Saare suuremates lasteaedades levivad tuulerõuged, väiksemad on haigusest puutumata jäänud.
Tuulerõuged on viimastel kuudel levinud kiiresti, kuid pereõe arvates on tegemist selle haiguse tavalise hooajaga. Siiski tasub lapsi tähelepanelikult jälgida ja esimeste sümptomite ilmnedes kohe koju jätta.
Kärdla lasteaia juhataja Tiina Hinno ütles, et neil lasteaias on tuulerõugetesse haigestumisi ette tulnud. Paar last, kellel peale päevaund tuulerõugetäpid peale tulid, on tulnud ka lasteaiast koju saata.
Esimene selline juhtum oli neil juba veebruaris ja haigus levib Hinno sõnul kulutulena.
„Kui üks lastest on kodus tõbine ja teine lasteaeda tuuakse, siis ta ise ei pruugi haige olla, aga kannab nakkust edasi,“ viitas ta haiguse pikale peiteajale. „Nii ta jagab nakkust lihtsalt rõõmsalt edasi ja järjepannu neid kukub.“
Kui palju tuulerõugetesse haigestunuid lasteaialaste seas on, seda juhataja ei tea. „Tänapäeval ei ole lapsevanemal kohustust seda informatsiooni lasteaiale jagada,“ selgitas ta, et lapsevanemad neile otseselt teada ei anna, mille pärast laps lasteaiast puudub.
Hinno mõistab, et ühe haige lapsega on lihtsam kodus olla, aga kui teine tuuakse lasteaeda, levib haigus seal edasi. Täpselt sama lugu on teiste viirushaigustega, mis praegu samuti levimas.
Igal pool ei levi
Kõrgessaare lasteaia Vigri juhataja kohusetäitja Maia Jõpiselg ütles, et tuulerõugetesse haigestumisi lasteaias ei ole olnud. Ka ei ole sellest teada andnud lapsevanemad.
„Lapsevanemal ei ole kohustust meile teada anda muud, kui et laps puudub, kuid meie lapsevanemad on hoolivad ja ikka jagavad terviseinfot, et saaksime olukorda jälgida,“ lisas Jõpiselg.
Emmaste lasteaia Naksitrallid juhataja Liina Lepamaa ütles, et ka nende lapsevanematest pole keegi veel teada andnud, et laps oleks tuulerõugetes. „Võib-olla ka on, aga kõik ei teata,“ lisas ta.
Käina lasteaia Tirtspõnni juhataja Aire Nurk ütles, et nende sõimeealistest oli tuulerõugetes ainult paar last. Küll on vanemate laste rühmades sügisest alates nii mõnigi tuulerõugeid põdenud. „Kuna peiteperiood on 21 päeva, siis ei ole kõik korraga haiged ja Käina lasteaeda pole see haigus lastest tühjaks teinud,“ lisas Nurk.
Nakkav lööbimisest alates
Käina pereõe Anu Saare sõnul on tuulerõuged hooajaline haigus, mis igal kevadel aktiveerub, aga nüüd hakkab levik juba tagasi tõmbuma. „Midagi massilist see küll ei ole – täiesti tavaline tuulerõugete periood,“ ütles Saar. Lasteaiad on tema sõnul rohkem haaratud sellepärast, et see haigus nii-öelda käib mööda väikseid lapsi.
„Enamikel juhtudel annab tuulerõugeviirus ka eluaegse immuunsuse – nii et see tuleb lihtsalt läbi põdeda,“ lisas Saar. „Mida väiksem laps, seda lihtsamalt ta tuulerõuged läbi põeb, ja mida suurem, seda raskemalt.“
Samas on inimesi, kes kuuluvad riskigruppi – rasedad, langenud immuunsusega inimesed ja täiskasvanud, kes pole haigust läbi põdenud. Nendele soovitatakse teha tuulerõugete vaktsiin. See võimalus on olemas ehkki vaktsiin on tasuline.
Haiguse peiteperiood on küllaltki pikk, 21 päeva ja Saare sõnul ei ole mõtet last nii pikaks ajaks koju jätta. „Koju tuleb jätta laps siis, kui ta on nakkusohtlik ja nakkusohtlik on ta sellest momendist, kui tekib lööve ja siis on mõtet laps koju jätta,“ selgitas pereõde, et enne seda ei ole laps nakkusohtlik.
Tuulerõugete kohta leiab infot nii terviseameti kui perearstide kodulehelt. „Midagi hullu see haigus ei ole, mingisugust suurt pandeemiat siin ei ole ja sellest me hoiduma ei pea, see tuleb läbi põdeda,“ kinnitas Käina pereõde.
Hiiu Lehele rääkis oma kogemustest üks täiskasvanu, kes hiljuti tuulerõugeid põdes.
„Minu personaalne haiguskäik oli suhteliselt kiire ja raske. Kaks päeva peale esimesi sümptomeid (punne), tekkis konstantne peavalu ja palavik, mis kestis kuskil 5–6 ööpäeva. Lisaks üle keha katvatele sügelevatele punnidele tekivad need ka kõikjale, kus on limaskest, silmadesse, suhu, söögitorusse jne. Nii et ka söömine ja vee tarbimine on raskendatud. Kõik arstid, apteekrid ja ka google räägivad eri juttu. Seega, usalda oma perearsti ja kannata ära. Alusta õigeaegselt armide ravi kvaliteetsete kreemidega ja ära hoia kokku. Kuigi on ikka väga hull, siis palju õnne, oled nüüd immuunne.
Kui on plaan lasta laps(ed) tuulerõuged läbi põdeda või piirkonnas on tuulerõugete puhang ja ei ole 100% kindel, kas lapsena/noorena on tuulerõuged läbi põetud, siis tugev soovitus täiskasvanuna just läbi põdenud inimeselt ( läbipõdemine on individuaalne ja võib kulgeda kergemini või ka oluliselt raskemini): tee veretest ja kontrolli läbipõdemist-immuunsust. Kui immuunsust ei ole, jõuad veel vaktsineerida või leevendavat ravi ennetuseks saada.“