Lageraiele toetuva metsamajandamissüsteemi tõttu on Eestis viimase kolme aasta jooksul raiutud lagedaks umbkaudu Hiiumaa pindala jagu metsa, öeldakse saadetud pressiteates. Trendi ümberpööramiseks asutasid ligi poolsada kodanikku kolmapäeval Püsimetsaühistu ja Tulundusühistu Forestly Eesti. Ühistu koondab metsaomanikke, kes soovivad oma metsa majandada tulusalt nii, et sealne elurikkus säiliks.
Forestly Eesti ühe eestvedaja Toomas Trapido sõnul on Eesti metsade olukord pehmelt öeldes kurb. “Metsaomanikel suuresti puudub laastavale lageraiele alternatiiv ning nendel, kel endal metsa pole, puudub loodussõbralikku metsamajandamisse investeerimiseks läbipaistev ja usaldusväärne võimalus.”
Trapido selgitas, et kodanikud lõid kaks algatust, mis annavad nii metsaomanikele kui ka teistele metsast hoolivatele inimestele võimaluse muuta metsamajandamist jätkusuutlikumaks ning loodust väärtustavamaks. Kui Püsimetsaühistu annab metsaomanikele ligipääsu püsimetsamajandamiskava loojatele ja teenusepakkujatele ning arendab Eesti metsanduses jätkusuutlikke praktikaid ja väärtusi laiemalt, siis Tulundusühistu Forestly Eesti on justkui metsafond, kus inimesed saavad investeerida elurikka ja lageraieohus metsamaa ostmisesse, kaitsmisesse ja püsimetsamajandamisse ning saada vastava osaluse Forestly Eesti varadest ja dividendidest.
Organisatsioonide kaasasutaja Uku Lilleväli täiendas, et sarnased probleemid on paljudes Euroopa ja maailma riikides ning Püsimetsaühistu, kuid eelkõige pärast Forestly kodumaal käimalükkamist, pikem eesmärk on rakendada sama mudelit ja toetada metsade püsimist ka kaugemal.
“Soovime anda metsaomanikele, riigile ja teistele sõnumi, et Eesti metsa on võimalik püsimetsana majandada,” lisas mõlema organisatsiooni eestvedaja Mattias Luha.
Teave www.pysimetsayhistu.ee ja www.forestly.ee