Teisipäeval käivitati Käina ujulas ultraviolettkiirgusel põhinev filtersüsteem – tänu sellele väheneb silmi ärritava seotud kloori hulk basseinivees.
Käina spordikeskuse juhataja Hannes Maasel rääkis, et seni puhastasid ujula suure basseini vett kaks liivafiltrit ja automatiseeritud dosaatorid, mis lisasid veele vastavalt vajadusele happe- ja naatriumkloriidilahuste segu. Väikesel basseinil oli lisaks liivafiltrile ka söefilter.
Need puhastusseadmed paigaldati 2003. aastal, mil ujula ehitati. Nüüd lisandus olemasolevatele seadmetele UVfiltersüsteem, ka liivafiltrid ja automatiseeritud dosaatorid jäid tööle, ainult väikesel basseinil võeti vahelt ära söefilter. “Seda asendab nüüd seesama UVfilter,” selgitas Maasel.
Kõige uuem mudel Eestis
Vastpaigaldatud seade on toodetud Prantsusmaal BIO UV grupi poolt. Teisipäeval oli kohal ka ettevõtte esindaja Vincent Suné, kes tutvustas UVfiltri kasutajaliidest ja juhtimissüsteemi. Kuulajaiks ujula tehnik Urmas Elmi ja filtri paigaldanud ettevõtte, OÜ Ujula Hooldus esindajad. Suné rääkis, et Käina ujulasse paigaldatud UVfiltri juhtimissüsteem on Eestis esimene omataoline.
“See on väga uus mudel, Norras on praegu kaks tükki töös ja kaks paigaldamisel,” rääkis Suné ja lisas, et ka Prantsusmaal on seda mudelit jõutud paigaldada vaid üks-kaks tükki.
Filtri paigaldanud OÜ Ujula Hooldus tegevjuht Andrus Jõgi ütles, et filtri tööpõhimõte ei ole teistest omataolistest erilisem. Erinevus seisnebki filtri juhtimissüsteemis, tänu millele on seda mudelit võrreldes varasemate UVseadmetega odavam pidada.
“See mudel on kaasaegsem ja ka omanikule ökonoomsem – voolukulu ei ole kogu aeg sada protsenti,” selgitas Jõgi, et juhtimissüsteem reguleerib UVlampide kasutust vastavalt vajadusele.
“UVfilter ongi efektiivseim veepuhastusseade, mis viimase viie aasta jooksul turule on tulnud,” kinnitas Jõgi. “Kõik, kes vähegi saavad, püüavad selle kasutusele võtta,” kiitis ta Käina ujula valikut.
Kahjulikke ühendeid tänu filtrile vähem
Jõgi kirjeldas, et lihtsustatult öeldes kujutab UVseade endast roostevabast terasest toru, milles üks või enam UVlampi ja millest basseinivesi läbi voolab.
Seade töötab fotooksüdatsiooni põhimõttel: “UVlambid kiirgavad sellist valgust, mis lagundab mikroorganismide ja viiruste DNA selliselt, et need ei suuda enam paljuneda.”
Laialt levinud väide, nagu tapaks UVfilter viiruseid ja mikroorganisme, ei vasta tema sõnul päriselt tõele. UVkiirgus vähendab oluliselt klooramiine ehk seotud kloori ja takistab erinevate kloori ja orgaaniliste ainete reageerimisel moodustuvate orgaaniliste halogeenühendite, ehk trihalometaanide (THM) teket. Levinuimaks THMks basseinivees on kloroform, mis läbi naha imendudes, aga ka sissehingamisel ja vee alla neelamisel sattub inimese organismi. THMil on täheldatud kantserogeenset ja astmat tekitavat toimet.
Klooramiinid tekitavadki nn kloorihaisu, mis ekslikult arvatakse olevat tingitud liigsest kloorist basseinivees. “Nahale ja limaskestadele mõjub halvasti mitte kloor, vaid seotud kloor ja seda see masin ka hävitab,” selgitas Jõgi ja lubas, et nii ujula õhk kui vesi muutuvad nüüd puhtamaks.
“Tulemus peaks olema sedavõrd hea, et ujula külastajatel ei lähe silmad punaseks ja ujulale omast lõhna ei ole enam nii palju tunda,” ütles ta. Lisaks puhtamale basseiniveele langeb ka klooripõhise kemikaali kulu 50–75 protsendi võrra.
Jõgi kinnitas, et vähemalt aasta peaks süsteem töötama nii, et mingit inimesepoolset sekkumist vaja pole: “On ka seadmeid, mis töötavad kaks-kolm aastat nii, et seal pole vaja midagi puutuda, keskmise UVlambi elueaks ennustatakse aasta, aga võib ka paremini minna ja see võib kesta ka kauem.”
Uus filtersüsteem läks maksma üle 19 000 euro ja seda rahastati Käina spordikeskuse eelarvest.