Laupäeval jõudis avalikkuseni teade, et Sõru jahisadamas, kus on käimas laiendustööd, hulbivad vees hinnanguliselt tuhanded surnud kalad.
Sõru sadama laiendustööde tellija, SA Hiiumaa Sadamad juhatuse liige Liina Härm selgitas valla kodulehel, et tööde käigus pumbati sadamabasseinist välja vett ja kalad jäid basseini lõksu. Selleks, et säästa veel elus olevaid kalu, peatasid ehitajad töö ja pumpasid vett basseini tagasi.
Härm ütles, et on tekkinud olukorrast teadlik ning töö kalade päästmiseks käib: “Osapooled suhtlevad aktiivselt, ehitaja pumpab vett basseini tagasi, mis säästab kalu ja koostöös keskkonnaametiga hakatakse otsima lahendusi, kuidas ehitusega edasi minna.”
Reedel käis Sõrul olukorda hindamas ka ehitustööde järelevalve esindaja, kes ütles, et olukord on päeva jooksul muutunud: tõusnud veetase on andnud kaladele rohkem ruumi ja nad on ujunud tagasi jääga kaetud basseini osadesse.
Keskkonnaamet oli juhtunust teadlik ja ameti pressiesindaja ütles, et sadamas avanev vaatepilt ei ole kindlasti tavapärane ning uuel nädalal läheb spetsialist kohapealset olukorda hindama.
Eile rääkis Liina Härm Hiiu Lehele, et jahisadama laiendustööde käigus ehitati ajutine tamm, et pumbata sadamabassein veest tühjaks.
“See on sadamaehituses tavapärane meetod ja annab ehitajale võimaluse kvaliteetsemaks tööks nii süvendusel kui ka uue kaiseina ehitamisel,” lisas ta. “Eelmise nädala keskel arutasid ehitaja ja keskkonnaamet vajadust tammist sissepoole jäänud kalade merre viimiseks ning sellega ka alustati enne basseini tühjendamist. Laupäeva hommikul ilmnes, et öösel tekkinud uus jääkirme on jätnud basseinis senisest madalamas vees olevad kalad hapnikupuudusesse ja nad on kogunenud vähestesse vaba veega kohtadesse.
Ehitaja reageeris kohe
Samas selgus ka, et basseini jäänud kala kogus on suurem kui eelnevalt hinnatud. Olukorra lahendamiseks alustas ehitaja, AS Tariston kohe vee tagasipumpamist basseini. Veetaseme tõusu ja hapnikurikka vee lisandumisega leevenes olukord sedavõrd, et sai hakata planeerima järgmisi samme, eesmärgiks aidata kalad vabasse vette, et ehitus saaks jätkuda.
Esmaspäeva hommikul kogunenud nõupidamisel leppisid ehitaja ja keskkonnaamet kokku sobivad viisid kalade teisaldamiseks üle tammi, mis neid vabast merest eraldab.
Keskkonnaameti vee-elustiku vanemspetsialist Märt Kesküla ütles, et uurisid asja lähemalt ja õnneks selgus, et olukord pole nii halb, kui esmapilgul paistis, kuigi vähese veega kanalisse oli lõksu jäänud ootamatult suur hulk kalu.
“Tööde tegija reageeris probleemile kiiresti ning pumpas vett tagasi. See tõi hapnikuvaeguse tõttu uimaseks jäänud kaladele eluvaimu uuesti sisse ning surnuna paistnud kalad ujusid sügavamasse vette,” kirjeldas Kesküla. “Otsime nüüd võimalusi, kuidas oleks mõistlik töödega jätkata nii, et sama olukord ei korduks. Üks võimalus selleks on sadama akvatooriumisse jäänud kalade ümberpaigutamine, milleks on vaja eriluba.”