Aastaid on Kärdla linna avalik WC olnud üks valimislubadusi ja eks neid ole Keskväljakule ehitatud ka üksjagu – reedel lisandus veel üks, mis peaks nüüd vastama kõigile ootustele.
Avalikke tualette on varem ehitatud Kärdla kultuurikeskusesse, turule ja Kärdla Ärimajja. Paraku on pärast valmimist selgunud, et igaühel neist on mõni viga küljes. Kultuurikeskus on hilisõhtuti ja vahel ka mõnel nädalavahetusel kinni. Ka turutualett on lahti vaid siis kui turul tööaeg. Neli aastat tagasi valminud ASi GMP Grupp Kärdla Ärimajas, kus pesitseb ka linnavalitsus, on invavetsuni minna viis kõrget trepiastet ja seegi maja on pärast tööaega lukus mis lukus.
Reedel pisikese pidulikkusega avatud WC asub Pritsumaja kõrval nn kuuris. Avamisel olid kohal linnapea Georg Linkov ja linnavalitsuse projektijuht Kaidi Nõmmerga, Hiiu maakonna tuletõrjeühingu juhataja Marika Kanep, ehitaja OÜ Riburada juhataja Denis Lukas, muinsuskaitse vaneminspektor Dan Lukas, ja OÜ Dagopen arhitekt Jaanus Rohusaar.
Pritsumaja kuuri restaureerimine ja WC ehitus läks maksma 22 000 eurot, 6000eurose omafinantseeringuga toetas Kärdla linn ning tellijaks oli MTÜ Hiiu maakonna tuletõrjeühing.
Kohal oli isegi luuletaja Ave Alavainu, kelle sõnul olevat ta sellest terve elu unistanud, avalikku WC-d on oodatud “sada aastat” ning asja teoks teinud linnapea “vääriks ausammast”. Tema sõnul oli aastal 1976, kui tema Hiiu saarele saabus, avaliku WC teema juba üleval.
Hind 20 senti
Uus WC on lahti ööpäevaringselt, ligipääsetav ka ratastooliga, sees on mähkimislaud, kraanikauss ja kätekuivati ning piisavalt ruumi. Ja sellele mugavusele pääseb tänu mündilukule ligi vaid 20 eurosendi eest. Kogutud raha kasutab linn tualettruumi hooldamiseks.
WC ehitas valmis Kärdla linn koostöös Hiiu maakonna tuletõrjeühinguga Hiiumaa turismiliidu tellitud projekti alusel.
Muinsuskaitsealuse Pritsumaja kuur, milles tuletõrjujad kunagi hoidsid oma vara, ehitati sel suvel uuena üles hoone endist mahtu jälgides ja kõlblikke detaile alles jättes.
Lisaks WC-le ehitatakse äsja alanud Pritsumaja suurremondi käigus kuuriseinte vahele ka tehnoruumid, laoruum, väike õppeklass ja turismiinfopunkti sanitaarruumid.
Iseseisvusaja algul lahendas nii kohalike kui turistide vetsumuresid Hiiumaa turismiinfopunkt, mis asus praeguse Keskväljaku Konsumi majas.
Saamisloost
Just sealt sai Hiiumaa turismiliidu tollane esinaine Ly Kaups idee, et WC tuleks rajada turismiinfopunkti lähedale. On ju infopunkti töötajatel paarikümne aasta pikkune kogemus, et mujalt tulija küsib tihti “kullakambri” asukohta. Nii otsustas liidu tollane juhatus, et Pritsumaja kuuri ehitatakse avalik WC ja lisaks ka muid turismiliidu infopunktile tarvilikke ruume. Otsus juleti teha pärast seda, kui liit sõlmis Ettevõtluse arendamise sihtasutusega lepingu infopunkti haldamiseks ja Pritsumajast kadus seda asustanud napsivendade kamp.
2011. aastal tellis turismiliit eskiislahenduse ja muinsuskaitse eritingimused Kärdla tuletõrjemajale (Pritsumaja) ning selle abihoonele ja maksis selle eest 50 000 krooni.
SAga Tuuru, millele infopunkti haldamine üle läks ning mis selle ehitust jätkab, on leping, et see raha makstakse liidule tagasi. Turismiliit tellis ka hoone põhi- ja ehitusprojekti ning sai selleks LEADER programmist 10 000 eurot toetust. Selle teostasid Dagopen ja Ulla Kerge-Sonnenberg, kes on sisekujunduse autor. Kui liit jõudis selgusele, et infopunkti pidamine ja valminud projektide realiseerimine käib üle jõu, anti see üle SA-le Tuuru.