Hiiumaa uus ohvriabi töötaja Meelis Juhandi käib Saaremaalt Hiiumaal kord nädalas ning püüab end siin aina rohkem tutvustada.
Alates selle aasta maikuust on sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste osakonna peaspetsialistil Meelis Juhandil lisaks Kuressaarele kabinet ka Kärdlas, Politseimaja esimesel korrusel. Politseiga samas majas seetõttu, et just politsei kaudu tuleb enamik kliente. Ohvriabi teenus on loodud selleks, et kuriteo ohvrid saaksid riigilt tuge nii psühholoogiliselt kui ka hüvitiste näol. Aidatakse ka neid, kes pole küll ohvrid, kuid on politseisse pöördunud, sest ei suuda ise keerulisi olukordi lahendada. Logistika teeb Juhandile tööl käimise küll keeruliseks, ent kord nädalas püüab ta siiski Kärdlas kohal käia. Hommikul tuleb ja õhtul läheb. Tema sõnul on Saaremaa ja Hiiumaa vaheline parvlaev hommikuti nagu regioonikontor – palju ametnikke transpordiametist, kriminaalhooldusest, hooldusfirmadest. Õhtul nähakse praamil taas.
Naisi rohkem
Enamasti on ohvriabi juhtumid seotud füüsilise või vaimse vägivallaga, näiteks vägivaldsed konfliktid või perevägivald. „Vahel on nii, et ini-
mesed on juba lahku läinud, aga omavahelisi konflikte ei suudeta ikka lahendada,“ ütleb Juhandi, kelle ülesandeks on leida teenusepakkujate kaudu inimestele tuge ja nõustamist. Ise on ta küll läbirääkimiskoolitusega endine politseinik, ent psühholoogi haridust ei ole ning siis tuleb ka temal abi otsida. Kõige sagedamini pöördub Juhandi naiste tugikeskuse poole, mille kaudu saab nõustamist, juriidilist tuge ja ka varjupaigateenust, kui ohvriks langenud naisel on vaja kodust ära saada. Vaimne vägivald ongi Meelis Juhandi kogemuses valdavalt naiste vastu suunatud tegevus, mehi tema poole pöördunud ei ole. Ta lisab, et kindlasti on olemas ka vastupidiseid näiteid. Inimeste vägivaldsusel on Juhandi arvates väga erinevaid põhjuseid, aga kui üldistada, algavad probleemid tavaliselt kodust. Kasvamise ajal saab alguse suhtumine maailma, mis ei ole empaatiline ja ollakse harjunud mustriga, kus mees ütleb, mismoodi asjad peavad olema ja siis tekivadki konfliktid. Ka koolides on palju vägivalda ja see tuleb hiljem ellu kaasa. Teine põhjus võib olla probleemide kuhjumine ja kui sellega enam hakkama ei saa, otsitakse vigu ja lahendusi teistest inimestest, mitte iseendast. Tihtipeale on oluline tegur ka alkohol. „Veel lähiminevikus oli ka füüsilise vägivalla kasutamine laste peal normaalne,“ ütleb Juhandi. „Kohtan endiselt seda suhtumist, et kui veri väljas pole, siis pole ju katki midagi.“
Ohvri päästmine on oluline
Sotsiaalkindlustusameti poliitika on selline, et abi on alati olemas, kui inimene seda otsib. „Vägivallarattas inimene pigem ei otsi abi,“ arvab Juhandi. „Ma ei tea, kui palju inimesi me suudame rattast välja tõmmata või millal on üldse õige aeg sekkuda, sellepärast on väga oluline meie kõigi tähelepanelikkus ja sekkumine.“ Ta ütleb, et on olukordi, kus kõrvalseisjad ei saa sekkuda, sest neil on hirm ja puuduvad tõendid, kas tegelikult midagi valesti on. „Kõige olulisem on infot vägivalla kohta mitte enda teada jätta – tuleb pöörduda sotsiaaltöötaja, politsei, või kasvõi postiljoni poole, peaasi, et info liiguks,“ rõhutab Juhandi. Loomulikult on aitamine raske ja igaüks seda teha ei saagi. Mõnikord ei taha inimesed kaebaja märki külge, aga tuleb aru saada, et ohvri päästmine on sellisel juhul olulisem. Juhandi ütleb, et Hiiumaal ei tunne ta veel paljusid. Küll on ta külastanud juba Hiiumaa päevakeskust ja tahaks minna ka külaseltsidesse, osavaldadesse, koolidesse – nii liigub info paremini. Kohtumised ohvriabi töötajaga Hiiumaal peaks alati telefoni või e-posti teel ette kokku leppima. Kes internetti ei kasuta, saab kontaktid sotsiaaltöötajatelt või politseinikelt.
Ohvriabi teenused on mõeldud Sulle kui:
Oled kogenud vägivalda, hoolimatust või halba kohtlemist
Vajad nõu ja abi seoses toimunud õnnetusjuhtumiga
Vajad läbielatuga seoses nõustamist ja tuge
Oled spetsialist ja vajad tööalaselt abi kliendi toetamisel
Oled mures seoses oma lähedase või tuttava olukorraga