Jälgi meid
Hiiumaa Glögikohvikute Päev 23.11-07.12

UUDISED

Kuidas leida sügiseks soodsaim elektripakett?

Enne kütteperioodi algust tasuks enda elektritarbimine ja võimalikud valikud üle vaadata.
Ostes odavamat elektrit, on tegelikult võimalik säästa märkimisväärselt. Ja mida suurem on elektrikulu, seda rohkem. Nagu enamike asjadega meie tarbimisühiskonnas, on kõige mõistlikum endale kõik ise ilusti selgeks teha ja mitte langeda erinevate müügitrikkide lõksu. Elektrihind.ee võrdlusportaal toob välja viis soovitust, millele tähelepanu pöörata nüüd, kui esimesed aastased lepingud hakkavad läbi saama ja sügis on käes.
1. Vali müüja ise
Kui sa ei ole ise teinud valikut, milliselt ettevõttelt elektrit osta, kasutad sa üldteenust ja olenemata elektrimüüjast on sellisel juhul sinu elektrikulu valikutest kahjuks kõige kallim. Lõppkokkuvõttes tuleb sul elektri eest võib-olla kuni 30 protsenti rohkem raha välja käia võrreldes avatud turu fikseeritud, börsihinna- või kombineeritud pakettidega. Isegi kui sa elad korteris, kus elektriarved on üldjuhul küllaltki väiksed, on see siiski arvestatav rahakulu, mille saaksid ise mõne avatud paketiga liitudes lihtsalt vähendada.
2. Jälgi lepinguperioodi kestust
Kui sa oled elektrimüüja valinud ise ja soovid seda vahetada, tuleks sul esmalt selgeks teha, millal praegune leping lõpeb. Saad lõpetada ka fikseeritud paketid ilma katkestamistasuta, kuid lõpetamiseks tuleks arvestada mõnekuise etteteatamisajaga. Tavaliselt uuendatakse sinu leping fikseeritud perioodiga pakettide puhul automaatselt, kui selle kehtivus lõpeb. Et teada saada, kui pikalt sa peaksid ette planeerima, vaata enda leping üle või helista elektrimüüjale.
3. Võrdle pakkumisi
Iga sügisel on õige aeg võrrelda erinevaid elektrimüüjate pakkumisi. Selleks ongi loodud sõltumatu hinnavõrdlusportaal elektrihind.ee, kus erinevate pakkujate võrdlemine on sulle võimalikult lihtsaks tehtud. Selleks on sul vaja sisestada aasta jooksul kulunud elektrienergia hulk, elupaiga tüüp ning see, kas kasutad ühe- või kahetariifset elektrit ning võrrelda oma praegust paketti olemasolevatega. Soovi korral on sul võimalik tulemusi filtreerida ka näiteks lepingu kestuse või tootmisviisi jms järgi.
4. Muutuv või fikseeritud hind?
Fikseeritud lepinguga on elektrihind piiratud. See tähendab, et terveks lepinguperioodiks on elektrihind üks ja sama ning elektrihinna muutumine börsil ei mõjuta sinu elektriarvet kuidagi. Selle eeliseks on, et kui hind turul peaks oluliselt tõusma, ei pea sina suuremat arvet tasuma. Fikseeritud hinna miinuseks on aga jällegi see, et kui turuhind langeb, pole sul võimalik ka soodsamalt osta.
On raske soovitada, milline valik on kõige parem, aga selle aasta lõikes on muutuva hinnaga börsipaketid soodsamad. Samas ei pruugi see nii olla igal aastal.
Kui su jaoks on oluline teada igakuiselt ja väga täpselt, kui palju elektri peale raha kulub, võiks iseenesest valida fikseeritud hinnaga paketi, ent kui sul on veidi ruumi laveerimiseks, tasuks kaaluda muutuvat paketti. Fikseeritud hinna puhul on sul küll täpne ülevaade igakuisest väljaminekust, ent odavama turuhinna korral pole sul jällegi võimalik säästa.
5. Hoia pidevalt silma peal
Isegi kui sa oled kunagi sõlminud enda jaoks parima elektriostulepingu, ei tähenda see ilmtingimata, et see ka täna kõige sobivam oleks. Sügisperioodil tuleks elektrihinnad uuesti üle vaadata ning otsida enda jaoks parim pakkuja. Isegi kui sa elad korteris, võib vahe tulla päris korralik. Ka tarbimisharjumustel tasub silma peal hoida, pesta pesu nädalavahetustel jms. Kellel on juba tunniarvesti, siis sellest saavad kõige enam kasu vaid need, kellel on võimalus elektrihinda pidevalt jälgida ning kes ka elektri tarbimist sellest lähtuvalt muudavad. Samuti võib arvestada, et kui on suurem öine tarbimine, siis seda tõenäolisemalt tasub kahetariifne pakett end ära.
Elektrihind.ee on sõltumatu elektripakettide võrdlusportaal. Portaal avati 12. oktoobril 2012 ja seda on tänaseks külastanud üle 120 000 inimese. Portaal on nii eesti kui ka vene keeles ja seal saab võrrelda kõigi suuremate elektrimüüjate (nagu Eesti Energia, Elektrum, Imatra Elekter, VKG, 220 Energia, Eesti Gaas ja Elektrimüügi AS) pakette. Elektrihind.ee portaali haldab Datahouse OÜ.

KERT VALBET
Datahouse OÜ
arendusjuht

Veel lugemist: