva põhiürituseks kujunes linnajooks, mille võitsid Karl Johan Kastein ja Anni Kingsepp. Kultuurikeskuses peeti endise linnapeade osavõtul visioonikonverentsi ning...

Taskuhääling

Köikide Jüttude kümnendas osas käis külas Hiidlaste Koostöökogu juht ja kalur Ilmi Aksli.

Ahto ilmajutud

Selle nädala ilmategijaks on kõrgrõhkkonnad. Ilm on küllaltki soe ja enamasti näeb ka päikest. Mereäärsel rannikul aga on jaheda merevee tõttu veel küllaltki jahe....

Juhtkiri

Teeme Ära talgupäev on juba nii vana asi, et keegi ei mäletagi, kuidas 16 aastat tagasi esimest korda hoogtöö korras üle maa prügi  korjati...