Connect with us

Uudised

MINISTER KINNITAB | Praamipileti hinnad uuest aastast ei tõuse

Parvlaev Leiger Heltermaa sadamas. | Foto Piret Eesmaa
Regionaalminister Madis Kallase sõnul oli võimalik hinnatõus omavalitsustega jutuks, kuid vastuseisu tõttu seda ei tehta.

Laupäeva hommikul avaldas saarlaste ajaleht Saarte Hääl uudise, justkui riik tõstaks uuest aastast praamipiletite hindu. Hiiu Lehele kinnitas regionaalminister Madis Kallas, et taolise plaani kohta küsiti omavalitsuste arvamust ning nüüd on otsus ka tehtud: “Praamipileti hindu me uuel aastal ei tõsta.

“Tema sõnul räägitaksegi alati plaanid omavalitsustega läbi ning otsus tehakse peale seda. Nii ka seekord.

Madis Kallas märkis arutatud 10% tõusu kohta, et keerulistes eelarvetingimustes on normaalne kui arutatakse kõikvõimalike tulu kasvatamise võimalusi ning seetõttu küsiti ka omavalitsuste käest arvamust. “Eks ministritel kästakse kõik kohad vaadata üle, et kust kannatab juurde küsida,” ütles Kallas, et hankes ette nähtud indekseerimise tõttu kasvab ka dotatsiooni summa.

Omavalitsuste tagasiside oli tema sõnul selline, et Heltermaa – Rohuküla ja Kuivastu – Virtsu liinide piletihinda tõsta ei saa.
Hiiumaa vallavalitsus märkis ministeeriumile saadetud seisukohas, igapäevaselt üle mere liikujatele on juba tänasedki hinnad kõrged. Eelnõus toodud sammuga hinnatõus paneks Hiiumaa majanduse veelgi suurema löögi alla. Hiidlaste sõnul tasuks kaaluda erinevaid variante (loe pöördumist artikli lõpus). Hinnatõusule vastu oli ka Saaremaa vald, kinnitas Hiiu Lehele vallavanem Mikk Tuisk.

Minister Madis Kallas ütles, et arutati ka mõningast lennupileti hinnatõusu, millest on räägitud ka varem. Selle osas olid omavalitsused pooldaval seisukohal. Ministri sõnul võib kerge hinnatõus ees oodata ka Sõru-Triigi laevaliini, kus alates 1. novembrist lisandub kolm reisi nädalas.

Hiiumaa vallavalitsuse seisukoht

Arvestades maailmamajanduse hindade tõusu, mõistame vajadust neid korrigeerida, aga samm peab olema väike. Hind peaks pakkuma soodustust kohalikele, nagu see täna ongi, ja võiks täita ka keskkonnaeesmärke ehk olla soodsam jalgratta/mootorratta või ühistranspordi jaoks.

Hinnatõusu juures tuleb arvestada, et maksutõusud mõjutavad ka saare elu- ja ettevõtluskeskkonda. Seega on piletihinnatõus mitte pelgalt kompensatsioon ÜT-kulude vaates, aga ka täiendav kulu saarel tegutsejatele, mida mandri-Eestis kanda ei tule. Viimatine, 2022. a märtsis tehtud muudatus mõjutas juba tuntavalt nii Hiiumaa ettevõtluskeskkonda, kui ka oli hoop nende rahakotile, kes tihti üle mere liiguvad, eriti kui ei ole registrijärgsed hiidlased, aga omavad siin nt sugulasi.

Igapäevaselt üle mere liikujatele on juba tänasedki hinnad kõrged. Eelnõus toodud sammuga hinnatõus paneks Hiiumaa majanduse veelgi suurema löögi alla, liikudes nii teenuste kui ka kaupade hindadesse kohapeal ning vähendades meie ettevõtjate konkurentsivõimet mandriettevõtjaga võrreldes. Näiteks Hiiumaa veoettevõtjate päevane läbisõit ja töömaht on seoses parvlaevaliiklusega üle veerandi väiksem kui mandril samas sektoris.

Lisan ka varasemad ettepanekud piletimääruse muutmiseks:
hiidlase autoga ülesõit muuta isikupõhiseks – kui hiidlane sõidab teise hiidlase autoga, saab ikka püsielaniku hinnaga auto üle tuua, kanne tehnilises passis ei oleks oluline (nagu praegu on).
saare püsielaniku soodushind laiendada ka saareelaniku liikumiseks naabersaarele. Põhjendus: oleme ühine majandusruum, liikumine on eluliselt vajalik. Otseühenduses ehk Sõru-Triigi liinil on aeg-ajalt mitmepäevaseid tõrkeid, mil sihtkohta saamiseks tuleb mandri kaudu sõita.
üliõpilase soodustus aastaringseks, nagu õpilasel.
kaaluda reedeti ja pühapäeviti 1,2 koefitsiendi lõpetamist. Pideva hindade tõusude juures oleks see üks märguanne, et mtte kõik numbrid ei suurene, ka meie külaliste jaoks, kes ju tegelikult kogukonnale sissetulekut annavad.
kohaliku elaniku sooduspileti saaks vaid need, kes Hiiumaa/Saaremaa/Muhu elanikeregistris 1. jaanuari seisuga. Seega soodustus on neile, kes tulumaksu saarele maksavad.

Viimasel parvlaevade piletihindade määruse muutmisel jäi kõlama sõnum, et mõistlik on laugem hinna korrigeerimine ning riik, omavalitsused ja sidusorganisatsioonid (ettevõtjad jm) lepivad kokku selleks sobiva metoodika. Metoodika arvestaks elukalliduse ja hinnatõusu mõju ning pigem muutuks hind iga aasta mõne % võrra, mitte tuues kaasa hüppelisi hinnatõuse. On aeg see kokkulepe sõlmida ja praegune kaasamine seda toetabki.

    Veel lugemist:

    Uudised

    Viscosa kultuuritehase eestvedajad ostsid neljapäeval Kõrgessaare mõisa viinaköögi ning jätkavad seal majutusasutuse pidamist, lootes samas, et hoonest saab ka kogukonnakeskus. Hotell Utoopia hakkab omanike...