Jälgi meid
HL jõulukampaania bänner

TERVIS

Randades on sinivetikad – HOIATUS!

TOIVO TOOMPUU
Reedel teatas ameti kommunikatsioonijuht Imre Kaas, et Kassari rannast võetud proov näitas – rannas on väga palju potentsiaalselt toksilisi sinivetikaid. “Palume kindlasti inimesi hoiatada,” lisas ta.

Terviseamet on saanud teateid sinivetikate esinemise kohta nii Lääne- kui ka Saare­maalt. Eile andis amet teada, et Kassari supluskohas on silmaga näha hõljumit, mis võib olla sini­vetikas. Rannast võetud veeproovi tulemus selgub paari päeva pärast.
“Hommikul andis Hiiumaa inspektor teada, et käis hommikul Hiiumaa Liivalauka ja Kassari supluskohtadest proove võtmas ning täheldas sinivetikate kogumeid Kassari supluskohas, viimasest võttis ka proovi sinivetikate liikide ja koguse määramiseks ning saatis Mereinstituuti,” selgitas ameti kommunikatsioonijuht Imre Kaas.
Tulemused peaks selguma tänaseks, seniks on supluskohta üles pandud hoiatavad sildid ning suplemine seal ei ole soovitatav.
Teiste Hiiumaa suplus­kohtade kohta ei ole terviseametile teateid sinivetikate esinemise kohta tulnud. “Võimalik, et praegu puhuvad lõuna- ja kagutuuled, mis hoiavad sinivetikate massi rannast eemal avamerel. Tuule suuna muutudes võib aga olukord muutuda.”
Terviseamet palub suplejatel olla ettevaatlik. Sini­vetikaid sisaldavas vees suplemine võib olla eelkõige ohtlik lastele, allergikutele ning loomadele.
Eelmisel nädalal teatas terviseamet, et sinivetikate mass on jõudnud avamerelt Lääne-Eesti randadesse, sh ka saartele. Nädalavahetuse soe ilm soosis vetikate levikut ka Põhja-Eesti rannikule.
Keskkonnaagentuuri juhtiv­sünoptik Taimi Paljaku sõnul suurendavad jätkuvalt palavad ilmad ja nõrk tuul sinivetika leviku ohtu.
Uue nädala esimene pool oli väga palav ning Väinamere ja Liivi lahe ümbruses on sinivetika edasiseks levikuks tingimused jätkuvalt soodsad. “Soome lahe ääres muutub idakaare tuul tugevamaks, mis soosib pealmise sooja veekihi kandumist avalahe ja Soome ranniku poole. Samal ajal tõuseb meil sügavamatest veekihtidest pinnale jahedam veemass,“ märkis Paljak. Seega veetemperatuur põhjarannikul langeb ja tingimused muutuvad sinivetikate levikuks siis ebasoodsamaks.

HIIU LEHT

Veel lugemist: