Hiiu vallavolikogu esimehe Georg Linkovi väidetelevastavad volikogu liikmed Margit Kagadze ja Artur Valk. “Pean vajalikuks rääkida asjadest, kuidas need tegelikult olid, kuna Georg Linkovi vastused moonutavad tõest infot,” ütleb Margit Kagadze. “Eks võimu ihkavad inimesed näevad igas asjas võimuvõitlust,” nendib Artur Valk.
MARGIT KAGADZE
Hiiu vallavolikogu liige
Pean vajalikuks rääkida asjadest, kuidas need tegelikult olid, kuna Georg Linkovi vastused moonutavad tõest infot. Esimene infomoonutus on see justkui mina isiklikult olen küsinud, kas mul on mingi tagasitee. See on Georg Linkovi enda arusaam olukorrast, mitte minu sõnad. Iseenesest on selline interpreteering huvitav, kuid mina keskenduksin pigem edasiminekule kui tagurpidikäigule.
Teine infomoonutus on see, justkui ma olen mitmel korral küsinud, kas valimisliidu (VL) Üks Hiiumaa neli liiget saaksid koalitsiooni tulla. Õige on, et mainisin ühel korral Tiit Harjakule, et sooviksin näha uue koalitsiooni eesmärke-tegevusi, et oleks võimalik üldse kaaluda, kas tulla uude liitu või mitte. Põhjuseks, et VL Üks Hiiumaa jaoks on isikutevahelistest kemplemistest olulisemad eesmärgid ja sihid, kuhu Hiiu vald tüürib. Harjak ei olnud kindel, kas IRLi fraktsiooni kõik liikmed suudaksid meiega taaskord ühise laua taga istuda. Harjak lubas veel detsembri alguses, et nad tulevad meiega rääkima, kuid seda ei ole juhtunud. Selle asemel viidi ellu kolmekordne umbusaldamine minu vastu. Ka uut koalitsioonilepingut ei ole VL Üks Hiiumaa fraktsiooni liikmed seni näinud. Jääb vaid loota, et uus koalitsioon suudab ühe juhtfiguuri võimu kindlustamise kõrvalt tegeleda ka sisuliste küsimustega.
Kolmas infomoonutus puudutab koolide ja lasteaedade teemat. Õige on, et VL Üks Hiiumaa fraktsioon tegi ettepaneku koolireformiks, et tagada kvaliteetse ja jätkusuutliku hariduse andmine ka maapiirkonnas. Kui selgus, et ettevalmistused muudatuste tegemiseks ei olnud piisavad, siis oli just VL Üks Hiiumaa see, kes ütles, et me peame aja maha võtma. Kuid IRLi fraktsioon oli jõuliselt vastu ning nõudis, et Hiiu valla põhikooli loomine saaks teoks nii, nagu esialgu planeeritud.
Mis puutub lasteaedadesse, siis ühises arutelus oli just IRLi fraktsioon see osapool, kes leidis, et suures pildis võiks ka need asutused viia ühise juhtimise alla – nii oleks ühtne lähenemine kõikide hallatavate asutuste puhul.
VL Üks Hiiumaa fraktsioon pidas ühise lasteaia puhul oluliseks seda, et Kärdla kõrval hoitaks Kõrgessaare lasteaeda elujõulisena. Näiteks bussi teema tõstatasin mina ja see võimaldas seitsmel Kärdla lapsel käia Vigri lasteaias, et rühmad säiliksid ja õpetajad saaksid tööd. Kui lõplik otsus bussitranspordi korraldamiseks sündis koalitsioonis, siis selle lõpetamine tehti juba ühepoolselt.
Lõpetuseks sooviksin öelda, et minu jaoks on märgilise tähendusega, et mitu vallavolikogu liiget uuest koalitsioonist on minu juurde tulnud raske südamega ja kahetsustundega, et nad minu umbusaldamises on osalenud. Kinnitan, et mina saan hakkama ja jään ellu. Muretsemiseks ei ole põhjust. Loodan, et ka nemad leiavad oma hinges rahu ja elu läheb edasi.
VL Üks Hiiumaal on jätkuvalt palju toetajaid ja fraktsiooni esimehena on minu roll kanda meie põhimõtteid vallavolikogus edasi.
ARTUR VALK
Hiiu vallavolikogu liige
Eks võimu ihkavad inimesed näevad igas asjas võimuvõitlust. Georg Linkov nautis kaks aastat absoluutset võimu vallas, koalitsioonil oli 12 liiget 19liikmelises volikogus. Valitsuses otsustas sisuliselt üks inimene ja kõik, mis Georg Linkov volikogule ette andis, pidi kiiresti saama volikogu otsustega kinnitatud, et oleks alati mugav öelda – täidan volikogu otsuseid.
Pikapeale hakkasid ka tema koalitsioonikaaslased aru saama, et selline autokraatne stiil “mina tean, kuidas asjad peavad käima”, ei ole sobiv avaliku võimu teostamisel. Järgnes koalitsiooni avaldus ja teatud vigade tunnistamine. Jaanus Valk astus volikogu esimehe kohalt tagasi ja võttis poliitilise vastutuse… Aga ennäe imet, ainus, kes ei näinud endas vigu, oli vallavanem Georg Linkov. Sellele järgnesid juba allkirjade kogumine vallavanema vastu, meeleavaldus ja Linkovi umbusaldamine.
Väide uue koalitsiooni loomise pakkumisest minu poolt talle johtub stiilist, et oponenti tuleb rünnata. Küsige volikogu keskerakondlaste ja sotsiaaldemokraatide käest, kas sellisest koalitsioonist on minu poolt juttu olnud. Vastus on ei.
Olukord, et volikogus, kus esindatud mitmed poliitilised jõud, on võimalikud ka teistsugused koalitsioonid, oleks peaaegu realiseerinud. Tõsi küll, mitte Georg Linkovi poolt mainitud kujul. Põhjuseks, miks see ei realiseerunud, on see, et oktoobris ja novembris tegi IRL metsikuid pingutusi, et saada volikogus juurde üks, kaalukeeleks osutunud hääl. Alguses pakuti volikogu esimehe kohta Tarmo Kriisile. Kui Kriis toetas vallavanema valimisel praegust vallajuhti Reili Randa ning peale seda lahkus volikogust, tehti sama pakkumine Jüri Ojasoole. Hetkel juhib Ojasoo volikogu eelarve- ja majanduskomisjoni, kuigi tavapäraselt juhib seda volikogu esimees.
Eeltoodut silmas pidades saab ilmselt igaüks aru, et diilitamises ja salakokkulepete sõlmimises vähemalt Hiiu vallavolikogus IRLile vastast pole. Sellegipoolest soovin, et see volikogu koosseis töötaks tulemuslikult oma perioodi lõpuni 2017. aasta oktoobris, kus juba tõenäoliselt tulevad ühtse Hiiumaa volikogu valimised. Liitumisläbirääkimised ei saa olema lihtsad, kuid usun, et võimalikud, kui ollakse algusest peale ausad ja sõnapidajad. Hiiu valla ühinemine on halb ühinemisnäide, kuid siiski kogemus, mida järgmised ühinejad võiks vältida.
Küsis HARDA ROOSNA