[/media-creditAprillikuu teisel päeval tähistatakse rahvusvahelist lasteraamatupäeva. Sel puhul on sobilik rääkida, kuidas tuua lapsi raamatu juurde ja äratada lugemishuvi.
Selleks, et lapsest kasvaks “raamatulaps”, tuleb alustada maast madalast ja olla järjekindel. Kõige pisema lapsega rääkige, lugege talle ja laulge. Lapsele meeldib vanema häälekõla kuulata. Muretsege talle nn “põnniraamatuid”, mis on põhiliselt pildiraamatud, need on tugevad ja ei lähe väikeste “lugejate” käes kergesti katki.
Lugege lapsele ette! Asjatundjate ütluste kohaselt on parim sellega alustada lapse teise ja neljanda eluaasta vahel. Kujundage näiteks unejutu lugemisest igaõhtune tava. See aitab muuhulgas luua kontakti lapse ja vanema vahel. Ärge tüdige, kui loete lapsele korduvalt ette üht ja sama raamatut! Lemmikraamat võib kõnetada mingeid lapse huvisid või emotsionaalseid vajadusi. Vaadake koos raamatus olevaid pilte ja rääkige sellest, mida seal näete ja kuidas see loetuga seostub. Sellest, mida lugesite, tasub alati rääkida ja selle üle lapsega koos arutleda – mis tundeid ja mõtteid loetu tekitab.
Soovitage lapsele raamatuid, kuid laske tal endal otsustada ja proovige mitte valikut kritiseerida. Kui on mingi teema, mis lapsele huvi pakub, siis seda võiks kindlasti järgida (dinosaurused, piraadid, printsessid jne). Kiitke last, kui ta loeb. Tehke talle meeldivad raamatud kättesaadavaks – pange need näiteks elutuppa või lapse enda tuppa nähtavale kohale ja lapsele sobivale kõrgusele ja käeulatusse.
Vaadake, et lapsel oleks mõnus koht, kus ta saab raamatut lugeda ja muutke lugemine talle mõnusaks. Võiks lubada näiteks lugemise ajal midagi head süüa, muusikat kuulata, raamatut õue viia, õhtul hilja lugeda jne. Oluline on, et laps mõistaks, et lugemine on mõnus ja lahe tegevus. Lugemisnaudingu kaudu ongi kõige lihtsam lugemishuvi tekitada. Silmas tuleb pidada, et laps, keda on vastumeelselt lugema sunnitud, kaotab suure tõenäosusega lugemishuvi ja kannatab ka lugemisoskus.
Tähtis on toetada, julgustada ja luua lugemiseks soodsad tingimused, teha sellest enda ja lapse elu loomulik osa. Määrava tähtsusega on teie enda eeskuju – kui loete ise ja teil on kodus raamatuid, mida loetakse ja millest räägitakse, on see lihtsaim nipp lapses lugemishuvi tekitamiseks. Ärge laske end raamatu juurest kergesti eemale meelitada! Sellega näitate, et lugemine on põnev ja huvipakkuv tegevus.
Mille järgi valida lasteraamatut? Hea lasteraamat on eakohane, kõnetades samal ajal ka täiskasvanut. See on huvitav, vahva ja kirjutatud heas eesti keeles, selles on toredad illustratsioonid. Hea lasteraamat ei alahinda lugejat, vaid puudutab ka keerulisi ja raskeid teemasid, lugemata sealjuures moraali. Häid soovitusi lugemisvaliku tegemiseks jagab Eesti lastekirjanduse keskus oma koduleheküljel. Alati võib nõu ja abi küsida raamatukoguhoidjalt.
Edu vanematele lapse kasvatamisel lugejaks, sest nagu on öelnud kirjanik Heinrich Mann: “Tänased raamatud on homsed teod”.
KRISTEL PÄRNSALU
Hiiu valla raamatukogu pearaamatukoguhoidja