Hiiumaa muuseumis on eelmisest nädalast uus eksponaat: natuke hallitanud ümbrik, milles mõned paberid ja käibelt kadunud Eesti kroonid, jõudis
saajani pärast teel olemist kaks aastat ja 25 päeva.
Vassili Lobanovitšile tõi selle kirja tänavu 6. veebruaril bussiettevõtte Mulgi Reisid bussijuht. Mulgi Reisid Hiiumaa osakonna juhataja Martin Kagadze rääkis, et leidis kirja veebruari algul ühe MTÜ postkastist kui hakkas seda Kalda tn 2 aadressilt uude kohta, Suuremõisa toimetama. 2004. aastast sealsamas rippunud postkasti polnud nad viimastel aastatel kasutanud ja kokkuleppel Kärdla postkontoriga toodi kõik MTÜ kirjad Kagadze kodusesse postkasti. Ka oli postkastil MTÜ logo ja nimetus ning Kagadze ei oska arvata, miks Lobanovitši kiri sellesse postkasti pandi.
Eesti Posti kommunikatsioonijuht Inge Suder ütles, et postiljon tegi kõik õigesti kui pani Kalda 2 aadressile saadetud kirja sama maja küljes olevasse postkasti.
Kaks aastat teel
Kiri, mille Lobanovitšile läkitas 2010. aasta 12. jaanuaril Käina vallavalitsus, sisaldab kahte arvet, kassa sissetulekuorderit, 177 Eesti krooni ja 10 senti.
Paberitest selgub, et Lobanovitš lõpetas Käina vallaga sõlmitud üürilepingu, maksis detsembrikuu kommunaalmaksud ja 5. jaanuaril 2010 viimase üüriarve nelja jaanuarikuu päeva eest.
Vallaametnik Evelin Pärtel on orderile märkinud “Vasja maksis 460.-” ja “tagasi 177.10 Vasjale”. Kogu raha oli sendipealt ümbrikus alles, ainult et Eesti kroonid on käibelt kadunud juba enam kui aasta tagasi.
Käina vallavanem Ilmi Aksli ütles, et vallavalitsuse kirjad postitatakse Käina postkontoris. Ka kõnesoleval ümbrikul olevalt postitemplilt on näha, et nii on tehtud ka selle kirjaga. Aksli lisas, et kuna kirja saaja ei olnud vallavalitsusele teatanud oma elukoha aadressi, siis saadeti kiri tööaadressile. Ka puudus Käina vallavalitsusel info, et selle kirja kohalejõudmisega oleks olnud mingeid probleeme.
Kirjast museaaliks
Lobanovitš, kes oli selle, et tal on vallavalitsuselt veel raha tagasi saada, ammugi unustanud, andis kogu komplekti, ümbriku, arved ja tagastatud raha, muuseumile säilitamiseks. “Omamoodi huvitav näide sellest, kuidas post Hiiumaal liigub,” selgitas ta oma otsust.
Hiiumaa muuseumi direktor Urmas Selirand ütles, et tegemist on tõepoolest haruldase esemega, mille muuseum heal meelel arvele võtab.
Lobanovitš oletas, et kuna kõik kliendid, tuttavad ja sõbrad teavad teda rohkem eesnimepidi ja kutsuvad Vasjaks, ei osatud ehk oletada, kes on see Vassili Lobanovitš.
Lobanovitš pole pahane Eesti Posti peale, kuid arvas, et Käina vallaametnikud oleksid võinud kirja läkitada ikka tema elukoha, mitte kingsepatöökoja aadressil. “Siin, Kalda tänaval pole mul postkastigi,” ütles mees, kes omale leiva lauale teenib jalanõusid parandades ja võtmeid valmistades.