1. septembril kuulutati üleeestiline koolirahu välja Paides. See on kui rahutuluke, mida antakse edasi kõikide Eestimaa koolide kaudu kõikide õpilasteni – nii sõnasid korraldajad. 18 aasta jooksul, mil koolirahu välja kuulutatud, ei ole meid nii lähedalt puudutanud mõistmine, mida tegelikult tähendab sõda ja kui väärtuslik on RAHU.
Rahust rääkis linnapargis kooliaasta avaaktusel ka Kärdla osavalla vanem Aivar Viidik, kes kahele Ukraina lapsele, kes sel aastal Kärdla põhikoolis õppima asuvad, ütles tervituse ukraina keeles.
Koolijuht Margit Kagadze, õpetajate ja õpilaste esindaja kirjutasid alla koolirahu kokkuleppele ja see loeti ette. Koolirahu saavad koolipere liikmed hoida kõik üheskoos ja kiusajale tuleb koos vastu astuda – öelda, et nii ei tohi.
Ka Ukraina pole üksi ja võitluses agressoriga on tal palju toetajaid. Kord võidab Ukraina sõja ja sõjas kannatanud riik ehitatakse üles ning seal valitseb jälle rahu. Siis saavad Ukraina lapsed jälle kasvada oma kodumaal, oma pere juures, õppida oma koolis. Seni aitab Eesti riik Ukrainat nii kuidas oskab. Andes nii sõjalist kui humanitaarabi, võttes sõjapõgenikke vastu oma koolides, kodudes, töökohtades, külades ja linnades.
Rääkides samal ajal kõigil suhtlustasanditel kartmatult tõde selle kohta, kuidas Nõukogude Venemaa on hävitanud okupeeritud territooriumitel nii inimelusid, rahu kui vabadust.
See sõnum, et Narva oli enne Nõukogude Venemaa pommirünnakut jõukas ja kaunis linn, peab ükskord jõudma kõigi narvalasteni. Keelest olenemata.
2. september 2022