Terviseamet teatas, et nende poole pöördub üha rohkem korteriühistuid, mis soovivad energiakulu kokkuhoiu nimel reguleerida sooja vee temperatuuri ülemist piiri. Amet paneb südamele, et korteriühistud peaks kinni sätestatud piirmääradest, sest vastasel juhul võib veevarustussüsteemis hakata vohama ohtlik legionella bakter.
Terviseameti keskkonnatervise osakonna juhataja Leena Albrehti sõnul loob soojavee temperatuuri reguleerimine trassis soodsad tingimused legionella levikuks. Tegemist on ägeda kuluga bakteriaalse päritoluga nakkushaigusega, mis 5–15 protsendil juhtudest lõppeb surmaga. “Energia säästmine peab olema mõistlik. Pigem tasub lühendada duši all käimise aega, kui muuta veetrassi temperatuuri, mis omakorda võib kaasa tuua bakteri säilimise ja paljunemise veevärgis,” selgitas ta. Bakter paljuneb veetemperatuuril +20–45°C ning ei paljune temperatuuril alla +20°C ning üle +60°C. Seetõttu on oluline, et soojaveesüsteemis oleks vee temperatuur vahemikus 50–60 °C ja külma vee temperatuur mitte kõrgem kui 25 °C, soovitavalt 20 °C. Samadest vahemikest on soovitav lähtuda ka neil, kel oma boiler või muu olmevee soojenduse süsteem, ütles Albreht. Kuna haigusetekitajate levikuks loob soodsa pinnase vee seiskumine, aitab bakterite vohamist vältida torustike regulaarne mehaaniline puhastamine ja läbivoolutamine.
Legionelloosi tekitaja on bakter Legionella pneumophila. Haigusesse nakatutakse bakterit sisaldavate mikroskoopiliste veepiiskade sissehingamisel. Haigus algab tavaliselt palaviku, külmavärinate, peavalu ja lihasevaluga. Kuigi legionelloosi raviks kasutatakse antibiootikume, mis on enamikul juhtudest efektiivsed, võib haigus olla eluohtlik.
Toimetaja
HARDA ROOSNA