Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Loomapiinamisjuhtumid pole enam haruldased

Õhupüssist surnuks tulistatud koer, poodud kass – loomapiinamisjuhtumid pole Hiiumaal enam haruldased.
Juhtumist, kus Suuremõisa elanik Rein Remmelkoor tulistas õhupüssist naabri koera põhjustades looma piinarikka surma, on möödunud vaid mõned kuud kui Hiiu Lehe toimetusse laekus taas teade looma tapmisest eriti jõhkral moel.
Laasi küla perenaine Eela Karilo helistas ja rääkis, kuidas tema abikaasa avastas just naistepäeva hommikul, et nende pere lemmik, noor isane kass on lauda juures üles poodud. Kass rippus heinapallinööridest tehtud silmuses ning pererahvas jõudis järeldusele, et õnnetusjuhtumiga tegu polnud.
Perenaine ütles, et ei oska arvata, kes on kurja teo toime pannud, kuid tahab, et avalikkus nii julmad teod hukka mõistaks. “Nii tore kass oli, sai aru kõik, mis me rääkisime – kui ütlesin rulla-rulla, siis rullis end üle selja,” rääkis pisarais perenaine.
Ta kinnitas, et keegi pole kunagi kaebamas käinud, et nende kass kusagil kellelegi tüli teeks, seepärast ei mõista ta miks tema lemmikloom nii julmal viisil tapeti.
Looma tapmine või piinamine on Eesti seaduste kohaselt kuritegu, mille toimepanijat saab karistada kuni 800 euro­se rahatrahviga või looma­pidamisõiguse äravõtmisega. Kui tegu pannakse toime eriti julmal viisil, nagu selle kassi puhul, saab teo toimepanijat karistada ka aastase vabaduskaotusega
Šokeeritud pererahvas kohe politsei poole pöörduda ei taibanud, kuigi seda tulnuks teha.
Eesti loomakaitse seltsi juriidiline nõustaja Helen Roosimägi, kes nõustab ka Hiiumaa loomakaitsjaid ütles, et igas olukorras, kus on põhjust arvata, et loom ei ole surnud loomulikku surma, tuleks koheselt pöörduda vastavate õiguskaitseorganite või loomakaitse organisatsioonide poole. Vastasel juhul on raske midagi välja selgitada, veel enam kedagi süüdistada ja süüdi mõista.
Hiiumaa loomakaitsja Kadri Taperson rääkis, et vähemalt Hiiumaal on väga tavapärane, et loomade piinamis- või tapmisjuhtumitest politseid ei teavitata või seda tehakse liiga hilja. “Vahel palutakse anonüümsust, mis asjale ametliku käigu andmist takistab, tuntakse hirmu ebameeldivuste ees – tegemist on ju väikese kogukonnaga. Loomapiinajad aga võiksid teadmiseks võtta, et looma suhtes eriti julmal viisil lubamatu teo toimepanemise eest karistatakse rahalise karistuse või üheaastase vangistusega. Ja poomine on eriti julm tegu,” kinnitas Taperson.
Tema hinnangul on kõige olulisem, et inimesed lõpuks ometi saaksid aru, et kassi, koera, lehma, hobuse ja kõigi loomade kannatused on sama suured kui inimesel, keda piinatakse või tapetakse.

Veel lugemist: