Jälgi meid

POLITSEI

Rebase tapmist uurivad nii politsei kui vald

Foto: Hiiumaa vald. Kärdla linnarebane pikutamas Coopi esisel parkimisplatsil.

Hiiumaa vald
Valla töötaja tappis Kärdlas asuva poe ruumides rebase, politsei algatas looma julma kohtlemise kohta kriminaaluurimise, vallavalitsus alles mõtleb, kuidas töötajat karistada.
Esmaspäeval, 24. augustil, umbes kella ühe ajal päeval teatas sõbralik klient Kerttu Spordi poe müüjale Kristel Mällile: “Teile tuleb vist varsti isemoodi klient – üks väike rebane istub õues seal trepi peal!”
Mäll rääkis, et kohe ta rebast vaatama ei läinud ja mõni hetk hiljem oli kutsikas juba uksest sees, tema kannul sisenes Kärdla osavalla haldus­juht Toomas Vannas.
Müüja pani riideosakonna väravad kinni, et rebane sinna ei lipsaks, mispeale põgenev loom pages jalgrataste remondi­ruumi. Vannas palus poe töötajate käest kasti, kuhu rebast püüda ning järgnes loomale. Seejärel oli kinnise ukse taga tükk aega vaikus, mõne aja pärast kostus rebase niutsatusi ning hetk hiljem väljus Vannas remondiruumist verd tilkuva kastiga, milles lebas surnud rebane.
Kõik poe töötajad olid vahejuhtumist niivõrd šokeeritud, et ei osanud kuidagi reageeridagi. “Alles õhtul, kui asjast mehele rääkisin, hakkasin kahtlema, kas juhtunu oli ikka päris õige,” ütles Mäll Hiiu Lehele. Loomakaitsesse teataski sündmusest Kristeli abikaasa Mart Mäll.
“Tagantjärele süüdistan ennast ja mõtlen, et oleksin pidanud kuidagi sekkuma või midagi tegema, aga tol hetkel olin täitsa nõutu,” nentis Kristel.
Rebast pole karta vaja Hiiu Lehel Toomas Vannase käest kommentaari saada ei õnnestunud, aga teisipäeval oli temaga vestelnud Eesti loomakaitse liidu Tartu piirkonna juht Kristi Metsa.
Metsa ütles, et Vannas tunnistas talle rebase tapmist ning põhjendas seda metslooma ettearvamatusega. Vannas oli öelnud, et rebane ei näinud haige välja, vaid oli ilus ja terve, kuid urises ja näitas hambaid, kui ta looma rattapoes kinni nabida püüdis.
Metsa ütles, et rebaseid pole tarvis karta, isegi siis mitte, kui neil kärntõbi on – inimesele see nii lihtsalt ei nakka. “Nad ei ole inimesele ohtlikumad, kui nurka aetud kass või koer või kits. Iga loom käituks sellises olukorras agressiivselt ja on väga naiivne rääkida siinkohal metslooma erilisest ohtlikkusest,” lausus Metsa. “Mingit vajadust neid tappa ei ole. Ma olen ise käinud Tartu linnas püügipuuriga rebast püüdmas ja see polnud sugugi ülemäära keeruline.” Küll aga tuleks loomad toimetada leiukohast vähemalt 20–30 kilomeetri kaugusele, muidu leiavad nad tee tagasi.
Asja uuritakse
Valla avalike suhete osakonna juhataja Liina Siniveer ütles Hiiu Lehele, et juhtunu asjaolud on täpsustamisel ning rohkem oskavad nad öelda siis, kui need on selgunud.
Valla kodulehel seisab avaldus, milles edastatakse, et esmaspäeval Kärdlas aset leidnud traagiline sündmus, mis lõppes linnas liikunud rebase surmaga, on ülimalt kahetsusväärne. “Vabandame südamest ja tunnistame viga! See on väga kahetsusväärne juhtum, millele ei ole õigustust. Iga loom on elu väärt,” ütleb teates Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann.
Eesti loomakaitse liit tegi rebase tapmise kohta politseile avalduse. Eile teatas politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja, et Toomas Vannase suhtes on algatatud kriminaalmenetlus mets­looma haamriga tapmise eest. Karistus sellise teo eest võib olla rahatrahv või kuni aastane vabaduse kaotus.
Eilse vallavolikogu istungi algul ütles vallavanema asendaja Toomas Rõhu, et Vannas kahetseb oma tegu ning haamriga rebase elu kallale minemine ei olnud tal plaanis. Rõhu lisas, et Vannas on esitanud seletuskirja, kuid mingit otsust tema kohta veel vastu võetud ei ole.

Veel lugemist:

POLITSEI

Neljapäeval, 27. augustil alustati kriminaalmenetlust juhtumi kohta, kui esmaspäeval, 24. augustil hukkas 44aastane mees Kärdlas Sadama tänaval asuvas kaupluses haamrilöögiga rebase. Süüdimõistmise korral ootab...