Neljapäeval tuli teade eriolukorra kehtestamisest kogu riigis, laupäeval lisandus sellele piirang liikumisel saartele ja saartelt ära – millised on iseenesest vajaliku piirangu tagajärjed ettevõtlusele, ei oska keegi ennustada.
Pille Väljataga, kes koos perega lahkus Hiiumaalt pühapäeval kell 19 väljunud laevaga, rääkis, et enne sadamaalale pääsemist oli teel ees kaks PPA töötajat.
“Järjekord läks väga kiiresti, meilt küsiti ainult, kas me oleme teadlikud, et kui me praegu saarelt lahkume, siis vähemalt kaks nädalat tagasi pöörduda ei saa, isegi juhul, kui oleme Hiiumaa elanikud – auto number pidi kuhugi andmebaasi jääma,” vahendas ta kogetud piiranguid. “Mingeid dokumente ei küsitud ja kehatemperatuuri ei mõõdetud. Järjekorras meie ees olnud auto pööras tagasi, ei sisenenud sadama territooriumile.”
Saarele tuli umbes kümmekond autot ja laeva peal oli umbes 25 sõidukit. “Kõik reisijad istusid tõesti autodes, kes soovis, sai käia WCs,” lisas ta.
Politsei kontrollib
Peaministri kehtestatud liikumispiirangute alusel hakkas politsei- ja piirivalveamet laupäeva õhtul kontrollima kõiki inimesi, kes siirduvad Saare-, Muhu- ja Hiiumaale, Vormsile, Kihnu ja Ruhnu või tulevad sealt ära.
“Kontrollime reisijaid vabariigi valitsuskomisjoni otsusest lähtuvalt ning saartele või sealt ära lubame liikuda vaid selleks õigust omavatel inimestel. Seda kõike selle nimel, et tõkestada viiruse levikut Eestis,” ütles Lääne prefekt Kaido Kõplas. “Palume kõigilt mõistvat suhtumist, sest praegu on oluline igaühe panus inimeste tervena hoidmisel.”
Vallavanem Toomas Rõhu käis ka ise laupäeva õhtul sadamas inimeste ja politseinikega rääkimas. “Kõige tähtsam, et mingit tembeldamist ei oleks,” ütles ta ja tõi näiteks, et kui inimesel on vaja arsti juurde minna ja saatekirja kohe käepärast ei ole, siis politseinikud hindavad ise olukorda inimlikult.
Vallavanem juhtis tähelepanu, et piirangutesse tehakse muudatusi ja neid võib tulla veelgi. Näiteks pühapäeva õhtul lisandus muudatus, et tööl käivad inimesed saavad nii saarelt välja kui saarele sisse olenemata elukohast. “Samas tuleb praeguse seisuga arvestada, et võib-olla peab ta pikemaks jääma sinna, kuhu [tööle] läheb,” lisas Rõhu.
Soovisid kõik saared
Vallavanem ütles, et esmalt tuli soov kehtestada saartele sisse- ja väljasõidupiirang saarlastelt. “Esimesel päeval see kohe käiku ei läinud, tulid mingid muudatused ja siis tegime ka meie ettepaneku, ka Kihnu oli selle otsuse juures,” selgitas Rõhu, et algatajaid oli mitmeid.
Kõigi osapooltega konsulteeris vallavanema sõnul ka peaminister Jüri Ratas. Nii sündis liikumispiiranguteks otsus kõigi saarte omavalitsustega kooskõlastatult.
Eile teatati sõiduplaanide muutmisest kriisiaegseteks nii Virtsu–Kuivastu kui Vormsi liinil. Rõhu ütles, et Hiiumaa liinil veel muutusi ei ole, aga vähenenud reisijate arv jätab kindlasti oma jälje ja ministeerium olukorda jälgib. Samas näiteks piimavedu kahe saare vahel peab jätkuma, sest Hiiumaal pole piima kusagile panna.
“Eks püüame toime tulla – kriisikomisjon on kõik päevad koos käinud ja püüdnud küsimusi jooksvalt lahendada,” ütles vallavanem.