Tänavu oli imelik talv. Oli nagu teist ja polnud ka. Esimest korda jään võrdlusega hätta.
Natuke meenutaks justkui 2007. aasta talve. Toona valitsesid miinused 20. jaanuarist 1. märtsini, rekordmiinimum Kesk-Hiiumaal Nõmbal veebruari lõpus 23 miinuskraadi. Kuid toona oli võimas lumeuputus ja maa selle all ei jäätunudki. 2008. aasta talvel oli lund ja miinust jaanuari esimesel poolel, talve rekord kõigest -11. Lumeuputus saabus alles märtsi lõpus.
2014. aasta talv oli täitsa oma nägu. Jaanuari algul möllas veel atlantiline soojus, päeviti õhk pluss 5–6 kraadi. 16. jaanuaril keeras külmaks ja arktiline kõrgrõhkkond valitses kolm nädalat jutti. Tundus, et see kestab poole aprillini, nagu mullu. Temperatuur aina langes, päeviti Nõmbal suisa 14 kraadi. 22. jaanuari hommikul -19, 23. jaanuari hommikul -21, 24. jaanuari hommikul -23 kraadi. Siis oli Kalanaski (Ristna) -18 kraadi. Mandril miinimum Kuusikul, Jõgeval etc -25. Sellel talvel polnud kummalisel kombel erilisi miinimumivahesid, olid sa Hiius või Virus. Saaremaa pääses tänu vabaveelise Liivi lahe mõjule ja sagedasele pilvkattele kergemalt. Jaanuari lõpul lisandus lõikav kagutuul. Karmimaid päevi oli 30. jaanuar, kui Nõmbal hommikul -19, päeval -15 ja kagutuul oli lausa tarretamapanevalt külm…
3. veebruaril läks sulale ja õhuke Hiiumaa lumekihike sulas kuu keskpaigaks. Selle talve eripära oligi muuseas väga napp lumikate, mistõttu maapind külmus üksjagu. Veebruari rekordmiinimum oli Nõmbal kõigest -7 kraadi, maksimum 24. veebruaril: +7 kraadi. Esimesed lõokesed jõudsid sel päeval kohale. Lumikellukesed valendasid õienuppe, näsiniine õied avanesid. Veebruar oli Eestis keskmisest suisa 5 kraadi soojem.
Märtsi algul hakkasid paotuma kirsskontpuude õienupud. Kuu esimese poole pidev 5–8 soojakraadi ja päike meelitas krookused õitsema. Rekordiline oli Nõmbal 13. kuupäev, mil päike säras, kraad varjus näitas +10 (Kagu-Eestis lausa +14). Sookurgede kruuksuv ülelend. Tiik vabanes jääkattest, kogreparv tiirles selges vees. Mesilane askeldas säravkollastel Danfordi iirise õitel. Kõikjal kollaste liblikate lend. Järgmisel päeval ilmusid välja sipelgad, konnad solpsatasid vabaks sulanud metsatiigi soppi.
Aga muidugi tuli talv veel tagasi. Pööripäev tegi “kena” kingituse: Nõmbal 3 tolli lund ja 9 miinuskraadi (Eesti miinimum samal ajal -15). Kuid juba järgmisest päevast, 21. märtsist murdis suur kevad sisse. Kas lõplikult? Kes seda teab. On nähtud aprillilõpu lumeuputusi, isegi mailõpu tulpe ja toomingaõisi raskes lumes. Vast selliseid järeltalvesid tänavu siiski ei tule. Kokkuvõttes: oli mõnus talv, sai tänavu talvel talvest puhata. Kõigi nende pikkade ja lumerikaste talvede järel. Lõpuks ometi.