Jälgi meid
HL jõulukampaania bänner

UUDISED

RMK tähiseid uuendama ei kiirusta

Kõpu poolsaare looduskaitseala tähistavad sildid on juba mitu aastat näoli samblas, postid läbi mädanenud – RMK, kelle kohustuseks see on, siltide uuendamisega ei kiirusta.
Käisime matkamas Kõpu poolsaarel asuvas Kaleste sihtkaitsevööndis asuval Korbi mäel. Sel talvel oli keegi seal raiunud puudelt oksi, lõket teinud ja veini joonud. Koristasime pudeli ära, aga põlenud tukid jäid ja jäi ka mure, et äkki sattub suvel sinna keegi, kes tukkide järgi arvab, et ongi lõkkeplats? Mis juhtub, kui teha lõket purukuivas männimetsas, ei ole vaja maainimesele selgitada, aga linnainimene ei pruugi seda teada. Kõpust on selliseid näiteid varasemast võtta.
Kas saabki sellist käitumist pahaks panna, kui riik ise ei hooli? Kust peaksidki võõrad inimesed teadma, et nad on sihtkaitsevööndis ja mis täpselt seal lubatud, mis keelatud?
Lõket tee lõkkekohal
Keskkonnaameti Lääne regiooni looduskaitse juhtiv­spetsialist Kadri Hänni ütles, et lõkke tegemine Korbi mägedes ei ole lubatud.
Vastavalt Kõpu looduskaitseala kaitseeeskirjale on lõkke tegemine kaitsealal lubatud ainult paikades, mis kaitseala valitseja poolt selleks ette valmistatud ja tähistatud. Hänni tõi näiteks Kaleste sihtkaitsevööndis asuva ja RMK hallatava Kaleste telkimisala, kus on olemas ettevalmistatud lõkke­kohad.
“Ka lõkke tegemine väljaspool kaitseala ei ole selleks ette valmistamata kohas lubatud, see tähendab, et võõral maatükil võib lõket teha üksnes omaniku selge loa alusel,” selgitas Hänni.
Amet: Enamik inimesi saab aru
Hänni leidis, et ebaseaduslikud lõkkekohad ei ole Korbi mägedes õnneks suureks probleemiks, kuna enamik inimesi saab aru, et selline tegevus kuivas luite­männikus ei ole mõistlik ega ka lubatud.
“Lisaks ei ole Korbi mäed n-ö massiturismi sihtkohaks, kuna minek sinna ei ole tähistatud, suurelt maanteelt need ei paista ning seetõttu külastavad kohta vaid need, kes seda teavad või keda sinna on  juhatatud,” selgitas Hänni.
Kui keegi siiski märkab kahtlast tegevust või kahtlustab keskkonnarikkumist, tuleks sellest koheselt teada anda ööpäevaringselt toimivale keskkonnainfo telefonile 1313. Telefoni haldab häire­keskus, keskkonna­alase järelevalvega tegeleb keskkonnainspektsioon,
lisas Hänni.
Uusi silte ei tule niipea
Küsimusele, millal kavatseb keskkonnaamet Kõpu loodus­kaitsealade märgistust uuendada, vastas Hänni, et siltide uuendamine on RMK kohustus ja amet tuletas Kõpu looduskaitsealade siltide uuendamise vajadust RMKle meelde juba 2017. aastal toimunud töökoosolekul ehk kaks aastat tagasi.
Järelepärimisele, miks RMK ei ole kohustust täitnud ja looduskaitsealade märgistus on siiani uuendamata, vastas RMK looduskaitse­spetsialisti Ants Animägi, et Hiiumaale on hankega tellimisel uued tähised Tahkuna looduskaitsealale ja üle Eesti paigaldab RMK sel aastal 600 tähist. “Rohkemaks käesoleva aasta eelarves vahendid puuduvad,” ütles Animägi.
Animägi lisas, et Kõpu looduskaitseala tähiste vajaduse info saavad nad keskkonnaametilt ning nende paigaldamine läheb 2020. aasta eelarvesse.
“Amortiseerunud märgid koristame loodusest ära, kui saame teada, kus need asuvad,” ütles Ants Animägi, et seni on neid teavitatud kahest tähisest.
Allakirjutanu saatis keskkonnaametile fotod neljast maaslamavast tähisest.

Veel lugemist:

UUDISED

Hiiumaa pärand­niitude taastamisel on näiteid nii õnnestumistest kui eba­õnnestumistest ja iga juhtum on õpetlik, ütleb keskkonnaameti maahoolduse spetsialist Kaie Sarv. Mis eristab hästi taastatud...

UUDISED

Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) juhatuse liige Aigar Kallas avas esmaspäeval Kaleste puhkealal RMK 234 kilomeetri pikkuse Hiiumaa matkaraja öeldes, et iga äsja valminud matkarada...

UUDISED

Eilsel vabariigi valitsuse istungil tegi keskkonnaminister Siim Kiisler ettepaneku lisada valitsuse istungi päevakorda Apollo meremadaliku looduskaitseala moodustamine ja kaitseeeskirja eelnõu. Punkt avati aruteluks ning...

UUDISED

Keskkonnaministeerium teatas, et soovib moodustada laane- ja salumetsa kaitseks enam kui poolsada uut looduskaitseala. Hiiumaa metsi kaitse alla võtta plaanis pole. Keskkonnaminister Siim Kiisler...